Film akcji z peceta
Kamery sportowe, aparaty cyfrowe i smartfony pozwalają natychmiast zarejestrować akcję niezależnie od tego, czy spacerujesz czy jedziesz na rowerze. Nagrane wideo należy przed publikacją w internecie odpowiednio przygotować. Potrzebne do tego aplikacje znajdziesz na naszej płycie.
Po powrocie ze spaceru i przeniesieniu nagranego materiału na dysk komputera trzeba się zająć jego obróbką i przygotowaniem do umieszczenia w sieci. Do tego celu przygotowaliśmy na płycie specjalny zestaw pełnych wersji programów.
Automatyczna stabilizacja obrazu
Pierwszy z programów, Mercalli Easy Video Stabilizer (aplikację można pobrać z serwisu PC Format Programy), służy do usuwania efektu drżenia z nagranych filmów wideo. Stabilizuje poruszone ujęcia – wystarczy wczytać film do aplikacji i uruchomić proces analizy i przetwarzania. Po zakończeniu możesz za pomocą funkcji podglądu sprawdzić na podzielonym ekranie, jak wygląda film przed oraz po stabilizacji. Jeśli podobają ci się wprowadzone zmiany, Mercalli
Easy zrobi resztę za pomocą jednego kliknięcia myszką. Tobie pozostanie tylko wybrać format wyjściowy i zapisać ustabilizowany film na dysku. Poza korektą poruszonych ujęć Mercalli Easy umożliwia także obracanie i przycinanie filmu.
Montaż wideo w krótkim czasie
Jeśli uważasz, że edycja filmów jest zbyt skomplikowana, wypróbuj drugą pełną wersję – Movavi Video Editor SE (aplikację można pobrać z serwisu PC Format Programy). Jej nowy intuicyjny interfejs umożliwia szybkie zmontowanie filmu, np. z wyprawy rowerowej, utworzenie filmu instruktażowego z własnymi komentarzami, przygotowanie pozdrowień dla rodziny czy zabawnej animacji dla znajomych. Obsługa programu jest mało skomplikowana. Wystarczy dodać klipy, podłożyć muzykę, dobrać napisy, a potem zapisać pracę na dysku.
Oprócz montażu wideo program ten pozwala tworzyć multimedialne pokazy slajdów z wczytanych zdjęć. Taki pokaz również można zapisać w postaci pliku wideo. Gotowym filmem możesz się pochwalić, umieszczając go w internecie, np. na YouTube, bezpośrednio z programu Video Editor.
Stabilizacja nagrań wideo
Mercalli Easy to aplikacja służąca do stabilizacji nagrań wideo. Umożliwia importowanie filmów wideo, stabilizowanie obrazu i eksport na dysk. Proces stabilizacji przebiega w pełni automatycznie.
Jak uspokoić niestabilny film z kamery sportowej
W warsztacie pokazujemy, jak obsługując program, szybko poprawić niedoskonałości klipów wideo.
Krok 1
Po uruchomieniu programu Video Stabilizer kliknij napis Upuść nagranie tutaj. W standardowym oknie dialogowym wskaż plik wideo, który chcesz poprawić, i kliknij przycisk Otwórz.
Krok 2
Po wczytaniu program automatycznie rozpocznie analizę nagrania. Film musi być w całości odczytany. Wszystkie analizowane parametry wyświetlane są obok pola podglądu w postaci wykresów:
Krok 3
Po przeanalizowaniu jest automatycznie uruchamiane odtwarzanie ustabilizowanego już filmu. Na panelu sterowania są dostępne standardowe przyciski Play i Stop. W sekcji oprócz domyślnie wybranej opcji pełny ekran masz do dyspozycji dwie opcje dzielące obraz w poziomie oraz w pionie. Dzięki tym opcjom możesz odtworzyć jednocześnie film oryginalny oraz ustabilizowany i porównać ich jakość.
Krok 4
Dodatkowo masz obok do dyspozycji dwa przyciski ze strzałkami służące do obracania obrazu o 90 stopni w lewo lub w prawo. Gdy efekt pracy programu uznasz za satysfakcjonujący, kliknij przycisk Zapisz plik jako.
Krok 5
Wyświetli się plansza zapisywania ustabilizowanego filmu. Z menu Format wybierz format wyjściowy. W przypadku wybrania formatu WMV wybierz z menu Profil jedną z opcji jakości obrazu.
Krok 6
W przypadku, gdy wybierzesz format Video for Windows, będziesz mógł wybrać kodeki wideo i audio, jakimi zostanie skompresowany ustabilizowany film. Odnośnik Dostosuj pozwala skonfigurować parametry wybranego kodeka wideo.
Krok 7
Poniżej, w pole Nazwa pliku wprowadź nazwę pliku dla ustabilizowanego filmu. W polu Folder wyświetla się ścieżka dostępu do katalogu, w którym będzie on zapisany (domyślnie jest to ten sam katalog, z którego był otwierany plik źródłowy). Jeśli chcesz zmienić katalog docelowy, użyj przycisku Szukaj. Gdy wszystkie parametry będą skonfigurowane, kliknij przycisk Zapisz Wideo.
Przydatne porady w trakcie filmowania
Już podczas filmowania możesz się przyczynić do tego, aby nagrany materiał miał dobrą stabilność obrazu. Zwracaj uwagę na następujące rzeczy:
- Nie rozpoczynaj oraz nie kończ ujęcia w ruchu. Postaraj się, aby kamera na początku i na końcu nagrania była w stanie nagrać nieporuszony obraz – najlepiej, jak będzie stała nieruchomo.
- Jeżeli kamera na to pozwala, używaj możliwie krótkiego czasu naświetlania (np. użyj trybu sport), aby zniwelować nieostre ujęcia (zwłaszcza przy szybkim ruchu kamery lub filmowanego obiektu).
- Podczas filmowania obiektu będącego w ruchu zwracaj uwagę, by obiekty statyczne na drugim planie były jak najmniej dominującym elementem filmu.
- Dbaj o czystość soczewki kamery oraz czystość szyb, przez które filmujesz (np. podczas jazdy samochodem). Zabrudzone powierzchnie szklane mogą prowadzić do błędnych interpretacji podczas analizy i stabilizacji filmu za pomocą programu Video Stabilizer.
- Unikaj filmowania ujęć, na których mogą występować zakłócenia atmosferyczne, np. falowanie gorącego powietrza.
Montaż i publikacja filmu
Do zmontowania ustabilizowanych wcześniej klipów wideo posłużymy sie pełną wersją sprawdzonej aplikacji Movavi Video Editor 9. Poniżej instrukcja krok po kroku, jak z niej korzystać.
Składanie filmu krok po kroku
Zaczynamy od importowania przygotowanych wcześniej (np. ustabilizowanych) klipów do programu i ustawienia ich w odpowiedniej kolejności
Krok 1
Po uruchomieniu zawartość okna edytora domyślnie ustawiona jest na zakładce Import. Aby załadować klipy wideo do montażu, kliknij ikonę Dodaj pliki multimedialne. W standardowym oknie dialogowym wskaż pliki i kliknij przycisk Otwórz.
Krok 2
Po chwili pliki zostają załadowane do biblioteki programu, zawartość okna zostaje ustawiona na zakładce Multimedia. W widocznej tu bibliotece dostępne są miniatury wszystkich załadowanych przed chwilą klipów. Oprócz plików wideo do biblioteki można też załadować pliki audio oraz zdjęcia.
Krok 3
Domyślnie biblioteka wyświetla wszystkie załadowane typy plików – ikona (1). Jeśli chcesz, aby były wyświetlane tylko klipy wideo, wybierz ikonę (2). Możesz również wyświetlać tylko zdjęcia (3) lub tylko pliki audio (4).
Krok 4
Jeśli po pierwszym zaimportowaniu zechcesz dodać kolejne pliki do bibliotek, kliknij ikonę Dodaj media i wskaż kolejne pliki.
Krok 5
Po lewej stronie widoczny jest moduł podglądu. Gdy zaznaczysz jeden z klipów w bibliotece, zostanie od wyświetlony w tym module. Za pomocą panelu sterowania możesz uruchomić jego odtwarzanie, przewinąć w przód i w tył oraz przerwać.
Krok 6
W dolnej części okna są widoczne puste ścieżki. Napis Przeciągnij i przenieś pliki video tutaj zachęca do rozpoczęcia pracy. Złap teraz za pomocą myszki pierwszy wybrany z bibliotek klip i metodą drag and drop przeciągnij go i upuść w obszar ścieżki wideo.
Krok 7
W ten sam sposób umieść na ścieżce pozostałe ujęcia. Jeśli chcesz wpleść między klipy wideo również statyczne obrazki, umieść je w odpowiednich miejscach w ten sam sposób, jak umieszczałeś pliki wideo.
Krok 8
Kolejność umieszczonych już na ścieżce wideo klipów możesz zmieniać, przeciągając je myszką. Umieszczony tam klip możesz pociąć na mniejsze fragmenty. Służy do tego ikona z symbolem nożyczek.
Krok 9
Aby obejrzeć zmontowany wstępnie film, uruchom odtwarzanie. Możesz też włączyć tryb odtwarzania na pełnym ekranie: Odtwarzanie, Pełny ekran. Aby wyjść z trybu pełnoekranowego, kliknij gdziekolwiek myszką.
Różnice w wersjach komercyjnej i SE
Movavi Video Editor w pełnej wersji SE różni się od komercyjnej wersji programu następującymi cechami:
- Obsługuje formaty „royalty-free”: AVI, WMV, MOV; OGG, WAV, FLAC, APE, WMA
- Nie ma możliwości uaktualniania
- Nie obsługuje technologii NVIDIA CUDA (na pecetach wyposażonych w karty graficzne NVIDIA) podczas przetwarzania plików wideo
- Nie ma funkcji zgrywania i nagrywania filmów na DVD
Dodawanie efektów specjalnych
Masz już klipy ustawione w odpowiedniej kolejności. Teraz należy uatrakcyjnić wygląd filmu. W tym celu wykorzystamy efekty specjalne i animowane przejścia, które umieścimy między scenami.
Krok 1
Aby dodać do sceny jeden z dostępnych efektów, kliknij zakładkę Efekty. Biblioteka efektów wyświetli się powyżej. Są one pogrupowane na kategorie, np. Mozaika.
Krok 2
Aby sprawdzić, jak zmienia się wideo po zastosowaniu wybranego efektu, kliknij wybraną ikonę efektu i uruchom odtwarzanie filmu w panelu obok. Aby zastosować efekt na wybranym klipie, złap jego ikonę i techniką drag and drop przeciągnij ją i upuść na ikonę wybranego klipu na ścieżce wideo. Klip zostaje oznaczony gwiazdką.
Krok 3
Aby sprawdzić, jakie efekty zostały zastosowane na wybranym klipie, kliknij gwiazdkę myszką. Wyświetli się okienko z listą zastosowanych efektów. Zastosuj efekty specjalne na tylu klipach, na ilu chcesz, ale nie przesadzaj z ich liczbą.
Krok 4
Kolejnym elementem, który uatrakcyjni film, będą animowane przejścia, które płynnie połączą poszczególne sceny. Aby dodać przejście, kliknij zakładkę Przejścia. Podobnie jak przy dodawaniu efektów, pogrupowane miniatury przejść wyświetlą się w bibliotece powyżej.
Krok 5
Kliknij jedną z ikon, aby zobaczyć na podglądzie obok, jak wygląda efekt. Jeśli ci się spodobał, złap jego ikonę i techniką drag and drop przeciągnij ją i upuś ć w pole łączące dwa klipy na ścieżce wideo. Zostanie ono wypełnione. Aby obejrzeć, jak prezentuje się przejście między klipami, kliknij na nim prawym przyciskiem myszki i z menu wybierz opcję Odtwarzaj.
Krok 6
W opisany już sposób dodaj efekty przejścia do wszystkich połączeń klipów. Aby obejrzeć cały film wraz z dodanymi wcześniej efektami i przejściami, kliknij prawym przyciskiem myszki na dowolnej miniaturze klipu lub przejścia i z menu wybierz opcję Odtwórz wszystko.
Krok 7
W tym momencie należy zapisać dotychczasową pracę. Z menu Plik wybierz opcję Zapisz projekt jako, w standardowym oknie dialogowym nadaj plikowi nazwę i kliknij przycisk Zapisz. Dzięki temu będziesz mógł przerwać montaż i powrócić do niego w przyszłości.
Dodawanie tytułów i dźwięku
Aby opowiedzieć, co aktualnie dzieje się na ekranie, warto wyświetlić w odpowiednich momentach filmu podpisy oraz dodać ścieżkę audio, która zwiększy dynamikę filmu.
Krok 1
Na początek dodajmy planszę tytułową otwierającą cały film. Jako planszę zastosujemy statyczny obrazek, np. jedno ze zdjęć, które zostało zrobione podczas kręcenia filmu. Przeciągnij je z biblioteki – zakładka Multimedia, i upuść w obszar pola widocznego na ścieżce wideo przed pierwszym dodanym klipem.
Krok 2
Suwakiem Powiększenie możesz przybliżać i oddalać widok ścieżek. Po lewej stronie widoczne są nagłówki ścieżek od góry: ścieżka tytułów, ścieżka wideo oraz dwie ścieżki audio.
Krok 3
Jeśli zajdzie potrzeba, możesz dodawać kolejne ścieżki audio i wideo. Kliknij ikonę +i z menu wybierz odpowiednią opcję.
Krok 4
Aby dodać do wstawionej przed chwilą planszy animowany napis, kliknij zakładkę Napisy. Następnie z biblioteki powyżej wybierz jedną z miniatur (podgląd zobaczysz obok). Miniaturę wybranego napisu złap myszką i techniką drag and drop przeciągnij i upuść na początek ścieżki tytułów. Tytuł w postaci zielonego paska zostaje dodany.
Krok 5
Teraz należy wpisać własny tekst. W tym celu kliknij zielony pasek tytułu, który dodałeś do ścieżki tytułów. W oknie podglądu pojawi się biały prostokąt. Kliknij teraz przycisk Ustawienia. Powyżej wysunie się panel, w którym możesz wpisać własny tekst podpisu i sformatować go.
Krok 6
W panelu oprócz opcji pozwalających zmienić krój, wielkość i kolor czcionki możesz regulować stopień przezroczystości, szybkość i efekt animacji oraz dodawać do napisu cień.
Krok 1
Aby dodać do filmu ścieżkę audio lub inne dźwięki, należy umieścić zaimportowane wcześniej pliki audio na ścieżce audio (obsługiwane formaty audio to WMA, WAV, OGG). Domyślnie masz do dyspozycji dwie ścieżki audio, ale możesz dodać ich więcej.
Krok 2
Tak jak w przypadku klipów wideo złap myszką miniaturę pliku audio i techniką drag and drop przenieś ją z biblioteki i upuść w obszarze pierwszej ścieżki audio. Następnie za pomocą myszki wyreguluj długość pliku:
Krok 3
Za pomocą ikon Głośność i Szybkość możesz wyregulować parametry odtwarzanego dźwięku. W opisany sposób możesz dodawać kolejne dźwięki lub muzykę w tle, miksując je na obu dostępnych ścieżkach.
Krok 4
Możesz również nagrać własne zabawne komentarze, zapisać je jako pliki audio, a następnie dodać do filmu. Jeśli dysponujesz mikrofonem podłączonym do komputera, kliknij zakładkę Import, a następnie kliknij ikonę Przechwyć audio.
Krok 5
Wyświetli się panel przechwytywania dźwięku. Po prawej stronie dostępne są opcje pozwalające wybrać urządzenie i źródło nagrywanego dźwięku oraz ustawić głośność.
Krok 6
Aby zarejestrować dźwięk, kliknij przycisk Rozpocznij nagrywanie i zacznij mówić do mikrofonu. Aby zakończyć, kliknij przycisk Przerwij nagrywanie. Zarejestrowany dźwięk jest automatycznie umieszczany na osi czasu. Za pomocą myszki ustaw go w odpowiednim miejscu.
Eksport filmu na dysk twardy i do internetu
Film masz już zmontowany. Na ostatnim etapie należy zapisać go na dysku i opublikować w internecie.
Krok 1
Po poprawnym zmontowaniu materiału przychodzi czas na utworzenie pliku wynikowego. W tym celu kliknij ostatnią zakładkę Zapisz film i z rozwiniętego menu wybierz opcję Zapisz jako plik video.
Krok 2
W otwartym oknie Zapisz projekt jako film video wybierz z listy format wyjściowy. Klikając przycisk Ustawienia, możesz dostosować parametry wybranego formatu, tj. rozdzielczość, kodek wideo, format ścieżki audio itp.
Krok 3
Gdy to zrobisz, kliknij przycisk Zapisz. W standardowym oknie dialogowym wskaż katalog docelowy, w którym zostanie zapisany wynikowy plik wideo, i kliknij przycisk Zapisz. Pozostało już tylko czekać, aż program utworzy plik wideo.
Krok 4
Aby umieścić pracę w jednym z serwisów wideo on-line, np. YouTube, kliknij w oknie głównym programu ostatnią zakładkę Zapisz film, po czym z rozwiniętego menu wybierz opcję Załaduj do Internetu.
Krok 5
W oknie menedżera Udostępnij Online kliknij ikonę YouTube. Następnie kliknij przycisk Ustawienia i w kolejnym oknie wybierz dekoder, jakim będzie skompresowany twój film. Potwierdź zmiany przyciskiem OK.
Krok 6
Po powrocie do okna Udostępnij Online kliknij Zapisz. W standardowym oknie dialogowym nadaj mu nazwę i kliknij Zapisz. Plik wynikowy zostanie wygenerowany i zapisany na dysku komputera.
Krok 7
W oknie, które się otworzy po zakończeniu, wprowadź dane logowania do twojego konta w serwisie YouTube (nazwa użytkownika i hasło). Kliknij OK.
Krok 8
Wyświetli się okno Movavi Share Online. Na liście widoczna jest nazwa wygenerowanego pliku wideo, który chcesz umieścić w internecie. Zaznacz go i kliknij przycisk Udostępnij. Film zostanie przesłany do serwisu YouTube.