Giełdowa gorączka
W głównym oknie platformy widzisz najistotniejsze informacje: znajdujący się po lewej stronie okna panel z cenami kupna i sprzedaży walut i surowców oraz wykresy czterech par walut. Okna możesz zmienić. Aby zamknąć zbędne okno, kliknij [X]. Nowy wykres wyświetlasz, klikając prawym przyciskiem myszy na parę walut w panelu po lewej stronie okna. Z menu kontekstowego wybierasz Okno wykresu.
Aby złożyć nowe zlecenie kupna lub sprzedaży, kliknij prawym przyciskiem myszy wybraną parę walut lub surowiec (np. złoto, ropa czy ryż). Fachowo waluta czy surowiec nazywa się instrumentem. Z wywołanego menu kontekstowego wybierz polecenie Nowe zlecenie.
Zobaczysz okno Zlecenie. W polu widzisz parę walut, jakiej będzie dotyczyło zlecenie, np. EURPLN. Poniżej, w polu Wolumen określasz wysokość pozycji. Jest to tzw. 1 lot, czyli kontrakt opiewający na wybraną kwotę przy wykorzystaniu dźwigni finansowej. W tym przykładzie jeden lot to 100 000 euro przy 3,3 tys. złotych własnej inwestycji (w przypadku, gdy kupujemy euro, którego cena wynosi 3,3 PLN).
Oczywiście możesz zainwestować mniej np. 0,5 lota. Wtedy jest to inwestycja rzędu 50 000 euro, 0,1 lota będzie to 10 000 euro. Więcej o locie przeczytasz pod adresem http://www.xtb.pl/strona.php?p=2&cid=6465. Aby zająć pozycję, musisz kupić lub sprzedać walutę. Przykład: gdy przewidujesz wzmocnienie polskiej waluty w stosunku do euro, sprzedajesz walutę europejską, a kupujesz złotówki. W tej chwili będziesz zarabiał na każdym spadku euro. Mechanizm, o którym mowa, lepiej zrozumiesz, gdy przeczytasz przykład ze strony http://www.xtb.pl/strona.php?p=65.
W tym oknie możesz także ustawić dwie wartości: Stop Loss i Take Profit. Służą one do automatycznego ograniczenia straty lub osiągnięcia profitu. Powinno się z nich korzystać, ponieważ zawsze należy zakładać, że możesz przegrać. Musisz określić stopień ryzyka i uciąć straty w tym momencie, w którym sobie to zaplanowałeś. Przyjęte jest, że nie powinno się ryzykować więcej niż od 1 do 3 proc. posiadanego kapitału. Po określeniu wszystkich niezbędnych parametrów kliknij przycisk Kup lub Sprzedaj, zależnie od pozycji, jaką chcesz zająć.
Po złożeniu zlecenia pojawi się na wykresie przerywana zielona linia pokazująca, po jakiej cenie dokonano kupna lub sprzedaży. Jest to łatwe odniesienie do aktualnego kursu, który symbolizują świeczki oraz czerwonej linii trendu. Pozwala to obserwować, jaka jest obecnie sytuacja na interesującym cię rynku.
W oknie Zlecenie, w pozycji Typ możesz także określić typ transakcji. Standardowo jest to zlecenie z egzekucją natychmiastową, czyli w momencie akceptacji zajmujesz pozycję w danej chwili. Możesz jednak zmienić zlecenie na oczekujące, aż sytuacja na rynku ułoży się po twojej myśli i będziesz mógł wejść do gry. W tym celu wybierasz z listy Typ opcję Zlecenie Oczekujące. W sekcji Zlecenie Oczekujące możesz ustawić limity kupna i sprzedaży. Więcej na ten temat dowiesz się na stronach http://www.xtb.pl/strona.php?p=2&cid=6477 i http://www.xtb.pl/strona.php?p=2&cid=6551.
Nowe zlecenie pojawia się u dołu okna w zakładce Handel. W każdej pozycji są wyświetlane takie informacje, jak wielkość lotu Loty, para waluty Symbol, ewentualne pułapy Stop Loss i Take Profit oraz cena i twój zysk lub strata.
W każdej chwili możesz modyfikować złożone zlecenie. Wystarczy, że u dołu okna klikniesz prawym przyciskiem myszy otwartą pozycję i wybierzesz Modyfikuj lub Usuń Zlecenie. W wywołanym oknie możesz modyfikować pozycje Stop Loss i Take Profit.