Eksplozja pikseli
Podstawową obróbkę zdjęć opisywaliśmy już wielokrotnie w poprzednich odcinkach naszego kursu. Na tym etapie na pewno umiesz wykorzystać narzędzia do poprawy kolorystyki. Warto wykorzystać te umiejętności podczas poprawiania wakacyjnych ujęć, ale tym razem zaprezentujemy retusz od innej strony. Pokażemy, jak za sprawą efektu eksplozji pikseli zwiększyć dynamikę zdjęć. Kolorowe kropeczki przy krawędziach sylwetek osób na zdjęciu ożywią wakacyjne wspomnienia.
Do wykonania efektu potrzebujesz dowolnego zdjęcia z postacią. Nie ma znaczenia kierunek ustawienia osoby w ujęciu ani to, czy postać jest w ruchu, czy nie. Do ćwiczenia warto wykorzystać fotografię z tegorocznego albumu wakacyjnego.
Jeżeli podczas instalacji wtyczki program GIMP był uruchomiony, może być wymagane jego zrestartowanie. Możesz też spróbować odświeżyć zainstalowane skrypty. W tym celu w oknie programu rozwiń menu Filtry i wybierz kolejno opcje Script-fu i Odśwież skrypty. Przykładowe funkcje wtyczki opisywaliśmy w poprzednich odcinkach naszego kursu. Archiwalne poradniki znajdziesz na naszej stronie internetowej.
Uruchom GIMP-a i z menu Plik wybierz opcję Otwórz. W otwartym oknie Otwarcie obrazu wskaż na dysku wybrane zdjęcie, w naszym przykładzie wakacyjne.jpg, i kliknij przycisk Otwórz. Po załadowaniu fotografii wykonaj duplikat warstwy źródłowej, klikając ją prawym przyciskiem myszy i wybierając Duplikuj warstwę.
Z przybornika wybierz narzędzie Ścieżki i w obszarze roboczym zdjęcia starannie obrysuj postać na zdjęciu. W naszym przykładzie najpierw utworzyliśmy ścieżkę wokół dziewczyny. By zwiększyć wygodę pracy, powiększ obszar roboczy do 200–250 proc. Zaznaczona postać powinna wyglądać tak, jak wyżej.
Teraz w zakładce Opcje narzędzia kliknij przycisk Zaznaczenie ze ścieżki i kombinacją klawiszy Ctrl+C skopiuj zaznaczenie do schowka. Następnie wyłącz zaznaczenie skrótem klawiaturowym Shift+Ctrl+A, po czym wklej skopiowaną warstwę, wybierając z menu Edycja kolejno opcje Wklej jako i Nowa warstwa.
Po wklejeniu postaci wybierz z przybornika Przesunięcie i zmień położenie skopiowanej warstwy w taki sposób, aby kopia postaci ze zdjęcia była przesunięta w lewo, tak jak na powyższym obrazku. Podczas przesuwania obiektu w obszarze roboczym przytrzymaj Ctrl.
W okienku warstw kliknij prawym przyciskiem skopiowaną warstwę z postacią i wybierz z menu Dodaj maskę warstwy, a następnie w otwartym okienku o tej samej nazwie, w sekcji Początkowa maska warstwy, wybierz opcję Czarna i kliknij Dodaj.
Z przybornika wybierz Pędzel i w zakładce Opcje narzędzia wskaż pędzel Hardness 100 o rozmiarze z zakresu 15–25. Zmień też rodzaj dynamiki na Basic Simple i ustaw Drganie o wartości z zakresu 30–45. W naszym przykładzie parametry wyglądały tak, jak na powyższym obrazku.
Zmień kolor na biały i pracując na zaznaczonej masce warstwy, klikaj delikatnie w różnych miejscach wzdłuż krawędzi postaci. W trakcie tej czynności zmieniaj rozmiar pędzla dla urozmaicenia efektu. Następnie utwórz nową warstwę z przezroczystością i namaluj białym pędzlem rozstrzelone kropki.
Jeśli na twoim zdjęciu jest więcej osób, których sylwetki chcesz wzbogacić eksplodującymi pikselami, powtórz w analogiczny sposób czynności z kroków od 2 do 7. W naszym przykładzie utworzyliśmy jeszcze ścieżkę dla mężczyzny i efekt kolorowych kropek wprowadziliśmy po prawej stronie. Wyniki tej pracy widać na powyższym obrazku.
Jeśli chcesz dodać swoim zdjęciom więcej wakacyjnych barw, możesz ocieplić kolory. W tym celu utwórz nową warstwę z przezroczystością, naciskając Ctrl+Shift+N, a następnie wybierz Gradient. Ustaw pierwszy kolor pomarańczowy, a drugi żółty, i wypełnij gradientem całą warstwę.
Zmień Tryb warstwy na Pokrywanie i ustaw krycie o wartości 40. Wykonaj duplikat kadru za pomocą kombinacji klawiszy Ctrl+D, w nowej zakładce kliknij prawym przyciskiem górną warstwę i wybierz z menu Spłaszcz obraz. Popraw kolorystykę, wykorzystując narzędzia Poziomy i Krzywe.