Galaktyczne światło
Zwykłe zdjęcie możesz zmienić w kreatywną pracę, wzbogacając je w ciekawe efekty świetlne. Pokazujemy, jak wykonać takie ujęcie za pomocą narzędzia gradientu, dodatkowych pędzli i wbudowanych filtrów.
Zanim rozpoczniesz pracę w GIMP-ie, przygotuj zdjęcie, do którego chcesz dodać efekty świetlne. Oprócz zdjęcia źródłowego potrzebne będą dodatkowe pędzle, których możesz poszukać w serwisie http://deviantart.com, oraz fotografia galaktyki, którą bez problemu wybierzesz, przeszukując zasoby internetu lub specjalistycznych banków zdjęć.
Do wykonania ćwiczenia przyda się wiedza z poprzednich części kursu, szczególnie z odcinków poświęconych pracy na warstwach i maskach oraz wykorzystaniu dodatkowych kształtów pędzli. Instrukcję dotyczącą instalacji pędzli znajdziesz w ramce „Instalacja dodatkowych pędzli”, a archiwalny artykuł przeczytasz na naszej stronie pod adresem http://pcformat.pl/u/912.
Tworzenie gradientu na zdjęciu
W naszym przykładzie pokazujemy, jak upiększyć studyjną fotografię modelki, wzbogacając kadr o atrakcyjne efekty świetlne. Postępując analogicznie z naszym przykładem, możesz przekształcić również inne ujęcia, np. zdjęcia krajobrazów.
Krok 1
Uruchom program GIMP i z menu Plik wybierz opcję Otwórz. W otwartym oknie Otwarcie obrazu wybierz z dysku fotografię, w naszym przykładzie modelka.jpg, i kliknij przycisk Otwórz.
Krok 2
W okienku warstw powiel warstwę źródłową, klikając na niej prawym przyciskiem myszy i wybierając z menu kontekstowego opcję Duplikuj warstwę.
Krok 3
Utwórz nową warstwę, posługując się skrótem klawiszowym [Ctrl]+[Shift]+[N] lub wybierając ikonę Nowa warstwa w okienku warstw. Teraz w otwartym oknie, w sekcji Typ wypełnienia warstwy zaznacz opcję Przezroczysta i kliknij OK.
Krok 4
Z przybornika wybierz narzędzie Gradient. Następnie kliknij na czarnym kwadraciku (kolor pierwszoplanowy) oraz w otwartym oknie Zmiana aktywnego koloru wybierz kolor czerwony, np. ff0000, i kliknij OK.
Krok 5
W zakładce Opcje narzędzia kliknij kwadracik z aktualnym gradientem i z rozwiniętej listy wybierz opcję Kolor pierwszoplanowy (do przezroczystości. Następnie rozwiń listę Kształt oraz wybierz z niej Promienisty.
Krok 6
Możesz już namalować gradient na utworzonej przezroczystej warstwie. W tym celu kliknij mniej więcej na środku zdjęcia i nie puszczając przycisku myszki, przeciągnij linię gradientu w kierunku dowolnej krawędzi.
Krok 7
Na koniec zmień jeszcze tryb krycia warstwy, wybierając z listy Tryb opcję Rozjaśnienie, a poziom krycia ustaw na wartość 90. Uzyskany efekt powinien wyglądać tak.
Malowanie pędzlem i dodatki
W tej części warsztatu przydadzą się dodatkowe pędzle typu grunge. Jeżeli nie wiesz, jak zainstalować nowe pędzle w programie, przeczytaj ramkę „Instalacja dodatkowych pędzli”.
Krok 1
Utwórz nową warstwę, posługując się skrótem klawiszowym [Ctrl]+[Shift]+[N] lub wybierając ikonę Nowa warstwa w okienku warstw. W otwartym oknie, w sekcji Typ wypełnienia warstwy, zaznacz teraz opcję Przezroczysta i kliknij OK.
Krok 2
Z przybornika wybierz narzędzie Pędzel i w zakładce Opcje narzędzia kliknij ikonę z domyślnie zaznaczonym rodzajem pędzla. Z rozwiniętej listy wybierz pędzel typu grunge. Następnie dopasuj rozmiar pędzla odpowiednio do rozmiarów wczytanego zdjęcia, zmień kolor pierwszoplanowy na biały i na nowej warstwie namaluj kilka plam. Zalecamy używanie kilku rodzajów pędzli dla zwiększenia rozmaitości efektu końcowego. W naszym przykładzie zdjęcie wygląda tak:
Krok 3
Dodaj kolejną warstwę jak w kroku 1. Następnie z przybornika wybierz narzędzie Klonowanie i w zakładce Opcje narzędzia wybierz pędzel typu grunge, zaznacz w sekcji Źródło opcję Próbkowanie wszystkich warstw. Wykonasz w ten sposób plamy próbkowane z fragmentów postaci modelki.
Krok 4
Na nowej warstwie namaluj kolejne plamy, pobierając próbkę z postaci. W tym celu przytrzymaj klawisz [Ctrl] i kliknij lewym przyciskiem myszy na fragmencie, który ma być próbkowany. Pamiętaj, aby pobierać próbkę z różnych fragmentów, np. z włosów, rąk i spodni. Po namalowaniu plam próbkowanych z fotografii źródłowej zdjęcie wygląda tak:
Krok 5
Utwórz kolejną przezroczystą warstwę. Następnie z przybornika wybierz narzędzie Zaznaczenie eliptyczne i w obszarze roboczym utwórz spłaszczoną elipsę. Wypełnij ją białym kolorem, tak jak w naszym przykładzie:
Krok 6
Usuń zaznaczenie skrótem [Shift]+[Ctrl]+[A]. Następnie z menu Filtry wybierz kolejno Rozmycie i Rozmycie Gaussa. W otwartym oknie o tej samej nazwie, w sekcji Promień rozmycia wpisz w polach Poziomo i Pionowo np. wartość 30 i kliknij OK. Pamiętaj o dostosowaniu poziomu rozmycia do rozdzielczości zdjęcia źródłowego. Zmień tryb krycia tej warstwy na Miękkie światło.
Krok 7
Posługując się narzędziami Obrót, Skalowanie, zmodyfikuj położenie warstwy do uzyskania podobnego efektu, jak w naszym przykładzie (1). Na koniec powiel tę warstwę i rozmieść rozmyte plamy według własnego uznania. Nasze zdjęcie wygląda tak (@).
Instalacja dodatkowych pędzli
W naszym przykładzie używamy dodatkowych pędzli typu grunge, które możesz pobrać np. z serwisu deviantart.com po wpisaniu hasła grunge brushes gimp. Najciekawsze paczki pędzli znajdziesz pod adresami http://pcformat.pl/u/910 lub http://pcformat.pl/u/911. Pobierz dowolną paczkę pędzli i wypakuj ją w dowolnej lokalizacji na komputerze. Pliki powinny mieć rozszerzenie .gbr. Skopiuj zawartość folderu i przekopiuj ją do katalogu z pędzlami. W zależności od systemu operacyjnego mogą to być lokalizacje: C:\Program Files\GIMP2\share\gimp\2.0\brushes lub C:\Users\Nazwa użytkownika\.gimp-2.8\brushes.
Jeżeli dodajesz pędzle, gdy masz uruchomiony program GIMP, pamiętaj o odświeżeniu listy pędzli lub ponownie uruchom program. Jeśli nowe pędzle nie będą widoczne, upewnij się, że dodałeś je w odpowiedniej lokalizacji.
Dodawanie warstwy światła
Kończąc to ćwiczenie, dodaj zdjęcie galaktyki, które posłuży jako pokrywająca warstwa światła. Poszukaj fotografii kosmosu w internecie, np. w Google lub w banku zdjęć. Przed publikacją zdjęcia w sieci pamiętaj o prawach autorskich przy wykorzystywaniu cudzej pracy. Darmowych zdjęć możesz szukać w serwisie http://sxc.hu.
Krok 1
Z menu Plik wybierz Otwórz jako warstwy i w nowym oknie wybierz plik, w naszym przykładzie galaktyka.jpg. Kliknij Otwórz.
Krok 2
Rozciągnij warstwę galaktyki, posługując się narzędziem Skalowanie z przybornika, tak aby pokryć w całości zdjęcie źródłowe. W celu zachowania proporcji przytrzymaj klawisz [Ctrl].
Krok 3
Następnie zmień tryb krycia warstwy na Miękkie światło i zmniejsz poziom krycia, np. na wartość 75. Efekt końcowy wygląda tak:
Zapisywanie projektu
Przygotowane zdjęcie z efektem końcowym zapisz na dysku w formacie GIMP-a (XCF), dzięki czemu będziesz mógł je w przyszłości edytować i pracować w nim na warstwach. Jeżeli chcesz pokazać fotografię znajomym, wyeksportuj obraz do formatu JPG. Pamiętaj o ustawieniu w oknie eksportu suwaka na wartość 100, aby uzyskać najlepszą jakość.