A A A

GIF - stary,  al e jary

PC Format 8/2017
W świecie technologii informacyjnych 30 lat to wieczność. Trudno znaleźć technologię z 1987 roku, która wciąż jest częścią internetowego mainstreamu, a tymczasem GIF-y wciąż mają się dobrze.  BARTŁOMIEJ MROŻEWSKI

Techniczna strona formatu GIF

Format GIF pozwala na wykorzystanie wyłącznie ośmiobitowego koloru. Nie oznacza to ograniczenia do 256 podstawowych kolorów RGB (tzw. bezpiecznej palety internetowej). Każdy plik GIF używa indywidualnie dobranej palety barw, którą można stworzyć, definiując od 1 do 256 potrzebnych kolorów z 24-bitowej przestrzeni RGB (16 mln kolorów). Im mniej barw, tym mniejszy rozmiar pliku. Obrazek zostaje skompresowany za pomocą bezstratnego algorytmu LZW, dzięki czemu nie pojawiają się brzydkie artefakty znane ze stratnego formatu JPEG. GIF ma także inne cechy, np. obsługuje przezroczystość. Charakterystyka formatu GIF w przypadku wyświetlania fotografii, które mają znacznie więcej niż 256 kolorów, jest ograniczeniem, ale z drugiej strony to ona nadaje GIF-om unikalny styl wizualny i stymuluje kreatywność.

Alternatywą dla animacji w GIF jest format APNG, czyli animowany PNG, który pojawił się w 2004 roku. Ma wszystkie cechy GIF, a dodatkowo obsługuje pełny 24-bitowy kolor. Rysunkowe animacje zakodowane w standardzie APNG mają o kilkanaście procent mniejszą objętość. W przypadku animacji bazujących na źródle wideo kilkakrotnie mniejszą objętość ma GIF, co jest związane z ograniczoną paletą kolorów w tym formacie, ale APNG zapewnia znacznie lepszą jakość obrazu. Przeszkodą w rozpowszechnieniu APNG był brak obsługi animacji w przeglądarce Google Chrome, ale zmieniło się to w najnowszej, 59. wersji przeglądarki, która pojawiła się w czerwcu 2017 roku. Porównanie jakości i objętości plików w obydwu formatach znajdziesz na stronie http://littlesvr.ca/apng/gif_apng_webp.html

Jak zrobić animowanego GIF-a

Do stworzenia animowanego GIF-a najlepiej posłuży internetowe narzędzie udostępnione przez serwis  Giphy.com.


Wejdż na stronę Giphy.com, kliknij Create. Znajdziesz się w oknie narzędzia GIF Maker. Animowanego GIF-a można utworzyć tutaj zarówno z klipu filmowego, jak też z sekwencji zdjęć (zakładka Slideshow). Jeśli chcesz zrobić animację z wideo, przeciągnij plik do obszaru roboczego lub w polu powyżej wklej link np. z YouTube’a. Klip wideo może mieć maksymalnie 100 MB.


Po załadowaniu pliku wideo pojawią się suwaki, które umożliwiają ustawienie punktu startowego i końcowego animacji. Narzędzia są bardzo precyzyjne, moment można wybrać z dokładnością do 1/100 sekundy. Podgląd jest aktualizowany w czasie rzeczywistym. Pomiędzy suwakami znajduje się informacja o czasie trwania animacji. Nie powinna być ona dłuższa niż 3–5 sekund.


W polu Caption możesz dodać tekst do animacji. Do wyboru są trzy style oraz dziewięć kolorów czcionek, w tym font charakterystyczny dla memów. Po zakończeniu edycji możesz wpisać tagi, co jest ważne, jeśli chcesz, by inni użytkownicy sieci mogli wyszukać twoją animację w celu jej dalszego udostępniania. Na końcu kliknij Create GIF.


Animację możesz udostępnić bezpośrednio z serwisu Giphy, zarówno poprzez pobranie linku (Copy link), jak i osadzenie animacji z wykorzystaniem kodu HTML (Embed). Jeśli chcesz zapisać projekt na dysku, kliknij Download. Aby pobrać animowanego GIF-a, wybierz wersję Social lub Small, jeśli chcesz uzyskać miniaturową ikonkę, która sprawdzi się np. jako awatar na forum.


Jeśli chcesz uzupełnić swojego GIF-a o efekty specjalne, kliknij ponownie przycisk Create i przejdź do zakładki GIF Editor. Do projektu możesz dodać animowaną naklejkę (zakładka Stickers), filtr efektowy (Effects) albo napisy (Caption Maker). Położenie dodatkowych elementów możesz zmieniać, przeciągając je myszą na podglądzie klipu.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto