A A A

Fotografia retro

PC Format 12/2013
Za pomocą GIMP-a możesz uzyskać efekt retro i vintage prawie jak w Photoshopie. Nie wierzysz? Wykonaj oba warsztaty przedstawione w artykule. MATEUSZ NOSEL

Staromodne fotografie wracają do łask dzięki rosnącej popularności urządzeń mobilnych z wbudowanymi aparatami cyfrowymi i aplikacji (takich jak Instagram) do błyskawicznej obróbki fotografii za pośrednictwem gotowych filtrów. Jednak nie musisz mieć nowoczesnego smarfonu lub tabletu, aby uzyskać takie efekty. Twoim głównym zadaniem będzie operowanie kolorami i nasyceniami, a za pomocą narzędzi dodasz atrakcyjne efekty oświetlające scenę w kadrze. W taki sposób uzyskasz efekt vintage.

Tym razem w poradniku pokazujemy, jak utworzyć opisane efekty w dwóch programach: tradycyjnie – w naszym serialowym GIMP-ie, i po raz pierwszy – w Photoshopie. Dzięki temu poznasz i zauważysz różnice działania obu aplikacji. Na przykład warstwy dopasowania w Photoshopie, których nie ma GIMP, dają ogromne możliwości edycyjne, bez konieczności modyfikacji źródłowej warstwy. Tym samym pozwalają na szybki powrót do poprzednich kroków. W GIMP-ie do poprzednich kroków wracasz za pomocą przycisku cofania.

Zanim przystąpisz do realizacji tego ćwiczenia, przygotuj odpowiednią fotografię, bo nie każde ujęcie nadaje się do tego typu efektu. W naszym przykładzie będziemy pracować na jednym z wakacyjnych ujęć z modelką.

Efekt vintage w programie GIMP

Większość narzędzi powinieneś znać już z poprzednich części kursu GIMP-a. Przećwicz swoje umiejętności w zupełnie nowym zadaniu.


Uruchom program GIMP i z menu Plik wybierz opcję  Otwórz. W otwartym oknie Otwarcie obrazu wskaż fotografię na dysku, w naszym przykładzie dziewczyna.jpg, i kliknij przycisk Otwórz.


Na początku utwórz kopię warstwy, aby w razie niepowodzenia łatwo powrócić do zdjęcia źródłowego. W tym celu w okienku warstw kliknij prawym przyciskiem myszy na widocznej warstwie i wybierz z menu kontekstowego Duplikuj warstwę.


Z menu Kolory wybierz opcję Krzywe. W oknie Krzywe, na liście Kanał jest domyślnie zaznaczona opcja Wartość. Ustaw krzywą mniej więcej w taki sposób jak w naszym przykładzie (1). Zmień teraz kanał na Czerwony oraz zmień położenie krzywej jak w przykładzie (2) . Na koniec dokonaj modyfikacji krzywej dla kanału Niebieski, podobnie jak na ilustracji (3), i kliknij OK.


Ponownie otwórz menu Kolory, ale tym razem wybierz Poziomy i w otwartym oknie, w sekcji Poziomy wyjściowe przesuń skrajny lewy punkt lekko w prawo. Kliknij OK.



Z menu Kolory wybierz Balans kolorów. Teraz w oknie Balans kolorów, w sekcji Wybór modyfikowanego zakresu jest domyślnie zaznaczona opcja Półtony. Zmień położenie środkowego suwaka na wartość -10. Następnie zaznacz opcję Cienie i zmień wartości suwaków na następujące (patrz obrazek). Zaznacz Światła i ustaw suwaki kolejno na wartości pokazane na drugim obrazku. Kliknij OK. Zdjęcie powinno wyglądać mniej więcej tak jak w naszym przykładzie. Pamiętaj, że w zależności od ujęcia parametry suwaków należy dostosować indywidualnie.


Utwórz kopię warstwy, na której aktualnie pracujesz. Z menu Kolory wybierz Barwienie i w oknie o tej samej nazwie ustaw suwaki w taki sposób jak na poniższym obrazku. Aby uzyskać efekt zbliżony do sepii. Zmień Krycie tej warstwy na wartość 40.



Kliknij prawym przyciskiem na najwyższej warstwie i wybierz z menu kontekstowego  Dodaj maskę warstwy. W otwartym okienku zaznacz Biała i kliknij OK. Pracując na masce warstwy, wybierz z przybornika Pędzel i zamaluj fragmenty, które powinny odzyskać kolor.


Powiel teraz wszystkie warstwy w taki sposób, by okienko warstw wyglądało tak jak w naszym przykładzie. Następnie kliknij prawym przyciskiem myszy na najwyższej warstwie, a następnie wybierz Połącz w dół. Powtórz wykonaną czynność jeszcze raz.


Z menu Filtry wybierz teraz Rozmycie, Rozmycie Gaussa, a w otwartym oknie, w sekcji Promień rozmycia ustaw dla obu pól wartość 20. Kliknij OK. Zmień jeszcze Tryb warstwy na Miękkie światło, a Krycie na wartość 60.


Utwórz nową, przezroczystą warstwę i posługując się narzędziem Gradient z kolorem czarnym przechodzącym do przezroczystości, namaluj przyciemnienia w rogach fotografii. Zmień Krycie na wartość 10.


Dodaj jeszcze jedną warstwę z przezroczystością. Posługując się pędzlem, namaluj kilka pomarańczowych plam, najlepiej w różnych odcieniach tego koloru i w różnych miejscach fotografii. Zmień Tryb na Miękkie światło.


Zapisz swój projekt w formacie XCF, aby móc powrócić do edycji na warstwach. Jeżeli chcesz pokazać go znajomym lub wydrukować, wyeksportuj obraz do formatu JPG.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto