Sprzętowe alternatywy
Pojęcie media center jest związane nie tylko z oprogramowaniem, którego przykłady prezentujemy w naszych warsztatach, ale także ze sprzętem. Teoretycznie rolę media center może pełnić dowolny komputer, na którym działa odpowiednie oprogramowanie. Aby mówić o rzeczywistym multimedialnym domowym centrum rozrywki, najlepiej, by komputer stał w salonie, a nie w pomieszczeniu, w którym najczęściej pracujemy na komputerze. Rolę „salonowego” odtwarzacza może pełnić więcej urządzeń, poniżej kilka naszych propozycji.
Pecet lub laptop
Komputer stacjonarny czy laptop zwykle jest niezbyt dostosowany do roli media center, ale stanowi rozwiązanie uniwersalne i w dodatku będące w zasięgu największej grupy odbiorców. Każdy współczesny komputer, którego wydajność jest wystarczająca do oglądania plików wideo (włączając w to filmy w rozdzielczości Full HD), można dostosować do roli urządzenia media center. Wystarczy podłączyć go do telewizora i zainstalować odpowiednie oprogramowanie, np. opisywany przez nas i rozpowszechniany bezpłatnie program XBMC. Najlepiej, gdy zarówno komputer, jak i telewizor są wyposażone w złącza HDMI.
PLUSY:
- Niski koszt
- Możliwości
- Elastyczność konfiguracji (w przypadku desktopów)
- Mobilność (w przypadku laptopów)
- Wbudowany napęd optyczny
MINUSY:
- Obudowy stacjonarnych PC mało efektownie prezentują się w salonie
- Brak pilota
- Złącze HDMI nie na każdej karcie
- Konieczny zakup odpowiedniego okablowania
Mac Mini
Urządzenie łączące cechy nettopa oraz komputera stacjonarnego. Pod względem rozmiarów Mac Mini nie jest większy od nettopa, ale za to charakteryzuje się znacznie trwalszą i solidniejszą konstrukcją i ma moc obliczeniową w pełni wyposażonego, nowoczesnego komputera stacjonarnego (w najsłabszej obecnie konfiguracji znajduje się procesor Intel Core 2 Duo 2,4 GHz, 2 GB pamięci RAM i procesor graficzny Nvidia GeForce 320M). Użytkownik ma swobodę wyboru systemu operacyjnego. Może poprzestać na preinstalowanym systemie Mac OS X 10.6 Snow Leopard bądź zainstalować najnowszy Windows 7. Niestety, estetyka i swoboda wyboru kosztuje – najtańszy Mac Mini to spory wydatek.
PLUSY:
- Wydajność i możliwości nowoczesnego komputera
- Wieloplatformowość
- Specjalistyczny pilot (jako opcja)
- Niewielkie zużycie energii
- Wbudowany napęd optyczny
MINUSY:
- Wysoka cena
- Konieczny zakup odpowiedniego okablowania (HDMI)
Nettop
Nettop to nic innego jak stacjonarna wersja netbooka. Takie urządzenie doskonale się sprawdzi w roli prostego komputera domowego przeznaczonego do surfowania w internecie. Zazwyczaj wyposażone jest w system operacyjny Windows 7 Home Premium, zatem już na starcie dysponuje odpowiednim oprogramowaniem (Windows Media Center), nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by zainstalować na tym urządzeniu opisywany przez nas program XBMC. Standardem jest wbudowany czytnik kart flash, 2 GB pamięci RAM oraz procesor Intel Atom – niestety o przeciętnej wydajności. Aby taki komputer sprawdził się w roli media center, musi być zbudowany na platformie NVIDIA ION. Tylko zintegrowana z nią karta graficzna w połączeniu z wykorzystującym ją oprogramowaniem zapewni płynne odtwarzanie wideo w rozdzielczości Full HD. Standardowa platforma Intel Atom jest za słaba do takich zastosowań. Warto też wybrać model wyposażony w złącze HDMI, co umożliwi bezproblemowe podłączenie komputerka do telewizora.
PLUSY:
- Niemal wszystkie funkcje peceta
- Lekkość konstrukcji i estetyka
- Pilot (jako opcja)
- Niewielkie zużycie energii
MINUSY:
- Wysoka cena
- Konieczny zakup odpowiedniego okablowania (HDMI)
Odtwarzacz multimedialny
Jeżeli potrzebujesz wyłącznie urządzenia, które umożliwi wyświetlanie na ekranie telewizora filmów, zdjęć oraz odtwarzanie muzyki na domowym sprzęcie, a wszystkie pozostałe funkcje typowe dla komputerów nie są ci potrzebne, wybierz odtwarzacz multimedialny (ang. DMR – digital media receiver).
Część takich odtwarzaczy ma wbudowany dysk twardy, na którym można gromadzić pliki multimedialne, a wszystkie umożliwiają odtwarzanie z zewnętrznych nośników, takich jak: dyski USB i pendrive’y. Większość odtwarzaczy można podłączyć do lokalnej sieci, najczęściej za pośrednictwem kabla, a niekiedy także Wi-Fi. Dzięki temu mogą odtwarzać pliki z dysków sieciowych czy wpiętych do tej samej sieci komputerów. Sterowanie takim odtwarzaczem odbywa się za pośrednictwem pilota, niektóre modele udostępniają także specjalny moduł do obsługi przez sieć (wówczas pilotem może być smartfon z Wi-Fi). Odtwarzacz multimedialny jest podłączany do telewizora za pośrednictwem złącza HDMI, komponentowego lub S-Video. Dźwięk przesyłany jest przez HDMI lub złącze optyczne.
PLUSY:
- Banalnie prosta konfiguracja
- Rozpoznawanie formatów multimediów (także napisów)
- Niska cena
- Niewielkie zużycie energii
- Pilot i okablowanie w zestawie
MINUSY:
- Mniejsze możliwości od komputera pełniącego rolę media center
- Kompatybilność z nowymi formatami multimedialnymi uzależniona od pojawienia się aktualizacji firmware’u