Film akcji z peceta
Po uruchomieniu programu Video Stabilizer kliknij napis Upuść nagranie tutaj. W standardowym oknie dialogowym wskaż plik wideo, który chcesz poprawić, i kliknij przycisk Otwórz.
Po wczytaniu program automatycznie rozpocznie analizę nagrania. Film musi być w całości odczytany. Wszystkie analizowane parametry wyświetlane są obok pola podglądu w postaci wykresów:
Po przeanalizowaniu jest automatycznie uruchamiane odtwarzanie ustabilizowanego już filmu. Na panelu sterowania są dostępne standardowe przyciski Play i Stop. W sekcji oprócz domyślnie wybranej opcji pełny ekran masz do dyspozycji dwie opcje dzielące obraz w poziomie oraz w pionie. Dzięki tym opcjom możesz odtworzyć jednocześnie film oryginalny oraz ustabilizowany i porównać ich jakość.
Dodatkowo masz obok do dyspozycji dwa przyciski ze strzałkami służące do obracania obrazu o 90 stopni w lewo lub w prawo. Gdy efekt pracy programu uznasz za satysfakcjonujący, kliknij przycisk Zapisz plik jako.
Wyświetli się plansza zapisywania ustabilizowanego filmu. Z menu Format wybierz format wyjściowy. W przypadku wybrania formatu WMV wybierz z menu Profil jedną z opcji jakości obrazu.
W przypadku, gdy wybierzesz format Video for Windows, będziesz mógł wybrać kodeki wideo i audio, jakimi zostanie skompresowany ustabilizowany film. Odnośnik Dostosuj pozwala skonfigurować parametry wybranego kodeka wideo.
Poniżej, w pole Nazwa pliku wprowadź nazwę pliku dla ustabilizowanego filmu. W polu Folder wyświetla się ścieżka dostępu do katalogu, w którym będzie on zapisany (domyślnie jest to ten sam katalog, z którego był otwierany plik źródłowy). Jeśli chcesz zmienić katalog docelowy, użyj przycisku Szukaj. Gdy wszystkie parametry będą skonfigurowane, kliknij przycisk Zapisz Wideo.
- Nie rozpoczynaj oraz nie kończ ujęcia w ruchu. Postaraj się, aby kamera na początku i na końcu nagrania była w stanie nagrać nieporuszony obraz – najlepiej, jak będzie stała nieruchomo.
- Jeżeli kamera na to pozwala, używaj możliwie krótkiego czasu naświetlania (np. użyj trybu sport), aby zniwelować nieostre ujęcia (zwłaszcza przy szybkim ruchu kamery lub filmowanego obiektu).
- Podczas filmowania obiektu będącego w ruchu zwracaj uwagę, by obiekty statyczne na drugim planie były jak najmniej dominującym elementem filmu.
- Dbaj o czystość soczewki kamery oraz czystość szyb, przez które filmujesz (np. podczas jazdy samochodem). Zabrudzone powierzchnie szklane mogą prowadzić do błędnych interpretacji podczas analizy i stabilizacji filmu za pomocą programu Video Stabilizer.
- Unikaj filmowania ujęć, na których mogą występować zakłócenia atmosferyczne, np. falowanie gorącego powietrza.