Filmowa historia ze zdjęć
Projekcja pokazu slajdów może być dobrym pomysłem na zapewnienie rozrywki na przykład podczas rodzinnego spotkania. Niezwykły, oryginalny pokaz przygotujesz za pomocą programu MAGIX Photostory easy SE z naszej płyty.
Proponujemy przygotowanie z fotografii własnej filmowej historii za pomocą pełnej wersji programu Photostory easy, który znajduje się na naszej płycie. Pokaz będzie przygotowany w postaci pliku wideo w wysokiej jakości Full HD. Do wykonania pokazu potrzebne będą: dobry pomysł, zestaw zdjęć oraz plik audio z ulubionym utworem muzycznym, który będzie pasował nastrojem do prezentowanych fotografii.
Zdjęcia po wczytaniu do programu i wstępnym ustawieniu w odpowiedniej kolejności poddaje się retuszowi, a następnie wzbogaca o takie elementy, jak: własne komentarze audio (nagrane bezpośrednio w programie Photostory), animowane podpisy i efekty przenikania slajdów czy dodatkowe elementy graficzne. Dzięki komentarzom i podpisom możesz w zabawny sposób opowiadać, co widać na zdjęciach, lub co działo się w czasie, gdy to ujęcie zostało zrobione.
Gotową, zmontowaną i sprawdzoną historyjkę wyeksportujesz do pliku wideo, który następnie będziesz mógł zaprezentować bliskim podczas rodzinnego spotkania. Innym pomysłem może być nagranie pliku na płytę DVD i ofiarowanie jej znajomym. A gdy zechcesz pochwalić się swoją pracą większej liczbie odbiorców, możesz przesłać film do serwisu YouTube.
Przygotowanie magicznego pokazu
Interfejs programu przypomina układem aplikacje do nieliniowego montażu wideo. Mamy oś czasu, na której umieszczamy slajdy, zasobniki z efektami specjalnymi oraz zestawy narzędzi służących do modyfikacji wczytanych zdjęć.
Krok 1
Po uruchomieniu programu kliknij ikonę Create new slideshow i w oknie Slideshow name, wpisz nazwę dla nowo tworzonego pokazu i kliknij OK.
Krok 2
Następnie należy zaimportować zdjęcia, z których będzie się składał pokaz. Do wyboru masz dwie możliwości: Import files from digital camera – import z podłączonego do komputera aparatu cyfrowego, lub Select files from the computer – import zdjęć z dysku komputera. My wybraliśmy drugą opcję.
Krok 3
Wyświetli się standardowe okno dialogowe. Wskaż zdjęcia i kliknij Otwórz. Fotografie zostaną umieszczone w głównym oknie programu na osi czasu. Jeśli kolejność zdjęć jest nieprawidłowa, możesz ją zmienić, przeciągając myszką wybrany slajd w odpowiednie miejsce. Niepotrzebny slajd usuniesz ikoną X (prawy górny róg slajdu).
Krok 4
Każdy slajd możesz zmodyfikować. Służą do tego narzędzia zgromadzone w zasobniku w prawej górnej części okna. Pierwsza z grup narzędzi Set zawiera zestaw do poprawiania parametrów wybranego slajdu. Pod pierwszą zakładką zgromadzono narzędzia do zmiany parametrów takich wartości, jak: jasność – Brightness, kontrast – Contrast, gamma – Gamma, oraz ostrość – Sharpen.
Krok 5
Druga zakładka – Color – służy do zmieniania nasycenia kolorów slajdu, trzecia – Templates – daje do wyboru zestaw szablonów nakładających na slajd filtry kolorystyczne oraz animowane efekty (aby nałożyć efekt, zaznacz slajd i kliknij dwukrotnie jego miniaturkę).
Krok 6
W grupie View pod zakładką Section znajdziesz listę zmieniającą proporcje obrazu. Zakładka Size & Position pozwala określić pozycję slajdu na ekranie, skorygować horyzont, przybliżyć fragment zdjęcia oraz obracać je i odbijać. Ostatnia zakładka z grupy Animation pozwala zastosować w obrębie jednego slajdu jeden z animowanych efektów.
Krok 7
Kolejna grupa Audio to zestaw suwaków pozwalających kontrolować głośność muzyki i dźwięku. Przycisk Record commentary wywołuje okno rejestratora audio. Możesz w ten sposób nagrać komentarz do slajdu. Nagrywanie uruchamia się przyciskiem Rec, zatrzymuje przyciskiem Stop. Po wyjściu z okna rejestratora – Close – komentarz zostaje dodany do zdjęcia.
Krok 8
Aby dodać do pokazu muzykę w tle, skorzystaj z przycisku Audio, dostępnego z sekcji Add media, i wskaż wybrany plik audio na dysku.
Krok 1
Przechodzimy do kolejnej grupy narzędzi Text. Zakładka Title and text zawiera pole Text input. Wpisz w nie podpis do zdjęcia, a następnie za pomocą narzędzi poniżej sformatuj tekst. Dodatkowo za pomocą menu Animation możesz wprawić tekst w ruch, a suwakami określić czas trwania napisu. Ikony ze strzałkami określają pozycję tekstu na slajdzie.
Krok 2
Pod zakładką Templates znajdziesz zestaw szablonów wyświetlających na slajdzie animowane napisy.
Krok 3
Ikona Transitions daje dostęp do podzielonej na cztery zakładki grupy zawierającej efekty animowanego przenikania.
Krok 4
Zawartość ostatniej z grup narzędziowych Decoration podzielono na dwie zakładki. Pod zakładką Decorate znajdziesz zabawne szablony pozwalające dokleić wąsy lub okulary osobie widocznej na zdjęciu. Pod drugą zakładką – Intros & Outros – zgromadzono animacje, które możesz zastosować na rozpoczęciu (intro) oraz zakończeniu (outro) pokazu.
Kontrola i eksport do pliku wideo
Gdy materiał będzie już zmontowany, należy go sprawdzić, następnie zapisać na dysku i wygenerować wynikowy plik wideo.
Krok 1
Aby kontrolować postępy pracy, należy od czasu do czasu uruchomić odtwarzanie filmu i sprawdzić, czy dotychczas zastosowane efekty pasują do siebie i stanowią całość. Do odtwarzania służy sekcja podglądu z dostępnym pod spodem panelem kontrolnym.
Krok 2
Podczas tworzenia pokazu co jakiś czas należy zapisywać projekt na dysku. Aby zapisać projekt, wybierz z menu File opcję Save as, w standardowym oknie nadaj nazwę plikowi i kliknij Zapisz.
Krok 3
Gdy pokaz będzie gotowy, kliknij zielony przycisk Finish. W oknie Finish slideshow skorzystaj z opcji Output as video file. Dostępne w tym oknie dodatkowo opcje pozwalają wysłać gotowy pokaz bezpośrednio do internetu.
Krok 4
Po wybraniu opcji Output as video file rozwiń na kolejnej planszy listę Quality i wybierz jedną z opcji jakości, np. Full HD. Pozostaw wybrany format Windows Media Video i kliknij Save.
Krok 5
W standardowym oknie dialogowym, które się teraz wyświetli, nadaj plikowi nazwę i kliknij przycisk Zapisz. Pokaz zostanie wygenerowany.