SoftwareFabryka muzyki

    Fabryka muzyki

    MAGIX Music Maker Silver 2014 to jeden z najpopularniejszych programów do wizualnego komponowania muzyki. Aby z niego korzystać, nie musisz znać nut. Wystarczy dobry słuch, poczucie rytmu i wyobraźnia.

    Fabryka muzyki

    Utwory komponuje się w Music Makerze z gotowych próbek dźwiękowych, układając je myszką na ekranie jak klocki. Program ma wszystko, co jest potrzebne do tworzenia własnych ścieżek, rytmów i dźwięków. Do dyspozycji dostajesz razem z Music Makerem trzy darmowe banki próbek. Każdy zawiera pętle instrumentów charakterystycznych dla muzyki w stylu dance, hip-hop oraz rock. Oczywiście nie jesteś ograniczony tylko do tych pętli, bo w internecie znajdziesz setki darmowych instrumentów w formacie WAV, których możesz używać podczas komponowania swoich utworów. Oprócz tego program ma wbudowany komputer perkusyjny, dzięki któremu można tworzyć własne podkłady rytmiczne i wykorzystywać je do aranżacji utworu. Ciekawostką jest też moduł Song Maker, który sam tworzy utwory muzyczne na podstawie zdefiniowanych przez użytkownika programu kryteriów. Gotowy skomponowany utwór zapiszesz jako plik w formacie MP3 i będziesz mógł go później legalnie wykorzystywać, np. jako własny podkład audio do filmów, które będą publikowane na YouTube lub do innych swoich projektów.

    Jak układać utwór rockowy z klocków

    Komponowanie muzyki za pomocą Music Makera odbywa się w sposób wizualny. Próbki instrumentów ustawia się myszką w panelu projektu. Uzyskany w krótkim czasie efekt możesz wyeksportować do pliku MP3.

    Krok 1

    Music Maker po zainstalowaniu na dysku uruchomi się automatycznie i wyświetli się plansza Let's make music now! – zamknij ją ikoną X. Wyświetli się okno powitalne. Na początek proponujemy wybrać opcję Wczytaj utwórz demo, następnie z rozwiniętego poniżej menu wybierz opcję np. Rock_Pop_Basic i zatwierdź wybór przyciskiem OK.

    Krok 2

    Do panelu projektu zostanie załadowany utwór przykładowy ukazujący możliwości programu Music Maker. Kliknij przycisk Play i posłuchaj utworu demonstracyjnego.

    Krok 3

    Teraz pora skomponować coś własnego. Z menu Plik wybierz opcję Nowy projekt. Panel projektu zostaje wyczyszczony. Przejdź do dolnego panelu i kliknij zakładkę Soundpool.

    Obraz

    Krok 4

    W kolumnie Style wybierz jeden z dostępnych zestawów brzmień. W naszym przykładzie wybraliśmy zestaw Rock Pop Vol.8.

    Obraz

    Krok 5

    W kolumnie Instrumenty wybierz jedną z grup instrumentów, np. Guitar – gitary. W kolumnie po prawej stronie wyświetlą się wszystkie dostępne próbki instrumentów gitarowych. Aby je odsłuchać, kliknij na jednej z nazw. Stopień głośności odtwarzanej muzyki dostosujesz za pomocą suwaka w lewej części panelu odtwarzania.

    Krok 6

    Gdy już odnajdziesz odpowiednią próbkę, złap ją myszką, przeciągnij i upuść w obszar pierwszej ścieżki na panelu projektu. Tak umieszczoną próbkę możesz rozciągać, wydłużając w ten sposób czas jej odtwarzania.

    Obraz

    Krok 7

    Wróć do kolumny Instrumenty. Zaznacz inną grupę instrumentów, np. Drums – perkusję. W opisany wcześniej sposób wybierz kolejną próbkę i umieść ją na panelu projektu, na drugiej ścieżce. W ten sposób komponuje się utwór. Aby odsłuchać efekt pracy, kliknij przycisk Play.

    Obraz

    Krok 8

    Jeśli dodane do panelu projektu próbki instrumentów przestają się już mieścić na ekranie, naciśnij klawisz F12. Wielkość ikon próbek zostanie automatycznie dopasowana tak, abyś miał pełną kontrolę nad komponowanym utworem. Aby powiększyć widok, naciśnij klawisz Tab.

    Krok 9

    Jeśli jedna z dodanych próbek okazuje się zła i chcesz się jej pozbyć, zaznacz ją i naciśnij klawisz Delete. Próbka zostanie usunięta z panelu aranżacji.

    Dodawanie efektów specjalnych i zapisywanie utworu

    Na każdą dodaną do utworu próbkę możesz dodatkowo nałożyć efekt specjalny, np. echo. W tym celu musisz skorzystać z biblioteki szablonów audio.

    Krok 1

    Przejdź do dolnego panelu i kliknij zakładkę Szablony. Następnie z menu po lewej stronie wybierz opcję Audio FX.

    Obraz

    Krok 2

    W panelu po prawej stronie wyświetlą się ikony efektów. Aby odsłuchać efekt, kliknij na jego ikonie.

    Krok 3

    Gdy już odnajdziesz efekt, który chcesz nałożyć na próbkę, złap ikonę efektu, przeciągnij ją i upuść na próbkę w panelu projektu. Następnie odsłuchaj, jak brzmi próbka z nałożonym efektem.

    Krok 4

    Gdy utwór będzie gotowy, należy zapisać go na dysku. W tym celu z menu Plik wybierz opcję Eksport oraz Audio jako MP3. W otwartym oknie MP3-Eksport, w sekcji Plik wybierz ścieżkę dostępu i nazwę dla eksportowanego pliku MP3.

    Obraz

    Krok 5

    Następnie w sekcji Opcje wybierz z listy Prędkość prędkość bitową dla tworzonego pliku MP3 – im wartość większa, tym lepsza będzie jakość dźwięku. Standardowa jakość to 128 Kb/s. Kliknij przycisk OK.

    Krok 6

    Jeśli chcesz zapisać tworzony projekt, aby móc powrócić do niego w przyszłości, wybierz z menu Plik opcję Zapisz projekt jako, w standardowym oknie nadaj plikowi nazwę i kliknij przycisk OK.

    Jak używać w Music Makerze dźwięków z plików WAV i OGG

    Jeśli dysponujesz własnym zestawem próbek dźwięków, które przechowujesz zapisane na dysku w postaci plików w formacie WAV lub OGG, możesz ich używać w programie Music Maker. Aby wskazać pliki, kliknij zakładkę Menedżer plików i korzystając z menedżera obok wskaż folder, w którym zgromadzone są dźwięki. Darmowe pętle, którymi rozszerzysz bazę dźwięków w programie Music Maker, możesz również pobrać z internetu, np. ze stron www.free-loops.com lub www.ibeat.org.

    Wybrane dla Ciebie