Efektowne multimedia
Programy typu media center to połączenie efektywnego sposobu zarządzania filmami, muzyką i zdjęciami oraz efektownej prezentacji multimediów. Wystarczy podłączyć komputer do telewizora i zainstalować program. Pokażemy, w jaki sposób to zrobić.
Systemy Windows 7 i Windows Vista w edycjach Home Premium oraz Ultimate wyposażone są standardowo w program Windows Media Center, za którego pomocą możesz łatwo odtwarzać swoje multimedialne zbiory. Na płycie dołączonej do bieżącego wydania naszego pisma znajdziesz również inne programy przekształcające twój komputer w domowe centrum rozrywki. Wyjaśniamy, jak korzystać z tego typu oprogramowania. Pokazujemy też, jaki sprzęt i oprogramowanie może pełnić rolę multimedialnego centrum. Dzięki prezentowanym przez nas rozwiązaniom możesz zarządzać nawet bardzo rozbudowanymi bibliotekami multimediów, a odtwarzanie tych treści będzie znacznie bardziej efektowne niż z wykorzystaniem zwykłego programowego odtwarzacza uruchomionego na komputerze.
Korzystanie z programu Windows Media Center
Obsługa standardowej aplikacji Windows Media Center jest stosunkowo prosta. Warsztat wyjaśni, w jaki sposób dodać bibliotekę multimediów do zasobów tego programu.
Krok 1
Uruchom program, wybierając pozycję Windows Media Center z menu Start. Na etapie konfiguracji zalecamy korzystanie z klawiatury i myszy, a nie pilota.
Krok 2
Zobaczysz ekran powitalny programu Windows Media Center. Kliknij przycisk Kontynuuj.
Krok 3
Na kolejnym ekranie wybierz opcję Ekspresowa. To najszybszy sposób automatycznej konfiguracji.
Krok 1
Za pomocą myszki lub klawiszy kursora wskaż grupę o nazwie Zadania, a następnie kliknij (lub zatwierdź klawiszem [Enter]) element o nazwie Ustawienia.
Krok 2
W menu ustawień domyślnie zaznaczona jest pozycja Ogólne. Zatwierdź jej wybór kliknięciem lub klawiszem [Enter].
Krok 3
W kolejnym wyświetlonym menu wybierz Konfiguruj program Windows Media Center, a następnie kliknij Konfiguruj połączenie internetowe. Musisz odpowiadać na pytania kreatora.
Krok 4
Jeżeli masz tuner TV, wybierz pozycję Konfiguruj sygnał telewizyjny. W analogiczny sposób skonfiguruj teraz głośniki oraz telewizor albo monitor.
Napisy w Windows Media Center
Jeżeli chcesz, by podczas odtwarzania filmów zapisanych w postaci plików na dysku były wyświetlane na ekranie napisy dialogowe, pamiętaj, że:
- Plik z napisami dialogowymi powinien mieć taką samą nazwę jak plik z filmem.
- W systemie powinieneś mieć zainstalowany filtr o nazwie DirectVobSub. Można go zainstalować niezależnie, ale lepszym pomysłem jest instalacja całego pakietu kodeków zawierającego m.in. wspomniany filtr. Na naszym CD znajdziesz pakiet windows7codecs.
Krok 1
Program uwzględnia wszystkie pliki multimedialne znajdujące się w folderach: Obrazy, Muzyka czy Wideo. Jeżeli przechowujesz pliki multimedialne w innych folderach, musisz je dodać do biblioteki. W menu głównym ustawień kliknij Biblioteki multimediów.
Krok 2
Na kolejnym ekranie wybierasz typ biblioteki. Wybierz opcję Muzyka i kliknij Dalej. Zaznacz opcję Dodaj foldery do biblioteki, a następnie wybierz opcję najbardziej pasującą do lokalizacji plików audio. Jeżeli chcesz dodać muzykę zapisaną na dysku w komputerze, wybierz opcję Na tym komputerze (także na zamapowanych dyskach).
Krok 3
Po wybraniu dodatkowych folderów, w których przechowujesz pliki muzyczne, wyświetli się ekran podsumowania. Ponieważ zakładamy, że w analogiczny sposób chcesz dodać foldery ze zdjęciami i filmami, zaznacz opcję Nie, chcę wprowadzić więcej zmian i kliknij Kontynuuj. Dodawanie folderów ze zdjęciami i filmami przebiega niemal tak samo, jak w przypadku folderów z muzyką.
Krok 4
Po skonfigurowaniu folderów z plikami multimedialnymi zaznacz na ostatnim etapie kreatora Tak, używaj tych lokalizacji i kliknij Zakończ. Wyświetli się okno komunikatu pokazujące pasek postępu. Kliknij OK.
Krok 5
Po zaimportowaniu multimediów możesz je przeglądać za pomocą głównego menu programu.
Pilot media center
Wykorzystanie komputera w roli media center jest ograniczone przez brak możliwości sterowania na odległość. Problem ten można rozwiązać na dwa sposoby: skorzystać z bezprzewodowego zestawu mysz + klawiatura lub zakupić dodatkowo specjalny pilot zgodny z funkcjami media center. Piloty do komputera możesz nabyć np. przez aukcje Allegro lub w sklepach internetowych ze sprzętem komputerowym. Najtańsze piloty do programów typu media center to wydatek zaledwie kilkunastu złotych. Najdroższe mogą kosztować nawet kilkaset złotych. Kompatybilne urządzenia łatwo rozpoznasz – są wyposażone w specjalny przycisk uruchamiający aplikację Windows Media Center.
Wielofunkcyjne media center, czyli XBMC
Jeżeli funkcje systemowego programu Windows Media Center są dla ciebie niewystarczające, polecamy, byś użył programu XBMC. Oprócz przeglądania różnego typu multimediów możesz za pomocą XBMC uruchamiać różnego typu programy, pobierać wiele funkcjonalnych dodatków z internetu, sprawdzać pogodę, przeglądać kanały informacyjne (RSS), podcasty, serwisy, takie jak: YouTube i wiele więcej. W naszym warsztacie przedstawiamy wersję do Windows, ale XBMC jest dostępny także w wydaniach do systemów Mac OS X oraz Linux. Aplikacja jest wyposażona w funkcję akceleracji sprzętowej (potrafi korzystać z szybkich GPU, odciążając procesor główny). A oprócz tego XBMC wygląda po prostu dużo lepiej niż Windows Media Center.
Spolszczenie
Zacznij od zmiany ustawionego standardowo anglojęzycznego interfejsu na polskojęzyczny.
Krok 1
Instalacja programu przebiega standardowo. Potwierdzasz kolejne etapy kreatora instalacji. Po zakończeniu instalacji uruchom XBMC, klikając skrót do programu w menu Start.
Krok 2
Interfejs programu zostanie wyświetlony na pełnym ekranie. Poszczególne elementy interfejsu możesz aktywować myszką, ale naszym zdaniem najwygodniej po programie poruszać się za pomocą klawiszy kursora. Wskaż w menu głównym pozycję SYSTEM i wciśnij klawisz [Enter].
Krok 3
Wyświetli się okno CHANGE YOUR SETTINGS. W menu po lewej stronie wybierz pozycję Appearance i wciśnij [Enter].
Krok 4
W kolejnym oknie wybierz z menu pozycję International. Następnie przesuń kursor w prawo i wybierz Language. Zmieniaj kolejne dostępne języki klawiszem [Enter], aż uzyskasz wpis Polish. Pozostałe wartości Region oraz Character set (Zestaw znaków) dostosują się automatycznie do wybranej wersji językowej. Po zmianie języka powróć na ekran główny programu, klikając widoczną w lewym górnym rogu ikonę Home.
Dodawanie multimediów
Czas przejść do wzbogacania biblioteki multimediów.
Krok 1
Zacznij od uzupełnienia biblioteki filmów. Na ekranie głównym przejdź do pozycji WIDEO i wciśnij [Enter].
Krok 2
Na kolejnym ekranie zobaczysz rozwinięte menu będące w istocie widokiem na strukturę dysków i katalogów uwzględnianą przez program. Jeżeli na liście nie widać lokalizacji, w której przechowujesz filmy, wybierz pozycję Dodaj źródło i wciśnij [Enter].
Krok 3
Wyświetli się okno Dodaj źródło Wideo. Kliknij w nim przycisk Przeglądaj. W kolejnym oknie zobaczysz listę dostępnych urządzeń pamięci masowej, lokalizacji sieciowych itp. Wskaż dysk, a następnie folder, w którym masz zapisane filmy. Następnie kliknij OK.
Krok 4
Wskazane źródło zostanie dodane do listy źródeł w oknie Dodaj źródło Wideo. Możesz dodać kolejne foldery i dyski z filmami w analogiczny sposób. Gotową listę zatwierdzasz, klikając OK.
Krok 5
Zobaczysz okno Określ zawartość, w którym musisz wybrać, jakiego rodzaju zawartość dodałeś do biblioteki. XBMC potrafi pobierać dodatkowe informacje, np. o serialach, teledyskach czy filmach pełnometrażowych. Pobieraniem danych zajmują się dodatkowe moduły, tzw. scrapery. W oglądanym oknie wybierasz typ scrapera odpowiedni do indeksowanej w bibliotece zawartości. Jeżeli np. dodałeś foldery z filmami pełnometrażowymi, naprowadź kursor na pozycję Żaden i wciskaj klawisz [Enter] tak długo, aż zobaczysz wpis Filmy. Po prawej stronie znajdziesz nazwę scrapera The MovieDB właściwego dla wybranej kategorii zawartości. Zatwierdź wybór, klikając OK.
Krok 6
Po dokonaniu wyboru odpowiedniego scrapera wyświetli się okno dialogowe Zmień typ zawartości. Odpowiedz twierdząco na widoczne w oknie pytanie dotyczące odświeżenia informacji o zawartości. Program automatycznie rozpocznie pobieranie informacji o filmach znajdujących się w indeksowanych folderach.
Krok 7
Po pobraniu informacji o filmach przejdź do dodanego folderu. Z pewnością zobaczysz, że program automatycznie pobrał okładki. Jeżeli dla jakiegoś tytułu nie była dostępna okładka, program tworzy dla takiego filmu stopklatkę.
Krok 8
W analogiczny sposób możesz dodać pliki audio czy zdjęcia. Po prostu z ekranu głównego wybierz odpowiednią kategorię multimediów, np. MUZYKA.
Kanały informacyjne
XBMC oferuje dodatkowo obsługę kanałów informacyjnych RSS. Pokażemy, jak dodać nowy kanał RSS na przykładzie kanału RSS z naszego serwisu online.
Krok 1
Na ekranie głównym zaznacz pozycję PROGRAMY, potem wciśnij klawisz [Enter].
Krok 2
Na kolejnym ekranie wybierz z listy RSS Editor , wciśnij [Enter].
Krok 3
W oknie RSS Editor kliknij przycisk Dodaj, by dodać nowy kanał.
Krok 4
W kolejnym oknie dialogowym wpisz adres interesującego cię kanału RSS. W przypadku naszego serwisu jest to adres http://s.pcformat.pl/rss/news.rss, i kliknij Gotowe.
Krok 5
Pojawi się niewielkie okno, w którym wprowadzasz, co ile minut program ma odświeżać wiadomości. Domyślnie jest to pół godziny. Kliknij Gotowe. Nowy kanał pojawi się na liście kanałów w oknie RSS Editor. Możesz dodać kolejny lub zatwierdzić ustawienia, klikając przycisk OK.
Modyfikacje interfejsu
Standardowy interfejs XBMC o nazwie Confluence jest estetyczny, ale możesz go zmienić.
Krok 1
Na ekranie głównym wybierz SYSTEM. Następnie w oknie ZMIEŃ USTAWIENIA wybierz Wygląd.
Krok 2
W oknie WYGLĄD - USTAWIENIA z menu po lewej wybierz Skóra, następnie w centralnej części okna wybierz Skóra. Zobaczysz jeszcze jedno okno. Kliknij Pobierz więcej.
Krok 3
Program wyświetli listę dostępnych motywów graficznych. Wybierz interesujący cię motyw i wciśnij [Enter]. W okienku dialogowym zobaczysz dodatkowe informacje o wybranej wtyczce. Kliknij INSTALUJ, by ją zainstalować, lub wciśnij klawisz [Backspace], by powrócić do poprzedniego menu.
Krok 4
Podczas pobierania motywu wyświetlany jest wskaźnik postępu. Gdy wtyczka zostanie pobrana, zobaczysz komunikat z pytaniem, czy chcesz aktywować motyw. Kliknij Tak.
Krok 5
Wygląd programu się zmieni, ale wszystkie podstawowe funkcje będą równie łatwo dostępne.
Nie tylko XBMC
Boxee
Za pomocą Boxee możesz odtwarzać filmy, zdjęcia i muzykę zgromadzoną lokalnie na dysku, jak również korzystać z różnego typu serwisów online (np.: YouTube). Więcej informacji: www.boxee.tv
Plex
Środowisko ułatwiające zarządzanie multimediami, ich prezentację oraz dystrybucję np. przez sieć lokalną. Plex składa się z oprogramowania serwerowego Plex Media Server oraz aplikacji Plex Media Center instalowanej na urządzeniach, które mają korzystać z bazy multimediów udostępnianej przez serwer.Więcej informacji: www.plexapp.com
Sprzętowe alternatywy
Pojęcie media center jest związane nie tylko z oprogramowaniem, którego przykłady prezentujemy w naszych warsztatach, ale także ze sprzętem. Teoretycznie rolę media center może pełnić dowolny komputer, na którym działa odpowiednie oprogramowanie. Aby mówić o rzeczywistym multimedialnym domowym centrum rozrywki, najlepiej, by komputer stał w salonie, a nie w pomieszczeniu, w którym najczęściej pracujemy na komputerze. Rolę „salonowego” odtwarzacza może pełnić więcej urządzeń, poniżej kilka naszych propozycji.
Pecet lub laptop
Komputer stacjonarny czy laptop zwykle jest niezbyt dostosowany do roli media center, ale stanowi rozwiązanie uniwersalne i w dodatku będące w zasięgu największej grupy odbiorców. Każdy współczesny komputer, którego wydajność jest wystarczająca do oglądania plików wideo (włączając w to filmy w rozdzielczości Full HD), można dostosować do roli urządzenia media center. Wystarczy podłączyć go do telewizora i zainstalować odpowiednie oprogramowanie, np. opisywany przez nas i rozpowszechniany bezpłatnie program XBMC. Najlepiej, gdy zarówno komputer, jak i telewizor są wyposażone w złącza HDMI.
- Niski koszt
- Możliwości
- Elastyczność konfiguracji (w przypadku desktopów)
- Mobilność (w przypadku laptopów)
- Wbudowany napęd optyczny
- Obudowy stacjonarnych PC mało efektownie prezentują się w salonie
- Brak pilota
- Złącze HDMI nie na każdej karcie
- Konieczny zakup odpowiedniego okablowania
Mac Mini
Urządzenie łączące cechy nettopa oraz komputera stacjonarnego. Pod względem rozmiarów Mac Mini nie jest większy od nettopa, ale za to charakteryzuje się znacznie trwalszą i solidniejszą konstrukcją i ma moc obliczeniową w pełni wyposażonego, nowoczesnego komputera stacjonarnego (w najsłabszej obecnie konfiguracji znajduje się procesor Intel Core 2 Duo 2,4 GHz, 2 GB pamięci RAM i procesor graficzny Nvidia GeForce 320M). Użytkownik ma swobodę wyboru systemu operacyjnego. Może poprzestać na preinstalowanym systemie Mac OS X 10.6 Snow Leopard bądź zainstalować najnowszy Windows 7. Niestety, estetyka i swoboda wyboru kosztuje – najtańszy Mac Mini to spory wydatek.
- Wydajność i możliwości nowoczesnego komputera
- Wieloplatformowość
- Specjalistyczny pilot (jako opcja)
- Niewielkie zużycie energii
- Wbudowany napęd optyczny
- Wysoka cena
- Konieczny zakup odpowiedniego okablowania (HDMI)
Nettop
Nettop to nic innego jak stacjonarna wersja netbooka. Takie urządzenie doskonale się sprawdzi w roli prostego komputera domowego przeznaczonego do surfowania w internecie. Zazwyczaj wyposażone jest w system operacyjny Windows 7 Home Premium, zatem już na starcie dysponuje odpowiednim oprogramowaniem (Windows Media Center), nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by zainstalować na tym urządzeniu opisywany przez nas program XBMC. Standardem jest wbudowany czytnik kart flash, 2 GB pamięci RAM oraz procesor Intel Atom – niestety o przeciętnej wydajności. Aby taki komputer sprawdził się w roli media center, musi być zbudowany na platformie NVIDIA ION. Tylko zintegrowana z nią karta graficzna w połączeniu z wykorzystującym ją oprogramowaniem zapewni płynne odtwarzanie wideo w rozdzielczości Full HD. Standardowa platforma Intel Atom jest za słaba do takich zastosowań. Warto też wybrać model wyposażony w złącze HDMI, co umożliwi bezproblemowe podłączenie komputerka do telewizora.
- Niemal wszystkie funkcje peceta
- Lekkość konstrukcji i estetyka
- Pilot (jako opcja)
- Niewielkie zużycie energii
- Wysoka cena
- Konieczny zakup odpowiedniego okablowania (HDMI)
Odtwarzacz multimedialny
Jeżeli potrzebujesz wyłącznie urządzenia, które umożliwi wyświetlanie na ekranie telewizora filmów, zdjęć oraz odtwarzanie muzyki na domowym sprzęcie, a wszystkie pozostałe funkcje typowe dla komputerów nie są ci potrzebne, wybierz odtwarzacz multimedialny (ang. DMR – digital media receiver). Część takich odtwarzaczy ma wbudowany dysk twardy, na którym można gromadzić pliki multimedialne, a wszystkie umożliwiają odtwarzanie z zewnętrznych nośników, takich jak: dyski USB i pendrive’y. Większość odtwarzaczy można podłączyć do lokalnej sieci, najczęściej za pośrednictwem kabla, a niekiedy także Wi-Fi. Dzięki temu mogą odtwarzać pliki z dysków sieciowych czy wpiętych do tej samej sieci komputerów. Sterowanie takim odtwarzaczem odbywa się za pośrednictwem pilota, niektóre modele udostępniają także specjalny moduł do obsługi przez sieć (wówczas pilotem może być smartfon z Wi-Fi). Odtwarzacz multimedialny jest podłączany do telewizora za pośrednictwem złącza HDMI, komponentowego lub S-Video. Dźwięk przesyłany jest przez HDMI lub złącze optyczne.
- Banalnie prosta konfiguracja
- Rozpoznawanie formatów multimediów (także napisów)
- Niska cena
- Niewielkie zużycie energii
- Pilot i okablowanie w zestawie
- Mniejsze możliwości od komputera pełniącego rolę media center
- Kompatybilność z nowymi formatami multimedialnymi uzależniona od pojawienia się aktualizacji firmware’u