Fotografie idealne
Okno główne jest podzielone na cztery części. Na samej górze znajduje się, składający się z sześciu modułów, pasek ikon narzędziowych. Po lewej stronie, pod paskiem jest widoczny panel Eksploratora Windows, za którego pomocą wskazujesz pliki do edycji.
Poniżej tego panelu znajduje się, pusty na razie, panel podglądu miniatur fotografii w aktualnie aktywnym folderze. Główną część zajmuje obszar roboczy wraz z zestawem znajdujących się pod nim ikon powiększenia.
Za pomocą panelu Eksploratora wskaż folder z fotografiami, które chcesz poddać obróbce. Po jego zaznaczeniu w panelu podglądu zobaczysz miniatury fotografii znajdujących się w danym folderze.
Zaznacz (klikając) wybraną miniaturę. Zdjęcie zostanie wczytane do obszaru roboczego.
Krótko opiszemy teraz funkcje realizowane przez ikony narzędziowe. Ikona File
służy do wczytywania i zapisywania plików ze zdjęciami. Praktycznie nie musisz z niej korzystać w celu odczytu zdjęć. Wystarczy przedstawiony przez nas w poprzednim punkcie sposób ładowania fotografii za pośrednictwem bocznych paneli programu. W kolejnym module ikon znajdują się dwie ikony Rotate Left i Rotate Right,których zadaniem jest obrót aktualnie edytowanej fotografii.
Interesujące są kolejne trzy ikony w następnym module. Pierwsza Fix Red Eye
odpowiada za usuwanie tzw. efektu czerwonych oczu. Klikając ikonę, wywołujesz tryb automatycznego usuwania tej wady, gdy jednak klikniesz strzałkę w dół, widoczną obok tej ikony, możesz z rozwijanego menu wybrać pozycję Manual Correction, która uaktywni tryb ręcznej korekty czerwonych oczu.
Druga ikona Enhance Color uaktywnia funkcję poprawy kolorów. Podobnie jak w przypadku usuwania efektu czerwonych oczu masz do dyspozycji pełną automatykę (ustawienie domyślne) bądź dostępny z rozwijanego menu tryb manualny.
Trzecia ikona Denoise to funkcja odszumiania zdjęcia, szczególnie przydatna w przypadku zdjęć wykonanych z ustawioną dużą czułością ISO, przy której matryce aparatów cyfrowych często wprowadzają szum do fotografii.
Następny moduł paska narzędziowego to kolejne trzy ikony. Ikona Caricature,
jak sama nazwa wskazuje, to funkcja przeznaczona przede wszystkim do karykaturalnego zniekształcania zdjęć. Po kliknięciu tej ikony zobaczysz nowe okno, w którym możesz zniekształcić fragment zdjęcia, wskazując go myszką i przeciągając kursor w wybranym kierunku.
Aby ocenić stopień zmian, możesz w każdej chwili kliknąć ikonę View original,
dzięki której w miejscu zmodyfikowanego zdjęcia zobaczysz oryginalną fotografię.
Ikona Make Up uaktywnia okno, w którym w sekcji Settings otrzymujesz zestaw ikon spełniających funkcje cyfrowego makijażu. Kolejno do dyspozycji masz narzędzia do punktowej korekcji skaz, redukcji odbłysków flesza, korekcji cery, wybielania zębów oraz wygładzania zmarszczek. Czy trzeba czegoś więcej? Po skończonej edycji kliknij OK, by zachować wprowadzone zmiany.
Ikona Lighting służy do operowania efektami świetlnymi. Po jej kliknięciu zobaczysz okno z dziewięcioma miniaturami aktualnie opracowywanej fotografii. Oryginalny obrazek jest wyświetlany w środku zestawu miniatur. Każda z pozostałych miniatur obrazuje rezultat nałożenia określonego efektu świetlnego. Kliknij wybrany efekt, a następnie OK.
Ostatni moduł ikon to narzędzia prostowania zdjęcia do resamplingu, czyli zmiany wielkości oraz kadrowania zdjęcia. Gdy wybierzesz funkcję kadrowania, w nowym oknie będziesz miał możliwość wyboru, czy kadr ma być dowolny, czy też zgodny z określonymi proporcjami (które wybierasz z rozwijanej listy Area ratio w sekcji Settings). Po wykadrowaniu fotografii kliknij OK, by potwierdzić zmiany.
Za pomocą Photo! Editora bardzo łatwo wyprostujesz zdjęcie. Klikasz ikonę
Straighten, a następnie w kolejnym oknie kreślisz myszką linię wzdłuż jakiejś krawędzi widocznej na zdjęciu (np. krawędzi budynku), która powinna być pozioma bądź pionowa. Program wyrównuje zdjęcie. Jeżeli jesteś zadowolony z efektu, kliknij OK.