Grafika online
Jeżeli chcesz szybko wykonać element graficzny albo poprawić zdjęcia bez instalowania dodatkowego oprogramowania, skorzystaj z darmowego edytora grafiki online Pixlr.com.
Dotychczas w celu poprawienia wakacyjnych zdjęć, przerobienia fotografii czy stworzenia grafiki przeznaczonej na stronę WWW lub do szkolnej prezentacji trzeba było szukać, a potem instalować specjalne oprogramowanie. Teraz nie musisz tego robić. Wystarczy, że skorzystasz z proponowanego przez nas edytora online – Pixlr. Utworzysz dzięki niemu dowolny element graficzny, a za pomocą bogatego zestawu filtrów i dodatkowych opcji będziesz mógł przekształcać zwykłe zdjęcia w małe dzieła sztuki. Potrzebne jest jedynie połączenie z internetem.
Tworzenie prostego elementu graficznego
Zaczniemy od utworzenia prostego elementu. Będzie to gwiazdka z płynnym przejściem gradientowym wewnątrz wypełnienia.
Krok 1
Edytor graficzny Pixlr uruchamiasz, wpisując w pole adresu przeglądarki adres http://pixlr.com. Na stronie, która się wyświetli, wybierz wersję programu. Może to być na przykład Open Pixlr editor . Edytor możesz też uruchomić w wyniku kliknięcia odnośnika Pixlr Editor na górnym pasku menu.
Krok 2
W powitalnym oknie programu wybierz opcję Utwórz nowy obrazek. Wyświetli się kolejne okno, zawierające formularz dotyczący danych obrazka.
Krok 3
W pole Nazwa wpisz nazwę obrazka. Z listy Ustawienia wstępne wybierz wielkość grafiki. Jeśli nie odpowiada ci żadna wielkość z listy, wpisz szerokość obrazka w pole Szerokość i wysokość obrazka w pole Wysokość.
Krok 4
Jeżeli masz zamiar rysować element graficzny na przezroczystym tle, zaznacz opcję Przezroczysty.
Krok 5
Kliknij przycisk OK. W oknie programu pojawi się okienko z nowym obrazkiem. Aby powiększyć obraz, wybierz z menu Widok opcję Przybliż. Możesz również wpisać w pole powiększenia, znajdujące się w lewym dolnym rogu okna obrazka, odpowiednią wartość w procentach.
Krok 6
Na pasku narzędziowym kliknij ikonę koloru. Pojawi się okno Color selector. Kliknij wybrany kolor na palecie. Wybór koloru zatwierdź przyciskiem OK.
Krok 7
Kliknij ikonę pędzla na pasku narzędziowym. Następnie z górnego paska narzędziowego rozwiń listę Pędzel i wybierz z niej pędzel, na przykład gwiazdy. W polu Średnica wpisz wartość taką, aby dostosować ją do wielkości obrazka. Kliknij belkę z nazwą obrazka w tle. Okno z wielkościami pędzli zniknie. Ustaw kursor w kształcie gwiazdy na obrazku, tak aby obramowanie pędzla zmieściło się w jego wnętrzu, i kliknij.
Krok 8
Z paska narzędziowego wybierz ikonę różdżki i kliknij na środku narysowanej wcześniej gwiazdki. Zostanie zaznaczony obszar jednolitego koloru. Z paska narzędziowego wybierz ikonę gradient. Na górnym pasku narzędziowym zaznacz teraz typ gradientu. Kliknij pasek kolorów gradientu. Pojawi się okno z gradientami.Wybierz gradient biało-czerwony i kliknij belkę z nazwą obrazka w tle. Ustaw kursor na środku gwiazdki i kliknij, przeciągając w kierunku jej krawędzi.
Krok 9
Tak wykonany obrazek zapisz. Z górnego menu wybierz opcję Plik, a następnie Zachowaj. Wyświetli się teraz okienko, w którym możesz zmienić nazwę pliku, wybrać rozszerzenie i jakość. Kliknij przycisk OK. Wyświetli się standardowe okno. Wybierz w tym oknie katalog, do którego chcesz zapisać plik.
Przekształcanie zdjęcia za pomocą filtrów
Edytor Pixlr oprócz podstawowych narzędzi graficznych ma wbudowane także filtry, pomocne zwłaszcza przy obróbce zdjęć. Pokazujemy, jak z nich korzystać.
Krok 1
Na początek otwórz w edytorze Pixlr dowolne zdjęcie. W powitalnym oknie wybierz opcję Otwórz obrazek z komputera. W standardowym oknie, które się pojawi, wybierz zdjęcie, a następnie kliknij przycisk Otwórz.
Krok 2
W oknie edytora pojawi się wybrane zdjęcie. Z menu Filtr wybierz opcję Graweruj, aby uzyskać efekt grawerowania.
Krok 3
Nadasz fotografii nieco blasku, wybierając z menu Filtr opcję Blask uroku.
Krok 4
Aby zniekształcić obiekty na zdjęciu i otrzymać efekt wiru wody, wybierz z menu Filtry opcję Wir wodny. W oknie Wir wodny ustaw liczbę fal np. na 8 i wielkość fal np. na 71. Zmiany zatwierdź, klikając przycisk ok.
Krok 5
Na koniec tak zmodyfikowane zdjęcie możesz jeszcze poddać obróbce filtrem artystycznym. W tym celu wybierz z menu Filtr opcję Plakat artystyczny. Wyświetli się okno dialogowe Plakat artystyczny. Ustaw w nim Ilość np. na 150, a Kolor np. na 11. Oto efekt naszej obróbki zdjęcia:
Wykorzystanie warstw podczas edycji
W tworzeniu grafiki niezwykle pomocne są warstwy. Dzięki nim dodasz do opracowanego wcześniej zdjęcia napis i utworzoną wcześniej gwiazdkę.
Krok 1
Na początek otwórz opracowane przez ciebie zdjęcie.
Krok 2
Jeżeli w oknie przeglądarki po prawej stronie obrazka nie są widoczne okna warstw, nawigatora i historii, przywołaj te okna. W tym celu z menu Widok wybierz Nawigator. Obok wyświetli się okienko nawigatora. W tym okienku z menu Widok wybierz Warstwy i na koniec wybierz opcję Historia. Z boku obrazka powinny być widoczne trzy okna.
Krok 3
Teraz można utworzyć kolejną warstwę. W tym celu kliknij ikonę umieszczoną obok kosza na dole okna Warstwy. W oknie warstw pojawi się wiersz z nową warstwą zaznaczoną barwą niebieską. Oznacza to, że znajdujesz się obecnie w tej właśnie warstwie. Teraz wkleisz na nią wykonaną wcześniej grafikę gwiazdki.
Krok 4
Z menu Plik wybierz opcję Otwórz obrazek i wybierz przygotowany wcześniej element. W oknie warstw zobaczysz obrazek gwiazdki. Teraz użyj narzędzia zaznaczenia i zaznacz całą jego zawartość.
Krok 5
Skopiuj do schowka zaznaczoną gwiazdkę za pomocą kombinacji klawiszy [Ctrl]+[C], a następnie kliknij belkę tytułową okna ze zdjęciem pingwinów. Sprawdź, czy nowa warstwa jest zaznaczona na niebiesko, użyj kombinacji klawiszy [Ctrl]+[V], co spowoduje wklejenie elementu. Za pomocą ikony pointer ustaw wklejoną gwiazdkę na zdjęciu w dowolnym miejscu.
Krok 6
Na koniec utworzysz kolejną warstwę. Tak jak poprzednio kliknij w oknie Warstwy ikonę nowa. Następnie wybierz z paska narzędziowego ikonę i ustaw kolor czerwony.
Krok 7
Teraz z paska narzędziowego wybierz ikonę A. Kliknij na obrazku. W okienku, które się pojawi, wpisz w pole Tekst dowolny tekst. Czcionkę ustaw np. na Impuls BT, jej wielkość np. na 50, a styl czcionki np. na Wytłuszczone. Ustawienia zatwierdź przyciskiem OK.
Krok 8
Na pasku narzędziowym wybierz ikonę pointera, aby przesunąć napis w dowolne miejsce. Jeśli chcesz się pozbyć elementu, np. wklejonej wcześniej gwiazdki, możesz wyłączyć na pewien czas lub całkowicie usunąć warstwę, na której się znajduje. Aby czasowo wyłączyć warstwę, kliknij nazwę Warstwa 1 i odznacz pole. Aby całkowicie usunąć warstwę, kliknij ikonę kosza.
Krok 9
Pozostało jeszcze połączenie warstw w jeden obraz, aby móc go zapisać. Z menu Warstwa wybierz opcję Połącz widoczne. Spowoduje to połączenie wszystkich warstw obrazka w jedną. Na koniec zapisz gotowy obraz na dysku swojego komputera.