SoftwareGIMP Tutorial - jak uzyskać efekt odbicia w wodzie

    GIMP Tutorial - jak uzyskać efekt odbicia w wodzie

    Uchwycenie na zdjęciu lustrzanego odbicia w tafli wody może okazać się nie lada wyzwaniem. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by taki efekt wykonać samodzielnie w GIMP-ie, korzystając z wbudowanych i dodatkowych narzędzi.

    GIMP Tutorial - jak uzyskać efekt odbicia w wodzie

    Efekt lustrzanego odbicia często nadaje zdjęciom wyjątkowej magii. Okazuje się jednak, że zrobienie takiego zdjęcia wcale nie jest łatwe, ponieważ wynik końcowy zależy przede wszystkim od rodzaju wody i zachowania tafli. Im mniejsza fala, tym lepszy będzie efekt odbicia, choć ciekawe rezultaty można też uzyskać przy niewielkim ruchu fal.

    Wykorzystując możliwości GIMP-a, możesz uzyskać taki efekt bez konieczności podejmowania wielu prób wykonania idealnych ujęć aparatem. O wiele szybciej zasymulujesz taki efekt, wykorzystując odpowiednie narzędzia programu graficznego. Do tego ćwiczenia możesz wykorzystać niemal każde zdjęcie, zwróć jednak uwagę, że dolna krawędź nie może obcinać postaci lub obiektów znajdujących się w kadrze. W tym warsztacie pomocne będą dodatkowe skrypty, które musisz najpierw pobrać i przekopiować do odpowiedniego folderu z programem na swoim dysku. O tym, skąd je pobrać i w jaki sposób należy je zainstalować, dowiesz się z poniższego poradnika.

    Efekt odbicia obrazu w tafli wody

    Przygotuj dowolne zdjęcie, które chcesz odbić w tafli wody – najlepiej, jeśli będzie to kadr w ujęciu poziomym. Pamiętaj, że nie każde ujęcie nadaje się do takich zabiegów. W naszym przykładzie sięgamy po zdjęcie z majówki. Do wykonania efektu niezbędna będzie dodatkowa paczka filtrów o nazwie FX-Foundry. Dlatego zanim uruchomisz program GIMP i rozpoczniesz ćwiczenie, z adresu http://pcformat.pl/u/2094 pobierz dodatkowe skrypty pełniące rolę filtrów, które wykorzystasz w tym warsztacie.

    Krok 1

    Po pobraniu paczki plików wypakuj zawartość archiwum, a następnie skopiuj wszystkie pliki z rozszerzeniem SCM. Aby zaznaczyć wszystkie pliki w folderze, skorzystaj z kombinacji klawiszy Ctrl+A, a następnie skopiuj je skrótem Ctrl+C.

    Krok 2

    Następnie otwórz folder zawierający skrypty GIMP-a. Domyślnie jest to lokalizacja C:\Użytkownicy\NazwaUzytkownika\.gimp-2.8\scripts, gdzie NazwaUzytkownika jest nazwą twojego konta w systemie Windows. Po otwarciu folderu scripts przekopiuj do niego skopiowane wcześniej do schowka pliki SCM, korzystając z kombinacji klawiszy Ctrl+V.

    Krok 3

    Uruchom program GIMP i sprawdź, czy na pasku menu pojawiła się dodatkowa opcja FX-Foundry. Jeżeli nowe filtry nie są dostępne, odśwież listę skryptów, wybierając z menu Filtry kolejno opcje Script-Fu i Odśwież skrypty. Jeżeli zabieg nie pomoże, upewnij się, czy umieściłeś w dobrym miejscu pliki SCM.

    Obraz

    Krok 4

    Dodatkowo potrzebna będzie mapa odbicia wody. Skrypt o nazwie Water reflection map pobierzesz z adresu http://pcformat.pl/u/2095. Pobrany plik dm-gen-1.2.1.scm przekopiuj do folderu ze skryptami w sposób analogiczny do kroku 2. Po wykonaniu tej czynności zalecane jest ponowne odświeżenie skryptów zgodnie z instrukcją z kroku 3.

    Krok 1

    Możesz już rozpocząć wykonywanie ćwiczenia. Z menu Plik wybierz opcję Otwórz. W otwartym oknie Otwarcie obrazu wskaż na dysku fotografię, na której chcesz uzyska opisywany efekt, w naszym przykładzie majowka.jpg, i kliknij przycisk Otwórz.

    Obraz

    Krok 2

    Teraz musisz powiększyć obszar roboczy swojej pracy. W tym celu z menu Obraz wybierz Wymiary płótna i w otwartym oknie, w sekcji Wymiary płótna, upewnij się, że widoczna jest ikona rozłączonego łańcucha. W naszym przykładzie chcemy odbić całe zdjęcie, dlatego musimy powiększyć wysokość dwukrotnie. W polu Wysokość na końcu aktualnej wartości dopisz *2, wciśnij na klawiaturze Enter, a następnie kliknij przycisk Zmień rozmiar.

    Obraz

    Krok 3

    Z menu FX-Foundry wybierz Layer Effects, a następnie kliknij Apply Mirrors. W otwartym okienku zaznacz opcję Vertical direction i usuń zaznaczenie przy opcji Praca na kopii, po czym kliknij OK. W ten sposób uzyskasz szybkie odbicie lustrzane warstwy źródłowej.

    Obraz
    Obraz

    Krok 4

    Z przybornika wybierz narzędzie kadrowanie i zaznacz w obszarze roboczym fragment zdjęcia, na którym chcesz uzyskać efekt rozmycia. W zakładce Opcje narzędzia zwróć uwagę na pola sekcji Rozmiar. W naszym przykładzie wynosi on 3000x1861 px. Zanotuj gdzieś te wartości, ponieważ będą potrzebne w dalszej części warsztatu. Na koniec kliknij klawisz Escape, aby wyłączyć funkcję kadrowania.

    Obraz

    Krok 5

    Teraz skorzystaj ze skryptu mapy odbicia wodnego. Z menu Script-Fu wybierz kolejno Map i Water reflection map. W otwartym okienku w polu X Size wpisz szerokość (pierwszą wartość, w naszym przykładzie 3000), którą zanotowałeś w kroku 4, a w polu Y Size wysokość, w naszym przykładzie 1861. Inne opcje pozostaw bez zmian i kliknij OK. Uzbrój się w cierpliwość, bo proces nakładania efektów może potrwać nawet kilka minut w zależności od rozmiaru zdjęcia źródłowego. W naszym przykładzie mapa odbicia wodnego wygląda tak jak poniżej:

    Obraz
    Obraz

    Krok 1

    Kombinacją klawiszy Ctrl+A zaznacz cały obszar nowego obrazu i skopiuj go do schowka skrótem Ctrl+Shift+C. Następnie wróć do zakładki z oryginalnym zdjęciem i wklej skopiowaną taflę wody skrótem Ctrl+V.

    Krok 2

    W okienku warstw pojawi się Oderwane zaznaczenie. Kliknij na nim prawym przyciskiem myszy i wybierz z menu Do nowej warstwy, a następnie przesuń nową warstwę do dolnej krawędzi obszaru roboczego.

    Obraz
    Obraz

    Krok 3

    Aby uzyskać wiarygodną imitację odbicia w wodzie, skorzystaj z narzędzia Perspektywa, które znajdziesz w przyborniku. Kliknij w dowolnym miejscu wklejonej warstwy i przeciągnij dolne krawędzie do boków, po czym kliknij Przekształć.

    Obraz

    Krok 4

    Wykonaj zaznaczenie z wklejonej warstwy, klikając ją prawym przyciskiem i wybierając Kanał alfa na zaznaczenie. Ukryj widoczność warstwy, klikając ikonkę z symbolem oka. Teraz w okienku warstw zaznacz warstwę źródłową, po czym z menu Filtry wybierz Odwzorowania, a następnie Przesuń. W otwartym oknie ustaw parametry w taki sposób jak w naszym przykładzie, a w sekcji Wykrywanie krawędzi zaznacz opcję Rozmaż i kliknij OK.

    Obraz

    Krok 5

    Włącz widoczność warstwy z taflą wody, zaznacz ją w okienku warstw i zmień jej Tryb na Twarde światło.

    Obraz

    Krok 6

    Na koniec dodaj nową, przezroczystą warstwę. Z przybornika wybierz narzędzie Gradient i upewnij się, że masz wybrany kolor czarny jako pierwszoplanowy. W zakładce Opcje narzędzia kliknij kwadracik z gradientem i rozwiniętej listy wybierz opcję piątą od góry. Następnie w obszarze roboczym przeciągnij kursor od dolnej krawędzi do połowy obrazu, przytrzymując klawisz Ctrl. Zmień Tryb warstwy na Mnożenie, a parametr Krycie ustaw tak, był miał wartość 40. W naszym przykładzie efekt końcowy wygląda tak jak niżej.

    Obraz
    Obraz

    Wybrane dla Ciebie