Fotografie idealne
Współczesne aparaty cyfrowe są na tyle dobrymi urządzeniami, że wykonane nimi zdjęcia wyglądają doskonale bez żadnej dodatkowej obróbki. Niektórym fotografiom warto jednak dodać interesujący efekt czy nieco podrasować ujęcie.
Prezentujemy dwa programy umożliwiające łatwe i przyjemne opracowywanie zdjęć. W warsztatach pominęliśmy proces instalacji, gdyż w wypadku obu opisywanych aplikacji przebiega on standardowo, czyli tak jak podczas instalowania większości programów do systemu Windows. Polega po prostu na potwierdzaniu kolejnych etapów instalacji. Nie musisz zmieniać żadnych domyślnych ustawień. Po zakończeniu instalacji programy wystartują automatycznie, a w przyszłości możesz je uruchamiać, klikając dwukrotnie odpowiednią ikonę umieszczoną na pulpicie Windows. Proces instalacji najprościej rozpocząć za pośrednictwem menu naszego krążka (opisywane aplikacje znajdziesz na płycie dołączonej do bieżącego wydania PC Formatu).
Szybka obróbka programem Photo! Editor 1.0
Ten niewielki darmowy program ma zestaw funkcji w zupełności wystarczający w domowych zastosowaniach, a dzięki czytelnemu interfejsowi oraz przejrzystemu układowi ikon narzędziowych wprowadzanie efektów i drobnych poprawek jest bardzo proste. Nawet mimo braku polskojęzycznego interfejsu.
Krok 1
Okno główne jest podzielone na cztery części. Na samej górze znajduje się, składający się z sześciu modułów, pasek ikon narzędziowych. Po lewej stronie, pod paskiem jest widoczny panel Eksploratora Windows, za którego pomocą wskazujesz pliki do edycji. Poniżej tego panelu znajduje się, pusty na razie, panel podglądu miniatur fotografii w aktualnie aktywnym folderze. Główną część zajmuje obszar roboczy wraz z zestawem znajdujących się pod nim ikon powiększenia.
Krok 2
Za pomocą panelu Eksploratora wskaż folder z fotografiami, które chcesz poddać obróbce. Po jego zaznaczeniu w panelu podglądu zobaczysz miniatury fotografii znajdujących się w danym folderze. Zaznacz (klikając) wybraną miniaturę. Zdjęcie zostanie wczytane do obszaru roboczego.
Krok 3
Krótko opiszemy teraz funkcje realizowane przez ikony narzędziowe. Ikona File służy do wczytywania i zapisywania plików ze zdjęciami. Praktycznie nie musisz z niej korzystać w celu odczytu zdjęć. Wystarczy przedstawiony przez nas w poprzednim punkcie sposób ładowania fotografii za pośrednictwem bocznych paneli programu. W kolejnym module ikon znajdują się dwie ikony Rotate Left i Rotate Right,których zadaniem jest obrót aktualnie edytowanej fotografii.
Krok 4
Interesujące są kolejne trzy ikony w następnym module. Pierwsza Fix Red Eye odpowiada za usuwanie tzw. efektu czerwonych oczu. Klikając ikonę, wywołujesz tryb automatycznego usuwania tej wady, gdy jednak klikniesz strzałkę w dół, widoczną obok tej ikony, możesz z rozwijanego menu wybrać pozycję Manual Correction, która uaktywni tryb ręcznej korekty czerwonych oczu.
Krok 5
Druga ikona Enhance Color uaktywnia funkcję poprawy kolorów. Podobnie jak w przypadku usuwania efektu czerwonych oczu masz do dyspozycji pełną automatykę (ustawienie domyślne) bądź dostępny z rozwijanego menu tryb manualny.
Krok 6
Trzecia ikona Denoise to funkcja odszumiania zdjęcia, szczególnie przydatna w przypadku zdjęć wykonanych z ustawioną dużą czułością ISO, przy której matryce aparatów cyfrowych często wprowadzają szum do fotografii.
Krok 7
Następny moduł paska narzędziowego to kolejne trzy ikony. Ikona Caricature, jak sama nazwa wskazuje, to funkcja przeznaczona przede wszystkim do karykaturalnego zniekształcania zdjęć. Po kliknięciu tej ikony zobaczysz nowe okno, w którym możesz zniekształcić fragment zdjęcia, wskazując go myszką i przeciągając kursor w wybranym kierunku. Aby ocenić stopień zmian, możesz w każdej chwili kliknąć ikonę View original, dzięki której w miejscu zmodyfikowanego zdjęcia zobaczysz oryginalną fotografię.
Krok 8
Ikona Make Up uaktywnia okno, w którym w sekcji Settings otrzymujesz zestaw ikon spełniających funkcje cyfrowego makijażu. Kolejno do dyspozycji masz narzędzia do punktowej korekcji skaz, redukcji odbłysków flesza, korekcji cery, wybielania zębów oraz wygładzania zmarszczek. Czy trzeba czegoś więcej? Po skończonej edycji kliknij OK, by zachować wprowadzone zmiany.
Krok 9
Ikona Lighting służy do operowania efektami świetlnymi. Po jej kliknięciu zobaczysz okno z dziewięcioma miniaturami aktualnie opracowywanej fotografii. Oryginalny obrazek jest wyświetlany w środku zestawu miniatur. Każda z pozostałych miniatur obrazuje rezultat nałożenia określonego efektu świetlnego. Kliknij wybrany efekt, a następnie OK.
Krok 10
Ostatni moduł ikon to narzędzia prostowania zdjęcia do resamplingu, czyli zmiany wielkości oraz kadrowania zdjęcia. Gdy wybierzesz funkcję kadrowania, w nowym oknie będziesz miał możliwość wyboru, czy kadr ma być dowolny, czy też zgodny z określonymi proporcjami (które wybierasz z rozwijanej listy Area ratio w sekcji Settings). Po wykadrowaniu fotografii kliknij OK, by potwierdzić zmiany.
Krok 11
Za pomocą Photo! Editora bardzo łatwo wyprostujesz zdjęcie. Klikasz ikonę Strai ghten, a następnie w kolejnym oknie kreślisz myszką linię wzdłuż jakiejś krawędzi widocznej na zdjęciu (np. krawędzi budynku), która powinna być pozioma bądź pionowa. Program wyrównuje zdjęcie. Jeżeli jesteś zadowolony z efektu, kliknij OK.
Masowa edycja – PhotoScape 3.1
Potrzebujesz szybko zmienić nazwę pięciuset fotografii? A może chcesz dla wszystkich jednocześnie wprowadzić jakiś efekt? Polecamy kolejne darmowe narzędzie – program PhotoScape. Aplikacja oprócz przeprowadzania szybkiego retuszu bardzo ułatwia dodawanie do fotografii ramek, podpisów czy dymków komiksowych, pozwala także tworzyć animacje w formacie GIF. Program jest polskojęzyczny pod warunkiem zainstalowania dodatku spolszczającego.
Krok 1
Potrzebujesz szybko zmienić nazwę pięciuset fotografii? A może chcesz dla wszystkich jednocześnie wprowadzić jakiś efekt? Polecamy kolejne darmowe narzędzie – program PhotoScape. Aplikacja oprócz przeprowadzania szybkiego retuszu bardzo ułatwia dodawanie do fotografii ramek, podpisów czy dymków komiksowych, pozwala także tworzyć animacje w formacie GIF. Program jest polskojęzyczny pod warunkiem zainstalowania dodatku spolszczającego.
Krok 2
Uruchom program (najprościej, klikając jego ikonę PhotoScape umieszczoną na pulpicie Windows). Zobaczysz okno główne programu ustawione domyślnie na zakładce Photoscape.Interfejs programu powinien już być w większej części (niestety nie w całości) polskojęzyczny. Funkcje programu są zebrane wokół jego logo wyświetlonego w oknie, jednak równie dobrze możesz je wybierać, klikając odpowiednie zakładki widoczne w górnej części okna.
Krok 3
Narzędzia do jednoczesnego opracowywania wielu fotografii znajdziesz pod zakładką Batch Editor. Kliknij ją. Wygląd okna programu ulegnie zmianie. Po lewej stronie, podobnie jak w programie Photo! Editor, będą widoczne panele: Eksploratora oraz podglądu fotografii. Chcąc zmienić wiele zdjęć jednocześnie, wybierz najpierw w panelu Eksploratora folder z plikami zdjęć, a następnie w panelu podglądu – używając myszy oraz klawiszy [Ctrl] lub [Shift] – wskaż wiele zdjęć. Używając skrótu klawiszowego [Ctrl]+[A], wskażesz wszystkie zdjęcia w panelu podglądu. Po wskazaniu fotografii przeciągnij je na obszar roboczy.
Krok 4
W obszarze roboczym wyświetli się pierwsze zdjęcie z zaznaczonego zbioru, a lista wszystkich plików pojawi się nad obszarem roboczym. Po prawej stronie okna widoczne są trzy zakładki Home/Filtr/Objekt. Pod zakładką Home możesz z rozwijanej listy wybrać ramkę, jaką dane zdjęcie ma być opasane. Po wyborze interesującej cię ramki, możesz ją automatycznie zastosować do wszystkich dodanych do edycji zdjęć, klikając przycisk Konwertuj wszystkie.
Krok 5
Pojawi się okno Zapisz, w którym określasz parametry zapisu. W sekcji Lokalizacja zapisanych plików wybierasz docelowy folder dla przekonwertowanych zdjęć (domyślnie będzie to podfolder output, który powstanie w aktualnie aktywnym folderze zdjęć). W sekcji Nazwy ustalasz sposób generowania nazwy przekonwertowanych plików. Pozostałych informacji nie musisz zmieniać. Kliknij Zapisz, by rozpocząć konwersję. Po jej zakończeniu w wybraną ramkę zostaną zaopatrzone wszystkie zdjęcia.
Krok 6
W warsztacie pokazaliśmy, jak ująć w ramkę wszystkie fotografie. Pamiętaj jednak o pozostałych dwóch zakładkach z kroku 4. Bez względu na to, jaki filtr czy efekt wybierzesz, sposób jego dodania do grupy zdjęć będzie identyczny.