SoftwareFilmowanie pulpitu

    Filmowanie pulpitu

    Aby stworzyć samouczek wideo, w którym pokażesz widzom, jak posługiwać się systemem albo przejść ciekawą grę, będziesz potrzebować aplikacji, która zarejestruje wszystko, co wydarzy się na ekranie komputera. Proponujemy pełną wersję programu Movavi Screen Capture 5 SE.

    Filmowanie pulpitu

    Program z naszej płyty rejestruje do pliku wideo wszystko, co dzieje się na pulpicie Windowsa oraz po uruchomieniu w trybie pełnoekranowym np. filmu czy gry. Jego możliwości są bardzo duże, a obsługa – wyjątkowo prosta. Polski interfejs sprawia, że poradzą sobie z nim wszyscy, nawet początkujący użytkownicy pecetów.

    Jednym z wielu zastosowań programu może być zdalna pomoc w sytuacjach awaryjnych, gdy np. zadzwoni do ciebie znajomy z prośbą o pomoc w obsłudze aplikacji. Zamiast tłumaczyć wszystko przez telefon, lepiej szybko przygotować film instruktażowy, na którym pokażesz i objaśnisz za pomocą komentarza, jak obsługiwać problematyczny program. Gotowy film wrzucisz na YouTube, a znajomemu wyślesz odnośnik.

    Screen Capture przyda się również do rejestrowania filmów odtwarzanych na stronach WWW. Jeśli nie możesz pobrać takiego filmu na dysk, po prostu zarejestruj go za pomocą naszej pełnej wersji.

    Czym różni się wersja SE od wersji komercyjnej?

    Movavi Screen Capture 5 w pełnej wersji Special Edition różni się od komercyjnej wersji programu następującymi cechami:

    • Dostępny jest wyłącznie darmowy kodek wideo M-JPEG. Do wyboru masz dwa formaty zapisu pliku wynikowego: FreeMKV (.mkv) lub FreeAVI (.avi)
    • Możesz zapisać przechwycony materiał w formie animowanego GIF-a (.gif)
    • Możesz zapisać przechwycony materiał w formacie WebM (.webm)
    • Nie masz możliwości uaktualniania programu

    Wszystkie pozostałe funkcje są w pełni dostępne.

    Konfiguracja programu i nagrywanie

    Zanim rozpoczniesz rejestrowanie filmów, należy przyjrzeć się opcjom programu. Konfiguracja nie jest skomplikowana i zajmie ci tylko kilka minut. Dzięki odpowiednim ustawieniom program Movavi Screen Capture umożliwi m.in. sprawne tworzenie filmów instruktażowych oraz rejestrowanie filmów odtwarzanych online.

    Krok 1

    Po uruchomieniu programu można przeprowadzić jego konfigurację. W tym celu z menu Przechwytywanie wybierz Ustawienia. W oknie konfiguracyjnym, w zakładce Ogólne nie musisz niczego modyfikować. W zakładce Pliki możesz zmienić domyślny katalog docelowy, w którym program automatycznie zapisuje przechwycony i skonwertowany materiał wideo oraz zrzuty ekranu. Jeśli nie chcesz zaśmiecać dysku plikami tymczasowymi, zaznacz opcję: Usuń pliki tymczasowe po zapisaniu przechwyconego wideo.

    Obraz
    Obraz

    Krok 2

    Zakładka Skróty klawiaturowe pozwala zapoznać się z domyślnymi klawiszami, które uruchamiają i zatrzymują przechwytywanie. W razie potrzeby przypisane klawisze możesz zmienić.

    Obraz

    Krok 3

    W zakładce Wideo możesz określić maksymalną liczbę przechwytywanych klatek wideo na sekundę oraz ich rozmiar. W tej samej zakładce, w sekcji niżej, znajdziesz funkcje związane z akceleracją sprzętową. Jeśli twój komputer obsługuje jedną z dostępnych tu metod, będziesz mógł je zaznaczyć.

    Obraz

    Krok 4

    Zakładka Audio pozwala ustawić jakość zapisywanej ścieżki audio, np. 44,1 kHz, stereo, 16-bit (domyślnie ustawiona jest wystarczająco dobra jakość dźwięku, 44,1 kHz). Wszystkie zmiany zatwierdź klikając przycisk OK.

    Obraz

    Krok 1

    Po powrocie do okna głównego należy wybrać obszar nagrywania. W tym przypadku w sekcji Zaznacz obszar nagrywania, w rozwijanym menu, do wyboru masz kilka opcji. DISPLAY1 oznacza rejestrowanie w trybie pełnego ekranu, np. w grze lub podczas oglądania filmu. Dostępne są też dwie typowe rozdzielczości wideo wykorzystywane w serwisie YouTube oraz rozdzielczości pulpitu na monitorze o proporcjach ekranu 4:3 (Standard) lub 16:9 (Ekran panoramiczny).

    Obraz

    Krok 2

    Możesz również wybrać własną rozdzielczość, wpisując w pola poniżej wymiary (w pikselach) obszaru, który będzie rejestrowany. Kolejną metodą wyboru własnej rozdzielczości jest kliknięcie przycisku Zaznaczanie obszaru, a następnie zaznaczenie przy pomocy myszki ramki z obszarem na pulpicie, który ma być rejestrowany. Wydzielony obszar nagrywania możesz rozciągać klikając i przesuwając jego krawędzie myszą oraz przemieszczać po ekranie za pomocą umieszczonej centralnie ikony Pełny ekran.

    Obraz

    Krok 3

    W środkowej sekcji domyślnie zaznaczone jest ikona System dźwiękowy. Oznacza to, że razem z obrazem rejestrowane będą dźwięki. Obok widnieje drugi przycisk, z symbolem mikrofonu z czerwonym krzyżykiem, który domyślnie jest wyłączony. Jeśli w trakcie rejestrowania filmu zechcesz nagrać własny komentarz przy pomocy mikrofonu, kliknij ikonę z symbolem mikrofonu z zielonym ptaszkiem.

    Obraz

    Krok 4

    Obok widoczne są jeszcze trzy ikony: Budzik – pozwala uaktywnić funkcję automatycznego ograniczenia czasu przechwytywania (w minutach), Strzałka kursora – po naciśnięciu wyświetla opcje kursora. Te narzędzia pozwalają dodatkowo zaznaczyć kursor myszy na przechwytywanym materiale poprzez jego uwypuklanie, podkreślanie kliknięć oraz dodanie dźwięku klikania myszką. Ostatnia ikona, Klawiatura, dodatkowo pokaże na filmie moment, w którym obsługując system bądź aplikację korzystasz z wybranej kombinacji klawiszy.

    Obraz

    Krok 5

    Gdy wszystkie parametry nagrywania masz już skonfigurowane, a obszar wyznaczony, pozostaje kliknąć przycisk REC. Program wejdzie stan gotowości do nagrywania, a po odliczeniu pięciu sekund zacznie się rejestrowanie obrazu. Ponadto program umożliwia wykonywanie statycznych zrzutów ekranowych – służy do tego klawisz F8.

    Obraz

    Krok 6

    W trakcie nagrywania obrys rejestrowanego obszaru zmienia kolory z czerwonego na biały, masz też dostęp do okna programu Screen Capture, na którym widoczny jest czas trwania powstającego filmu oraz dostępne są suwak regulujący głośność i przyciski panelu sterowania. Gdy zechcesz zakończyć rejestrację, kliknij przycisk Zatrzymaj lub naciśnij klawisz F10.

    Konwersja filmu i publikacja w internecie

    Gdy zakończysz rejestrowanie filmu, trzeba będzie zadecydować, w jakim formacie ma on być zapisany na dysku. Po wykonaniu konwersji pozostanie już tylko umieścić gotowy plik w internecie.

    Krok 1

    Dysponujesz już przechwyconym materiałem wideo. W oknie programu wyświetli się podgląd zarejestrowanego pulpitu (w naszym przykładzie rejestrowaliśmy obsługę aplikacji BoostSpeed). Możesz kliknąć przycisk Play i odtworzyć zarejestrowany film.

    Obraz

    Krok 2

    Jeśli materiał spełnia twoje oczekiwania, rozwiń widoczną w panelu niżej listę Zapisz w formacie i wybierz z niej format, w jakim film zostanie zapisany na dysku twardym. Po wybraniu jednego z formatów możesz kliknąć ikonę z symbolem koła zębatego obok listy.

    Krok 3

    Ikona wywołuje okno ustawień danego formatu. Możesz w nim określić szczegółowe parametry dotyczące tworzonego strumienia audio i wideo. Gdy zakończysz konfigurację, kliknij przycisk OK.

    Obraz

    Krok 4

    Po powrocie do okna programu możesz jeszcze przyciąć materiał wideo (usunąć fragment na początku lub na końcu). Służą do tego ikony strzałeczek, które przesuwa się na osi za pomocą myszki. Oznaczasz w ten sposób fragmenty, które zostaną pominięte. Pozostały obszar zaznaczony na pomarańczowo zostanie zapisany. Jeśli posiadasz zainstalowaną aplikację Movavi Video Editor (np. wersję opublikowaną na naszej płycie w PC Formacie 2/2015), masz dodatkowo do dyspozycji przycisk Edytuj, który wywoła edytor i pozwoli dodatkowo zmodyfikować materiał. Gdy skończysz, kliknij przycisk Zapisz. Program zmieni parametry filmu i zapisze go w domyślnym folderze na dysku twardym.

    Obraz

    Krok 5

    Po zakończeniu zapisywania automatycznie otwierane jest okno folderu. Możesz uruchomić gotowy plik w domyślnym odtwarzaczu wideo i ocenić wyniki pracy.

    Krok 1

    Po zakończeniu rejestrowania wideo, oprócz zapisu na dysku lokalnym komputera, masz jeszcze drugą możliwość – umieszczenie filmu w internecie. Służy do tego przycisk Udostępnij na..., który rozwija listę dostępnych serwisów internetowych, w których możesz opublikować film.My wybraliśmy serwis YouTube.

    Obraz

    Krok 2

    Gdy wybierzesz serwis, kliknij przycisk Zapisz. Po wykonaniu konwersji do wybranego z listy formatu i zapisaniu pliku na dysku program wyświetli okno logowania się w wybranym serwisie. Wpisz swój adres e-mail oraz hasło i kliknij Sign in – jeśli jeszcze nie posiadasz konta w serwisie YouTube, będziesz musisz je założyć. W kolejnym oknie kliknij Accept.

    Obraz

    Krok 3

    Na ekranie wyświetli się okno modułu dodatkowego. Umożliwia on szybkie umieszczanie gotowych filmów w internecie, np. w serwisie YouTube, na Facebooku lub na serwerze FTP.

    Obraz

    Krok 4

    W panelu Nazwa pliku na liście wysyłkowej widoczna jest nazwa pliku z zarejestrowanym materiałem wideo oznaczona jako Nie załadowany. Gdy ją zaznaczysz, w prawym panelu Info o pliku wyświetlą się informacje o filmie. Możesz tu zmienić jego tytuł, opis, dodać słowa kluczowe, wybrać kategorię oraz zadecydować, czy film będzie dostępny dla wszystkich użytkowników serwisu, czy tylko dla znajomych.

    Obraz

    Krok 5

    Moduł Movavi Share Online pozwala także publikować w internecie inne pliki wideo zapisane na dysku. Aby dodać pojedyncze pliki lub większą ich liczbę do listy wysyłkowej, wykorzystaj przyciski Dodaj plik lub Dodaj folder.

    Obraz

    Krok 6

    Gdy na liście wysyłkowej znajdują się już wszystkie plik wideo, kliknij jeden z przycisków w sekcji Udostępnij na, np. YouTube, a następnie kliknij strzałkę Udostępnij widoczną w prawym dolnym rogu okna modułu Movavi Share Online. Po zakończeniu przesyłania przy nazwie pliku na liście wysyłkowej wyświetli się informacja Załadowany. Plik został umieszczony w internecie.

    Obraz
    oprogramowaniefilmmultimedia

    Wybrane dla Ciebie