Fotopoprawki
Wtym miesiącu na naszej płycie mamy świetny program do poprawiania zdjęć. Pełna wersja Photomizera 2 przeznaczona jest dla osób, które nie znają się na retuszu fotografii lub po prostu nie mają na to czasu. Korzystając z tej aplikacji, bardzo szybko uzyskasz dobre efekty, ustawione parametry optymalizacji mogą zostać zastosowane do wybranego ujęcia lub do wszystkich załadowanych fotek. Wyniki pracy można na bieżąco obserwować na podglądzie (zdjęcie podzielone jst na pół, widoczny jest oryginał i wersja zmodyfikowana). Gdy korekcję uznasz za zakończoną, wystarczy wcisnąć przycisk i zapisać pliki na dysku.
Po uruchomieniu programu należy załadować zdjęcia, które chcesz przerabiać. Możesz wczytać pojedynczy plik, wybierając z menu File opcję Open file lub wskazać zawartość całego foldera – z tego samego menu wybierając polecenie Add folder.
Wskazany plik lub pliki pojawią się na liście poniżej, wszystkie są domyślnie zakwalifikowane do optymalizacji. Zawartość listy może być wyświetlana na dwa sposoby: Detail list (1) – pokazywane są nazwy plików, Preview list (2) – oglądasz miniatury fotek.
Kliknij dwukrotnie wybrane zdjęcie, zostanie ono wywołane w środkowej części w panelu podglądu i podzielone na dwie części: Original (3) i Preview (4). Na przecięciu widoczna jest linia, którą możesz przesuwać w lewo lub w prawo, powiększając lub zmniejszając obszar podglądu przed i po korekcji. Ikona (5) w prawym górnym narożniku uruchamia tryb pełnoekranowy (powrócisz do okna, naciskając klawisz Esc).
W prawym górnym rogu okna widoczna jest rozwijana lista Input Profile (6), z której wybierz np. Cellphone (profil wejściowy dla zdjęć zrobionych smartfonem). Poniżej zobaczysz zasobniki, w których zgromadzone są narzędzia służące do poprawiania fotografii.
W zasobniku Repair (7) znajdziesz suwaki pozwalające wyeliminować zniekształcenia oraz cyfrowy szum. W następej sekcji Optimize (8) do wyboru masz narzędzia Auto Correction – poprawiające parametry ekspozycji, Auto-color – korygujące kolorystykę oraz HDR – przekształcające zdjęcie w wersję HDR (high dynamic range). Efekty mogą być zastosowane w trybie automatycznym (musi być zaznaczone pole obok nazwy narzędzia) lub manualnym (pole odznaczone, efekt regulowany jest ręcznie za pomocą suwaka).
W zasobniku Rotate (9) do dyspozycji są narzędzia przeznaczone do obracania kadru o 90 stopni w lewo lub w prawo. Ostatni zasobnik Statistics (10) daje dostęp do informacji o pracy programu Photomizer.
W dolnej części okna widoczny jest panel, w którym wyświetlają się informacje o pliku wejściowym, który przekształcasz, zastosowanych narzędziach korygujących oraz formacie wyjściowym, w którym zostanie zapisane przekształcone zdjęcie. Aby rozpocząć poprawianie wszystkich załadowanych plików wybranymi narzędziami, kliknij przycisk Start optimization now.