Fotokartka na święta
Po wyborze rodzaju projektowanej fotokartki i określeniu jej wstępnych parametrów zobaczysz na ekranie główny panel konfiguracyjny programu. W tym samym momencie na jego tle pojawi się okno kreatora kompozycji, w którym prezentowane są gotowe szablony fotokartek pogrupowane wedle kategorii. Ponieważ przygotowujesz kartkę gwiazdkową, przejdź do poświęconego jej menu. Kliknij w tym celu opcję Boże narodzenie na liście Kategorie.
Teraz, korzystając z trybu podglądu, wybierz wzór, który ci odpowiada, i zainstaluj w programie za pomocą umieszczonego pod nim przycisku Zainstaluj szablony. Pomyślna instalacja szablonu zastanie potwierdzona pojawieniem się pod jego ramką ikony. UWAGA! Program dopuszcza również możliwość zainstalowania jednym kliknięciem kompletu elementów wchodzących w skład wszystkich kategorii. Wystarczy w tym celu naciśnięcie przycisku Zainstaluj wszystkie kategorie.
Po zamknięciu okna kreatora program przełączy się na widok głównego panelu konfiguracyjnego. W jego centralnej części zobaczysz podgląd czystej na razie przedniej strony twojej fotokartki. Aby nadać jej wybrany wcześniej wygląd, przeciągnij odpowiadający ci motyw z bocznego paska szablonów na aktualnie wyświetlaną kartę. Zmiana nastąpi niemal natychmiast. Zwróć jednak uwagę, że dotyczy ona jedynie przedniej i tylnej strony fotokartki. Jeśli podczas wyboru jej wariantu zdecydowałeś się na opcję dwustronną, w tej chwili do dyspozycji będziesz miał również dwie wewnętrzne strony, które nadal pozostają puste:
Czas wstawić zdjęcia do projektu. W tym celu przejdź do zakładki Zdjęcia i filmy, po czym odszukaj na bocznym pasku kontrolkę ścieżki dostępu .../Dooku/Pictures. Kliknięciem rozwiniesz z niej listę partycji i folderów. Teraz wystarczy już tylko wskazać lokalizację zawierającą interesujące cię zdjęcia, aby ich miniatury pojawiły się na pasku.
Do osadzenia fotki w aktualnie wyświetlanym szablonie konieczne jest przeciągnięcie jej myszką do jednej z aktywnych stron kartki. W trakcie tego procesu może się pojawić na ekranie komunikat o wykryciu edytowanego wcześniej zdjęcia wraz z zapytaniem o jego dalszą optymalizację. W takich wypadkach dalsze korygowanie zdjęcia nie jest wskazane. Zalecamy więc wybranie opcji Wyłącz automatyczną optymalizację.
Umieszczając wybrane zdjęcia na kolejnych stronach projektu, warto zadbać o odpowiednie ich wykadrowanie. Wystarczy przytrzymać lewy klawisz myszki nad aktywnym zdjęciem i po pojawieniu się wokół niego żółtej ramki, przesuwając delikatnie na boki, ustawić najlepsze ujęcie.
Gdy wszystkie fotografie znajdą się już na swoich miejscach, pora zająć się życzeniami. W tym celu przejdź do strony z wyróżnionym polem tekstowym i kliknięciem aktywuj jego obszar. Teraz możesz już wpisać treść swoich życzeń, ustawić odpowiadającą ci czcionkę, wyjustować tekst, a nawet sprecyzować położenie ramki:
Zanim przejdziesz dalej, koniecznie upewnij się, że twój tekst jest widoczny na tle zdjęcia. Jeśli nie, musisz zmienić kolor czcionki. Zrobisz to, zaznaczając najpierw cały opis, a następnie wybierając jaśniejszą barwę z rozwijanego menu A. Jeszcze lepszy efekt uzyskasz, dodając do liter kolorowe obramowanie. Odpowiednie opcje znajdziesz w ustawieniach tekstu, których panel konfiguracyjny wywołasz, klikając ikonę ..., a później ikonę z symbolem klucza narzędziowego. Pozostaje już tylko zaznaczyć w nowo wyświetlonym oknie pole Kolorowe obramowanie liter, wybrać kolor, ustawić szerokość konturu i zatwierdzić dokonane zmiany dla aktualnie wybranej karty lub całego projektu.
Twoja wyjątkowa kartka świąteczna jest już właściwie gotowa. Zanim jednak złożysz zamówienie, warto jeszcze sprawdzić, czy rozdzielczość wszystkich użytych fotografii jest optymalna dla wybranej kompozycji i szablonu. Wystarczy, że skorzystasz z ikony z niebieską emotikonką, aby program sam ocenił jakość zdjęć.