GIMP Tutorial - jak uzyskać efekt odbicia w wodzie
Kombinacją klawiszy Ctrl+A zaznacz cały obszar nowego obrazu i skopiuj go do schowka skrótem Ctrl+Shift+C. Następnie wróć do zakładki z oryginalnym zdjęciem i wklej skopiowaną taflę wody skrótem Ctrl+V.
W okienku warstw pojawi się Oderwane zaznaczenie. Kliknij na nim prawym przyciskiem myszy i wybierz z menu Do nowej warstwy, a następnie przesuń nową warstwę do dolnej krawędzi obszaru roboczego.
Aby uzyskać wiarygodną imitację odbicia w wodzie, skorzystaj z narzędzia Perspektywa, które znajdziesz w przyborniku. Kliknij w dowolnym miejscu wklejonej warstwy i przeciągnij dolne krawędzie do boków, po czym kliknij Przekształć.
Wykonaj zaznaczenie z wklejonej warstwy, klikając ją prawym przyciskiem i wybierając Kanał alfa na zaznaczenie. Ukryj widoczność warstwy, klikając ikonkę z symbolem oka. Teraz w okienku warstw zaznacz warstwę źródłową, po czym z menu Filtry wybierz Odwzorowania, a następnie Przesuń. W otwartym oknie ustaw parametry w taki sposób jak w naszym przykładzie, a w sekcji Wykrywanie krawędzi zaznacz opcję Rozmaż i kliknij OK.
Włącz widoczność warstwy z taflą wody, zaznacz ją w okienku warstw i zmień jej Tryb na Twarde światło.
Na koniec dodaj nową, przezroczystą warstwę. Z przybornika wybierz narzędzie Gradient i upewnij się, że masz wybrany kolor czarny jako pierwszoplanowy. W zakładce Opcje narzędzia kliknij kwadracik z gradientem i rozwiniętej listy wybierz opcję piątą od góry. Następnie w obszarze roboczym przeciągnij kursor od dolnej krawędzi do połowy obrazu, przytrzymując klawisz Ctrl. Zmień Tryb warstwy na Mnożenie, a parametr Krycie ustaw tak, był miał wartość 40. W naszym przykładzie efekt końcowy wygląda tak jak niżej.