Fotografie na wideo
Zdjęcia możesz zaprezentować jako pokaz wideo. Dodasz do niego animację, przejścia, efekty i napisy, czego nie zapewnią typowe programy do zarządzania kolekcją fotografii.
Kilkadziesiąt wybranych zdjęć, np. z wakacji, warto przekształcić w dynamiczną prezentację. Wszystkie programy do tworzenia filmów pozwalają na osadzanie zdjęć, dzięki czemu można do nich zastosować podobne sztuczki jak do ruchomego obrazu. Popularne, bezpłatne edytory mają gotowe efekty do animacji zdjęć, dzięki czemu łatwo przygotujesz atrakcyjny pokaz.
Opisujemy trzy narzędzia. Generator on-line – Slide.ly, skróci proces przygotowania pokazu do kilku minut. Edytor YouTube umożliwi przygotowanie pokazu Full HD, z wyrafinowanymi efektami wizualnymi. Windows Movie Maker utworzy pokaz na płycie DVD.
Jak utworzyć pokaz na Facebook za pomocą Slide.ly
W serwisie Slide.ly (http://slide.ly) znajdziesz łatwy w obsłudze generator, który potrafi pobierać zdjęcia bezpośrednio z Facebooka, a także z innych galerii internetowych.
Krok 1
Do serwisu najlepiej zalogować się za pomocą konta Facebooka, klikając przycisk Create with Facebook. W oknie, które się pojawi, musisz podać login Facebooka, w celu dopuszczenia aplikacji Slide.ly do zawartości swojego profilu. Alternatywnie zalogujesz się przez e-mail, klikając link or sign up using your email.
Krok 2
Po zalogowaniu zobaczysz zdjęcia opublikowane na Facebooku. Jeśli chcesz utworzyć pokaz na podstawie jednego z widocznych albumów, wskaż go myszą i kliknij Add album. Jesli chcesz wybrać pojedyncze zdjęcia, naciśnij ikonę lupki, aby przejrzeć zawartość albumu. Po wczytaniu albumu dodajesz zdjęcia, klikając +.
Krok 3
Obrazki możesz dodawać także z innych galerii. Jeśli trzymasz zdjęcia w Picasa Web Albums (lub Google+), kliknij ikonę tego serwisu, a w kolejnym oknie kliknij My photos i podaj hasło do profilu. Po zalogowaniu się zobaczysz siatkę z miniaturami albumów. Możesz również przesłać zdjęcia bezpośrednio z dysku, klikając ikonę z symbolem chmurki.
Krok 4
Po zakończeniu dodawania zdjęć kliknij Next. Jeśli chcesz zmienić kolejność obrazków i wybrać zdjęcie tytułowe, kliknij Sort photos w dolnej części okna przeglądarki. W panelu, który się wyświetli, możesz ustawić zdjęcia, przeciągając je myszą. Aby ustawić zdjęcie jako tytułowe, wskaż je myszą i kliknij ikonę z symbolem gwiazdki. Panel zwiniesz, naciskając strzałkę w dół.
Krok 5
Slide.ly, oprócz przesłania własnego klipu w formacie MP3 – ikona chmurki na pomarańczowym tle, pozwala na pobranie podkładu muzycznego z YouTube. Możesz wyszukać dowolny fragment, klikając ikonę tego serwisu, albo zdecydować sie na polecane podkłady, klikając ikonę HITS. Aby dodać piosenkę, wskaż ją myszą i kliknij Use song.
Krok 6
Używając muzyki z YouTube, musisz liczyć się z tym, że miniatura klipu będzie widoczna na prezentacji. Jest to zabezpieczenie Slide.ly przed posądzeniem o piractwo. Jeśli miniaturka ci przeszkadza, dodaj piosenkę z dysku. Po zapisaniu muzyki przejdziesz do panelu z podglądem, w którym możesz dodać opis i wybrać szablon pokazu.
Krok 7
Aby slideshow był prywatny, odznacz opcję Public i kliknij Save my Slidely. Jeśli chcesz udostępnić pokaz na profilu Facebooka, w kolejnym ekranie kliknij Share, a w oknie, które się pojawi, kliknij Udostępnij link. Możesz skorzystać z lokalnego mechanizmu udostępniania i rozesłać link znajomym, np. e-mailem.
Prezentacja ze zdjęć na YouTube
Dobrym miejscem do opublikowania wideo z animowanym pokazem slajdów jest seriws YouTube, tym bardziej że zintegrowany z nim edytor filmów pozwala niewielkim wysiłkiem stworzyć taki pokaz, nawet w rozdzielczości Full HD. Taki film można następnie pobrać na dysk za pomocą jednej z wtyczek do zgrywania klipów wideo z internetu.
Krok 1
Zaloguj się na swoim koncie w YouTube. Na stronie startowej kliknij przycisk Prześlij film. Na następnej stronie znajdź boczny panel Utwórz filmy oraz przy ikonce Pokaz slajdów ze zdjęć kliknij Utwórz.
Krok 2
W okienku, które się pojawi, zobaczysz listę albumów z Picasa Web Albums/Google+, które są domyślnym źródłem zdjęć do pokazów w YouTube. Aby wybrać zdjęcia z albumu, kliknij go, a następnie myszą zaznacz fotografie do prezentacji. Możesz także dodać całość, klikając Wybierz album. Aby dodać zdjęcia z dysku, kliknij zakładkę Prześlij zdjęcia.
Krok 3
Oczywiście można łączyć pliki z różnych albumów, klikając Dodaj więcej zdjęć w oknie podglądu. Po skompletowaniu fotografii kliknij Dalej, by wyświetlić podgląd pokazu slajdów. W oknie będziesz miał możliwość dobrania ścieżki dźwiękowej, klikając na jeden z polecanych klipów lub wyszukując inną muzykę w polu wyszukiwania poniżej listy.
Krok 4
Edytor wideo YouTube ma dużo więcej narzędzi. Wyświetlisz je, klikając przycisk Edytor zaawansowany. Tam możesz indywidualnie dobrać czas wyświetlania oraz przejścia, skorzystać z filtrów efektowych, a także dodać tekst. Aby wydłużyć czas wyświetlania wybranego obrazu, złap krawędź jego miniatury na osi czasy i rozciągnij ją.
Krok 5
W celu dodania efektu specjalnego do zdjęcia kliknij miniaturę myszą. W pierwszej zakładce możesz go zmodyfikować suwakiem Jasność oraz Kontrast. Bardziej wyrafinowane efekty znajdują się w zakładce Filtry. Tam kliknięciem możesz przekształcić zdjęcie na sepię lub dodać efekt wywoływania crossowego. Filtry można ze sobą miksować.
Krok 6
Ostatnia zakładka – Tekst, umożliwia dodanie opisu do fotografii i sformatowanie go. Natomiast, jeśli chcesz dodać tytuł do filmu, zamknij panel edycji klipu źródłowego i w głównym oknie edytora kliknij ikonę a. Następnie złap myszą jeden z szablonów i przeciągnij na początek filmu. Później wpisz treść w polu tekstowym.
Krok 7
W podobny sposób możesz zmienić efekt przejścia między obrazami. Po zamknięciu okienka edycji tekstu kliknij ikonę zaznaczoną na poniższym obrazku. Następnie złap jeden z efektów przejścia i upuść go między zdjęciami. Gdy pokaz slajdów będzie gotowy, kliknij Opublikuj.
Krok 8
W czasie, gdy serwery przetwarzają film, możesz określić jego dostępność (domyślnie jest publiczny). W tym celu przewiń stronę z filmem w dół i z listy PRYWATNOŚĆ wybierz Prywatny. Wówczas klip będą mogli obejrzeć tylko ci znajomi, którym odblokujesz dostęp. Możesz też udostępnić film użytkownikom posiadającym link – opcja Niepubliczny.
Pokaz DVD za pomocą Windows Live Movie Makera
Jeśli chcesz przygotować pokaz do oglądania na odtwarzaczu DVD, musisz sięgnąć po oprogramowanie desktopowe, np. Windows Live Movie Maker (http://pcformat.pl/u/744), bo usługi on-line nie mają kodeków do zapisania filmu w tym standardzie.
Krok 1
Po uruchomieniu programu kliknij opcję Click here to browse for videos and photos. W oknie Eksploratora Windows wskaż pliki do zaimportowania. Pamiętaj, by zapisać projekt.
Krok 2
Zdjęcia pokaż ą się w obszarze roboczym. Z sekcji AutoMovie themes wybierz jeden z predefiniowanych stylów przejść obrazów, np. Fade. Aby zobaczyć ten efekt, zaznacz pierwsze zdjęcie i naprowadź kursor na ikonę efektu.
Krok 3
Jeśli styl ci się podoba, nadaj go wszystkim zdjęciom. Kliknij przycisk Select all na wstążce z poleceniami, a następnie naciśnij ikonę efektu. Pojawi się okienko dialogowe Windows Live Movie Maker, sugerujące dodanie muzyki do pokazu. Jeśli chcesz to zrobić, kliknij Yes. Możesz to zrobić później, klikając na wstążce Add music.
Krok 4
Niestety Movie Maker nie ma biblioteki podkładów muzycznych. Za to możesz wykorzystać dowolny plik MP3. Możesz zapisać na dysku jako MP3 ścieżki z darmowych podkładów muzycznych YouTube, korzystając z serwisu VidToMP3 www.vidtomp3.com.
Krok 5
Po wejściu na tę stronę wystarczy wkleić link do wideo z muzyką z YouTube i nacisnąć przycisk Download. W następnym kroku kliknij Click here to get your Download Link oraz jeszcze Download MP3. Po pobraniu pliku możesz podłączyć go do prezentacji, jak opisaliśmy w 3 kroku warsztatu.
Krok 6
Po wybraniu stylu pokazu i podłączeniu muzyki zobaczysz zmodyfikowaną linię czasu, a na niej zdjęcia, ścieżkę dźwiękową w formie zielonego paska oraz slajdy tytułowe i napisy końcowe. Jeśli chcesz zmodyfikować dźwięk, zaznacz ścieżkę myszą. Pojawią się narzędzia do ustawienia punktu startowego i końcowego, a także możliwość doboru wyciszenia.
Krok 7
Dwukrotnie kliknij pole tekstowe zawierające tytuł (łososiowy pasek na linii czasu). W ten sposób przełączysz się do edycji napisów. Oprócz wpisania treści, a także dobrania pozycji i formatowania możesz określić styl animacji tekstu – sekcja Effects na wstążce, czas wyświetlania – Text duration, a także kolor tła. W podobny sposób zmodyfikuj napisy końcowe.
Krok 8
Przejścia i animacje możesz zmienić według własnego upodobania. Narzędzia są w zakładce Animations na wstążce. Aby zmienić przejście we wszystkich slajdach, kliknij Apply to all.
Krok 9
Po zakończeniu edycji musisz wyeksportować pokaz slajdów. Przejdź do zakładki Home na wstążce i znajdź przycisk Save movie. Z listy opcji, która się pokaże, wybierz Burn a DVD, a jeśli chcesz rozpowszechnić film w formie elektronicznej, wybierz For high-definition display. Aplikacja pozwala też na wyeksportowanie projektu bezpośrednio do YouTube.