Egzamin na niby
W folderze, w którym zainstalowałeś program, odnajdź i otwórz podfolder edytor. Następnie dwukrotnie kliknij ikonę Testy_Edytor.
Na ekranie pojawi się okno modułu edytora testów. Aby wczytać test do edycji, z menu Test wybierz Otwórz i w nowym oknie zaznacz plik z testem BUDUJEMY. Kliknij Otwórz.
Na ekranie pojawi się lista elementów składowych wczytanego testu obejmująca każde z pytań testowych oraz informacje ogólne dotyczące całego testu. Chcąc kompleksowo przerobić test, zacznij modyfikację właśnie od informacji ogólnych. Na liście kliknij dwukrotnie Dane ogólne.
Pozycja Dane ogólne rozwinie się na kilka elementów. W naszym przykładzie zobaczyliśmy trzy elementy. Jeżeli chcesz np. zmienić nazwę testu, kliknij element Nazwa testu. Pojawi się okienko Podaj nazwę testu W okienku tym, w polu tekstowym wpisz własną nazwę dla przerabianego testu. Zmiany zatwierdź, klikając przycisk Wprowadź.
W analogiczny sposób modyfikujesz poszczególne pytania testu. Najpierw kliknij dwukrotnie numer wybranego pytania, np. Pytanie nr 13. Zobaczysz listę elementów przypisanych danemu pytaniu. Koniecznymi elementami są: Tekst pytania oraz cztery odpowiedzi. Ich edycję przeprowadzasz w taki sam sposób jak edycję nazwy testu, którą wykonałeś w kroku 4.
Oprócz treści pytania i treści czterech odpowiedzi każde pytanie może zostać wzbogacone grafiką, dodatkowym tekstem oraz opatrzone słowem komentarza twórcy testu. Komentarz nie jest widoczny na ekranie podczas rozwiązywania testu, pojawi się dopiero, gdy klikniesz ikonę ze znakiem zapytania. W ten sposób możesz wbudowywać w edytowany test dodatkową pomoc dla ucznia.
Aby wstawić grafikę do wybranego pytania, najpierw rozwiń listę elementów przypisanych do tego pytania, następnie kliknij element Pytanie jest związane z obrazem. Pojawi się okno dialogowe Jeśli do pytania jest dołączony obrazek musisz go wskazać. Aby wstawić w nie nową ilustrację, kliknij przycisk Tak - nowy. Dodatkowe wyjaśnienie: przycisk Ten, co w poprzednim automatycznie przypisze do edytowanego pytania tę samą ilustrację co w poprzednim pytaniu, przycisk Usuń wpis usuwa w ogóle ilustrację z danego pytania.
W oknie Dokonaj wyboru pliku obrazka wskaż plik graficzny, który ma stanowić uzupełnienie treści wybranego pytania testowego. W wyborze grafiki pomocne jest okienko podglądu wyświetlane po prawej stronie okna. Gdy wybierzesz plik graficzny, kliknij Otwórz.
Wstawienie dodatkowego tekstu do pytania odbywa się w podobny sposób co wstawianie grafiki. Z listy rozwiniętych elementów przypisanych do danego pytania wybierz Z pytaniem związany jest obrazek, a następnie – analogicznie jak w przypadku obrazków – kliknij Tak - nowy (znaczenie pozostałych przycisków widocznych w okienku dialogowym jest identyczne jak w procedurze wstawiania ilustracji).
W oknie dialogowym Wskaż plik tekstowy zaznacz myszką wybrany plik tekstowy (program akceptuje pliki w formacie TXT oraz RTF) i kliknij Otwórz.
Oczywiście pamiętaj, by grafiki oraz tekst uzupełniający ewentualne pytania testowe przygotować wcześniej. Postępując zgodnie z powyższymi wskazówkami, możesz gruntownie przerobić każde pytanie testowe, uzyskując w rezultacie całkiem nowy test. Aby go zapisać, z menu Test wybierz Zapisz jako, a następnie wskaż miejsce zapisu nowego pliku, podaj jego nazwę i kliknij Zapisz.