Fotki jak z Instagrama
z kombinacji klawiszy Ctrl+V.
Po zainstalowaniu GIMP Instagram Effects uruchom GIMP-a i z menu Plik wybierz opcję Otwórz, a następnie w oknie Otwarcie obrazu wskaż na dysku zdjęcie, które chcesz wzbogacić efektami rodem z Instagrama, np. wakacje.jpg, i kliknij przycisk Otwórz. Zalecamy utworzenie duplikatu warstwy źródłowej.
W menu Filtry rozwiń opcję Instagram i wybierz z listy jeden z filtrów, np. 1977. Proces nakładania efektu może potrwać nawet kilka minut ze względu na skomplikowaną sekwencję czynności, dlatego uzbrój się w cierpliwość. Po zakończeniu w okienku warstw pojawi się grupa z nazwą filtra, np. 1977.
Każdy efekt ma czarną obwódkę wokół zdjęcia. Możesz ją wyłączyć, klikając ikonę z symbolem oka obok warstwy blackBorder. Pozostanie widoczna biała ramka, z wyświetlania której również możesz zrezygnować, wyłączając widoczność warstwy whiteBorder. Cały efekt wyłączysz, klikając ikonę obok nazwy grupy filtra.
Miniaturki z Instagrama charakteryzują się kwadratowym formatem. Jeśli chcesz zachować te proporcje, wykadruj swoje zdjęcie. Aby nie utracić zdjęcia w źródłowym formacie, pracuj na duplikacie pliku. Utworzysz go kombinacją klawiszy Ctrl+D. Duplikat pojawi się w nowej zakładce w górnej części okna.
Z przybornika wybierz narzędzie Kadrowanie, a następnie w zakładce Opcje narzędzia zaznacz opcję Stałe i pod napisem Proporcje wpisz dwukrotnie tę samą wartość po dwukropku, np. 2000:2000. Teraz wykadruj obszar roboczy tak, aby w kadrze były widoczne najważniejsze osoby lub obiekty.
Zapisz projekt źródłowy kombinacją klawiszy Ctrl+S. Aby podzielić się zdjęciem ze znajomymi, opublikować je w sieci albo przygotować do wydruku, wyeksportuj obraz jako plik JPG, z menu Plik wybierając polecenie Wyeksportuj jako. W opcjach eksportu ustaw najwyższą jakość i kliknij Wyeksportuj.