Fotografie idealne
Potrzebujesz szybko zmienić nazwę pięciuset fotografii? A może chcesz dla wszystkich jednocześnie wprowadzić jakiś efekt? Polecamy kolejne darmowe narzędzie – program PhotoScape. Aplikacja oprócz przeprowadzania szybkiego retuszu bardzo ułatwia dodawanie do fotografii ramek, podpisów czy dymków komiksowych, pozwala także tworzyć animacje w formacie GIF. Program jest polskojęzyczny pod warunkiem zainstalowania dodatku spolszczającego.
Uruchom program (najprościej, klikając jego ikonę PhotoScape umieszczoną na pulpicie Windows). Zobaczysz okno główne programu
ustawione domyślnie na zakładce Photoscape.Interfejs programu powinien już być w większej części (niestety nie w całości) polskojęzyczny. Funkcje programu są zebrane wokół jego logo wyświetlonego w oknie, jednak równie dobrze możesz je wybierać, klikając odpowiednie zakładki widoczne w górnej części okna.
Narzędzia do jednoczesnego opracowywania wielu fotografii znajdziesz pod zakładką Batch Editor. Kliknij ją. Wygląd okna programu ulegnie zmianie. Po lewej stronie, podobnie jak w programie Photo! Editor, będą widoczne panele: Eksploratora oraz podglądu fotografii. Chcąc zmienić wiele zdjęć jednocześnie, wybierz najpierw w panelu Eksploratora folder z plikami zdjęć, a następnie w panelu podglądu – używając myszy oraz klawiszy [Ctrl] lub [Shift] – wskaż wiele zdjęć. Używając skrótu klawiszowego [Ctrl]+[A], wskażesz wszystkie zdjęcia w panelu podglądu. Po wskazaniu fotografii przeciągnij je na obszar roboczy.
W obszarze roboczym wyświetli się pierwsze zdjęcie z zaznaczonego zbioru, a lista wszystkich plików pojawi się nad obszarem roboczym. Po prawej stronie okna widoczne są trzy
zakładki Home/Filtr/Objekt. Pod zakładką Home możesz z rozwijanej listy wybrać ramkę, jaką dane zdjęcie ma być opasane. Po wyborze interesującej cię ramki, możesz ją automatycznie zastosować do wszystkich dodanych do edycji zdjęć, klikając przycisk Konwertuj wszystkie.
Pojawi się okno Zapisz, w którym określasz parametry zapisu. W sekcji Lokalizacja zapisanych plików wybierasz docelowy folder dla przekonwertowanych zdjęć (domyślnie będzie to podfolder output, który powstanie w aktualnie aktywnym folderze zdjęć). W sekcji Nazwy ustalasz sposób generowania nazwy przekonwertowanych plików. Pozostałych informacji nie musisz zmieniać. Kliknij Zapisz, by rozpocząć konwersję. Po jej zakończeniu w wybraną ramkę zostaną zaopatrzone wszystkie zdjęcia.
W warsztacie pokazaliśmy, jak ująć w ramkę wszystkie fotografie. Pamiętaj jednak o pozostałych dwóch zakładkach z kroku 4. Bez względu na to, jaki filtr czy efekt wybierzesz, sposób jego dodania do grupy zdjęć będzie identyczny.