Gigabajty gratis
Za pomocą dość prostego w obsłudze programu GMail Drive możesz przekształcić oferowaną przez Google skrzynkę pocztową w internetowy dysk, do którego dostęp uzyskasz za pośrednictwem standardowego Eksploratora Windows. Ikona „dysku” Gmaila będzie kolejną ikoną widoczną w oknie Mój komputer.
Z kolei Live SkyDrive to jedna z licznych usług Windows Live Microsoftu. SkyDrive jest udostępnianą bezpłatnie przestrzenią online. Każdy zarejestrowany użytkownik, posiadacz bezpłatnego identyfikatora Live ID, ma do swojej wyłącznej dyspozycji 25 GB miejsca na tym wirtualnym dysku online. Dostęp do SkyDrive’a można uzyskać za pośrednictwem każdej przeglądarki WWW (odwiedzając adres http://skydrive.live.com). Jeżeli jednak chciałbyś zamontować SkyDrive’a bezpośrednio do systemowego Eksploratora, by ikona wirtualnego dysku była widoczna obok innych dysków w twoim komputerze, musisz posłużyć się dodatkowym oprogramowaniem. Proponujemy dwa rozwiązania: wtyczkę do Eksploratora Windows o nazwie SDExplorer oraz aplikację Gladinet Cloud Desktop.
- Pojedynczy plik nie może być większy niż pojedynczy załącznik w poczcie Gmail, czyli zgodnie z aktualnymi danymi 25 MB. W praktyce jednak załączniki poczty są nieco większe od samych plików umieszczanych jako załącznik, więc najbezpieczniej będzie, jeżeli za górną granicę objętości pojedynczego pliku przyjmiesz 20 MB. Chcąc przesłać większe pliki, najlepiej skompresuj je i ewentualnie podziel na kawałki o odpowiedniej wielkości. Służące do tego funkcje ma praktycznie każdy program do obsługi skompresowanych archiwów (np. zamieszczony na naszym krążku 7-Zip).
- Nie wszystkie typy plików są akceptowane przez Gmail jako załączniki. Obrazki, zdjęcia, dokumenty Worda, prezentacje PowerPointa itp. zapiszesz bez problemu, ale pliki EXE musisz przed umieszczeniem spakować i zabezpieczyć hasłem, by moduł kontrolujący zawartość załączników nie mógł rozpakować plików.
Program GMail Drive jest dostarczany w postaci skompresowanego pliku archiwum w formacie ZIP. Rozpakuj znajdujący się na naszym krążku plik gmailfs117.zip do dowolnego folderu na dysku twardym, a następnie przejdź do tego folderu i uruchom program instalacyjny setup.
Instalacja przebiega trochę nietypowo, ale jest w pełni zautomatyzowana. Po uruchomieniu instalatora pojawią się dwa okienka: Instalator systemu Windows oraz Gmail Drive. Pierwsze okienko pozostaw tak jak jest, drugie – zamknij. Spowoduje to zamknięcie wszystkich okienek – GMail Drive jest zainstalowany.
Rozwiń teraz menu Start i kliknij Komputer. W oknie Mój komputer zobaczysz nową grupę urządzeń, czyli GMail Drive. W grupie tej widoczna będzie charakterystyczna ikona. Kliknij ją dwukrotnie.
Wyświetli się okno GMail Drive Login. Musisz w nim wprowadzić dane uwierzytelniające dostęp do konta Gmail, które przeznaczasz na dysk internetowy. Jeżeli chcesz, aby system automatycznie cię logował, zaznacz pole wyboru Auto Login. Przycisk More daje dostęp do opcji dodatkowych (np. połączeń przez proxy), ale są one skonfigurowane optymalnie dla większości przypadków. Kliknij OK.
Na ekranie pojawi się na krótko okno informujące o logowaniu: Logging on to Gmail,a po chwili zobaczysz otwarte okno zawartości twojego internetowego dysku Gmail. Możesz z niego korzystać tak jak z każdego innego dysku. Pamiętaj jednak o odpowiednio niższej szybkości transmisji danych – dysk znajduje się w internecie.