Geotagowanie za pomocą urządzenia GPS
|
Coraz więcej aparatów ma wbudowane odbiorniki GPS, które przy wykonywaniu każdego zdjęcia automatycznie dostarczają do metadanych EXIF informacji o położeniu geograficznym aparatu. To najprostsze rozwiązanie.
Jeśli twój aparat nie ma wbudowanego modułu GPS, możesz dokupić zewnętrzne urządzenie (około 100 zł), które będzie zapisywało tzw. ślad – informacje o tym, gdzie przebywałeś w danym czasie.
Wystarczy, że ustawisz w aparacie tę samą godzinę, która jest w odbiorniku, a po powrocie do domu z pomocą dołączonego do urządzenia oprogramowania dane geograficzne zostaną automatycznie przypisane do zdjęć. Aplikacja porówna datę i godzinę zrobienia zdjęcia zapisaną w pliku EXIF z informacją o położeniu pobraną z odbiornika GPS. Współrzędne zostaną automatycznie wgrane do metadanych EXIF.
Na rynku są także urządzenia, które nie potrzebują pośrednictwa komputera i oprogramowania. Na przykład do odbiornika GPS Sony GPS-CS3 wystarczy włożyć kartę z zapisanymi zdjęciami, a fotki zostaną automatycznie otagowane.
|
Geotagowanie polega na dodaniu do pliku ze zdjęciem informacji o współrzędnych geograficznych miejsca, w którym zdjęcie zostało wykonane. Dane gromadzone są w metaznacznikach EXIF obok innych informacji dotyczących zdjęcia, takich jak: rozdzielczość, czas naświetlania czy czułość ISO.
Dane geograficzne mogą być dodane do danych EXIF za pomocą odbiornika GPS, np. wbudowanego w aparat, lub wprowadzone ręcznie za pomocą komputera i internetowej galerii Picasa Web Albums albo aplikacji, np. Google Earth i Google Picasa. Wykorzystanie internetowej galerii Picasa jest mniej czasochłonne i nie wymaga instalowania żadnego oprogramowania – tej metodzie poświęcony jest warsztat. Niestety zdjęcia są tagowane już po umieszczeniu ich w sieci. Fotki, które przechowujesz na dysku twardym komputera, nie będą miały danych geograficznych.
Otaguj, zanim umieścisz
Wykorzystanie oprogramowania Google Earth i Google Picasa zamiast internetowej galerii Picasa pozwoli ci oznaczyć fotografie danymi geograficznymi, zanim umieścisz je w internecie. Dzięki temu fotki przechowywane w archiwum na dysku twardym twojego komputera także będą oznaczone współrzędnymi geograficznymi.
Druga zaleta tego rozwiązania jest taka, że nie będziesz musiał ponownie tagować zdjęć po zamieszczeniu ich w sieci. W momencie wygrywania otagowanych fotografii z dysku twardego do internetowej galerii za pomocą programu Picasa będą kopiowane także dane geograficzne.
Prezentacja na mapie
Otagowane fotografie możesz wyświetlić na cyfrowej Mapie Google w taki sposób, że będą ulokowane w tych miejscach świata, w których zostały wykonane. Umieszczając oznakowane współrzędnymi zdjęcia z wycieczki w jednym albumie galerii Picasa, możesz je za pomocą cyfrowej Mapy Google w ciekawy sposób zaprezentować. Odwiedzone podczas całej podróży sfografowane miejsca będą wskazane przez miniaturki fotografii, które zrobiłeś. Podobny efekt możesz uzyskać w programie Google Earth bez potrzeby umieszczania zdjęć w internecie.
Nie tylko Google
Funkcję geotagowania zdjęć ma nie tylko Google Picasa Web Albums, ale także inne galerie internetowe. Największym konkurentem wspomnianej witryny jest Yahoo Flick, który niestety jest witryną anglojęzyczną i na dodatek nie radzi sobie z wyszukiwaniem adresów w Polsce równie dobrze jak portal Google. Często konieczne jest ręczne wskazanie na mapie poszukiwanego punktu.
Inne zasługujące na polecenie galerie fotografii to Locr oraz Panoramio. Ten ostatni serwis wykorzystuje mapy Google, ale zamieszczane w nim zdjęcia muszą być wykonane w określony sposób. Ich zadaniem jest informowanie użytkowników o wyglądzie różnych miejsc na świecie – zabytków, kraj-obrazów itp. Dlatego zamieszczane w serwisie zdjęcia nie mogą mieć charakteru osobistego, np. przedstawiać osób pozujących do fotografii na tle zabytkowych budowli. Za selekcję fotografii odpowiadają administratorzy serwisu.