Filmy z YouTube'a bez internetu - jak to zrobić
Filmy dokumentalne w rozdzielczości Full HD, wartościowe videoblogi, legalnie dostępne utwory muzyczne i teledyski bogactwo materiałów publikowanych na YouTubie czy Vimeo robi wrażenie. Co zrobić, by wygodnie korzystać z nich nawet bez dostępu do sieci?
Serwisy streamingowe udostępniające filmy na ogół nie umożliwiają ich pobierania – usługodawcom zależy, by użytkownik każdorazowo odwiedzał witrynę, oglądał reklamy i komentował materiały. W interesie użytkownika leży z kolei możliwość zapisania wideo na dysku, by uniezależnić się od połączenia z internetem i móc korzystać z dobrodziejstw ulubionego sprzętu czy odtwarzacza.
Metod pobierania jest kilka, choć żadna nie jest idealna. Twórcy serwisów nie ułatwiają życia „przedsiębiorczym” użytkownikom, dlatego opisujemy trzy różne sposoby zapisywania plików. Rozwiązania przetestowaliśmy na przykładzie filmów z Facebooka, YouTube’a, Vimeo, Dailymotion, Break.com i CDA.pl.
Pobieranie filmów za pomocą witryny KeepVid
Z uwagi na problemy z obsługą skryptów Java sposób niekiedy zawodzi, ale przydaje się, jeśli filmy pobierasz tylko okazyjnie. Otwórz w przeglądarce stronę www.keepvid.com, po czym wykonaj opisane niżej czynności.
Krok 1
W nowej karcie otwórz stronę serwisu streamingowego, na której znajduje się interesujący cię film, po czym skopiuj jego adres. Zwykle wystarczy to, co wyświetla się w pasku adresu przeglądarki, ale najlepiej sprawdzają się „czyste” linki – odpowiedni odnośnik można uzyskać po kliknięciu przycisku Udostępnij czy Share. W przypadku filmu natywnie osadzonego na Facebooku musisz rozpocząć jego odtwarzanie, kliknąć obraz prawym przyciskiem myszy, nacisnąć Show video URL i skopiować wyświetlony odnośnik.
Krok 2
Przejdź na kartę z otwartą stroną KeepVid, wklej uzyskany adres w polu widocznym u góry i naciśnij przycisk DOWNLOAD.
Krok 3
W przypadku niektórych filmów użytkownicy Chrome’a mogą zobaczyć komunikat: Wówczas, aby pobrać film, należy doinstalować niewielką wtyczkę do przeglądarki oraz odpowiedni skrypt – w tym celu skorzystaj z dwóch linków wyświetlanych poniżej, kolejno Tampermonkey i keepvid-helper.user.js. Posiadacze Firefoksa mogą zostać w takiej sytuacji poproszeni o wyrażenie zgody na uruchomienie apletu Javy – naciśnij kolejno Pozwól i zapamiętaj oraz Run.
Krok 4
Po chwili zobaczysz listę linków przypisanych do plików w różnych formatach i o różnej jakości – w przypadku filmów z YouTube’a możesz nawet zdecydować się na pobranie samego dźwięku, co przydaje się w wypadku muzyki. Upewnij się, że dysponujesz obsługującym wybrany format odtwarzaczem, kliknij nazwę pliku prawym klawiszem myszy, wybierz z menu Zapisz link jako i wskaż miejsce zapisu.
Pobieranie filmów za pomocą wtyczek
Wtyczki do przeglądarki usprawniają pobieranie filmów, stale monitorując zawartość wyświetlanych stron WWW. Chociaż niekiedy potrafią np. źle zinterpretować charakter niektórych elementów strony, proponując ściągnięcie bezużytecznych plików, zwykle pobieranie wideo za ich pomocą jest bardzo wygodne.
Krok 1
Aby dodać wtyczkę Flash Video Downloader, wejdź na stronę http://pcformat.pl/u/2275 i kliknij Zainstlauj. Zaczekaj chwilę, w oknie naciśnij Zainstaluj, po czym zrestartuj przeglądarkę.
Krok 2
Od tej pory obok paska adresu wyświetla się przycisk wtyczki. Gdy zmieni kolor na niebieski, będzie to oznaczało, że wtyczka wykryła możliwy do pobrania film.
Krok 3
Wejdź teraz na stronę serwisu streamingowego, na której znajduje się interesujący cię film, po czym naciśnij przycisk wtyczki i z rozwiniętego menu wybierz interesującą cię jakość wideo, rozmiar oraz pożądany format pliku, np. Full HD Video. Następnie wskaż miejsce zapisu i kliknij przycisk Zapisz.
Krok 4
Jeśli plug-in sam nie rozpozna filmu, spróbuj przeładować stronę, naciskając Ctrl+F5, lub rozpocznij odtwarzanie nagrania i dopiero wtedy skorzystaj z wtyczki – zabieg potrzebny jest zwłaszcza w przypadku serwisu Vimeo. Użytkownicy Facebooka mogą być zmuszeni do poeksperymentowania – filmy z serwisu nie mają nadawanych przyjaznych nazw, pojawiają się na liście plików dopiero po przewinięciu strony w dół, a w razie chęci pobrania filmu w wersji HD należy najpierw zacząć odtwarzać go w takim wariancie na stronie, po czym odnaleźć na liście plików świeżą pozycję.
Pobieranie w Chrome
Producentem Chrome’a jest Google, które kontroluje również YouTube’a. Z tego powodu udostępniane wtyczki do programu nie umożliwiają pobierania nagrań z najpopularniejszego serwisu z nagraniami wideo, choć z powodzeniem współpracują z innymi witrynami.
Krok 1
Jeśli plug-in sam nie rozpozna filmu, spróbuj przeładować stronę, naciskając Wejdź na stronę http://pcformat.pl/u/2276 i naciśnij przycisk Dodaj do Chrome. Potwierdź chęć instalacji, klikając Dodaj rozszerzenie.
Krok 2
Wtyczka działa podobnie jak plug-in do Firefoksa – na pasku narzędziowym wyświetla się strzałka, która zmienia kolor na niebieski, ilekroć wykryte zostanie pobieralne wideo.
Krok 3
Otwórz stronę serwisu streamingowego z pożądanym filmem, naciśnij przycisk wtyczki i wybierz nagranie w interesującej cię jakości. Jeśli Chrome poinformuje cię o próbie pobrania wielu plików: naciśnij Zezwalaj. Plik wideo zostanie zapisany w domyślnej lokalizacji. W razie problemów zajrzyj do kroku 4 warsztatu „firefoksowego”.
Pobieranie za pomocą samodzielnej aplikacji
Osoby, które regularnie pobierają filmy z serwisów streamingowych, mogą zaopatrzyć się w samodzielny program, który w tym pomaga. Aplikacja Freemake Video Downloader jest darmowa, została spolszczona i ma wbudowany konwerter plików, choć czasem też potrafi zagrać na nosie.
Krok 1
Instalator programu znajduje się na naszej płycie. Uruchom go, ale nie zdziw się, jeśli twój antywirus powiadomi cię o zagrożeniu ze strony aplikacji adware – OpenCandy. Jeśli pozwolisz antywirusowi zająć się zagrożeniem, drugi ekran kreatora będzie pusty. W przeciwnym wypadku po prostu zrezygnuj na tym etapie z instalacji dodatkowego oprogramowania śmieciowego.
Krok 2
Korzystanie z aplikacji przypomina pracę z witryną KeepVid pod tym względem, że pierwszym krokiem jest skopiowanie do schowka adresu interesującego cię filmu (patrz punkt pierwszego warsztatu). Gdy skopiujesz adres, naciśnij przycisk Wklej adres URL.
Krok 3
Po chwili na ekranie pojawi się okno z listą, z której należy wybrać preferowany typ pliku: Dobierz odpowiadające ci format, jakość i rozmiar.
Krok 4
Jeśli nie znalazłeś odpowiadającego ci wariantu pliku, w sekcji poniżej możesz skonfigurować konwersję, dzięki której np. ostatecznie otrzymasz plik przyjazny urządzeniom Apple albo plik MP3. O ile rozmiar pliku nie jest dla ciebie kluczowy, na potrzeby konwersji warto w sekcji wyżej wybrać plik możliwie najwyższej jakości.
Krok 5
Korzystając z listy u dołu ekranu, wskaż miejsce, w którym ma zostać zapisany plik, po czym naciśnij Pobierz.
Krok 6
Może się zdarzyć, że ujrzysz jeden z kilku komunikatów o błędach. W przypadku pierwszej próby pobrania filmu z Facebooka będziesz musiał podać dane logowania do serwisu, może się też zdarzyć, że zostaniesz poproszony o włączenie interesującego cię filmu w dowolnej przeglądarce WWW – gdy to zrobisz, naciśnij przycisk Odśwież, a procedura będzie kontynuowana.
Krok 7
Jeśli planujesz pobrać hurtem wiele filmów, zwłaszcza z jednego źródła (np. z YouTube’a), określ w oknie głównym programu domyślne ustawienia pobierania. Wybierz jakość pliku, np. Parametry optymalne. Kliknij Pobierz, aby ustawić docelowy format nagrań, np. Konwertuj na MKV, oraz wskaż lokalizację, w której będą zapisywane, np. F:]Wideo. Do czasu wyłączenia opcji każdy film, do którego odnośnik wkleisz, zostanie automatycznie pobrany i ew. skonwertowany zgodnie z twoimi wytycznymi.