Groźne skutki żartu
W pierwszej dekadzie naszego wieku dopracowana technologia samoreplikujących się programów przyciągnęła uwagę przestępców.
1969 - Powstaje sieć Arpanet – pierwowzór współczesnego internetu; środowisko, w którym mogą się rozprzestrzeniać wirusy komputerowe.
1971 - Informatyk z firmy BBN Technologies tworzy kod pierwszego wirusa. Creeper, eksperymentalny program, którego zadaniem jest samopowielanie się i rozsyłanie, błyskawicznie infekuje systemy podpięte do sieci Arpanet.
1981 - Wirus Elk Cloner atakujący komputery Apple II wywołuje pierwszą w historii masową epidemię. Rozprzestrzenia się za pośrednictwem dyskietek, infekuje sektor boot systemu operacyjnego, wyświetla komunikaty i spowalnia działanie komputera.
1983 - Student Frederick Cohen definiuje termin „wirus komputerowy” i opisuje działanie takiego programu. Od tej pory termin ten określa kod, który namnaża się i modyfikuje inne programy, dodając do nich swoją kopię.
1986 - Atakuje Brain, pierwszy wirus na peceta, który infekuje sektor boot systemu MS-DOS. Rozprzestrzenia się przez dyskietki. Ze względu na kraj pochodzenia nazywany pakistańską grypą. Epidemia ma zasięg globalny i pokazuje bezradność firm oraz użytkowników PC wobec zagrożenia.
1987 - Globalna epidemia wirusa Vienna, pierwszego malware, który niszczył dane. Pojawia się także Cascade, pierwszy wirus, który ukrywa się dzięki szyfrowaniu. W odpowiedzi na te zagrożenia firma IBM tworzy pierwszy w historii program antywirusowy, na razie do użytku wewnętrznego.
1988 - Pojawia się pierwszy robak internetowy. Jego twórca, Robert Morris, zaklinał się, że nie miał złych intencji, tworząc ten kod. Zrobił to z nudów, chciał zmierzyć wielkość internetu. Mimo to namnażanie się robaka spowodowało zablokowanie 6000 komputerów i łączy internetowych.
1991 - Na rynek trafia pierwszy komercyjny program antywirusowy AntiVirus firmy Norton (obecnie aplikację wydaje firma Symantec).
1992 - Pierwsza globalna histeria związana z wirusem komputerowym. Michelangelo miał się aktywować 6 marca 1992 i wymazać dane z dysków milionów pecetów. Eksperci zalecali niewłączanie maszyn tego dnia, a firmy spodziewały się gigantycznych strat. Faktycznie wirus uszkodził dane na 10 tys. pecetów.
1995 - Pojawia się nowy system Windows 95, który przyczynił się do stworzenia nowej rodziny groźnych wirusów i robaków, wykorzystujących wbudowany język skryptowy VBC. Oprogramowanie antywirusowe staje się standardowym wyposażeniem PC.
1998 - Epidemia wirusa CIH, zwanego też czarnobylskim. To jeden z najbardziej destrukcyjnych wirusów. W momencie aktywacji 26 kwietnia 1999 roku (w rocznicę katastrofy nuklearnej) nadpisywał tablicę partycji Windows 95, niszcząc wszystkie pliki; próbował także modyfikować BIOS komputera.
1999 - Atakuje Melissa, pierwszy wirus masowo rozprzestrzeniający się poprzez pocztę elektroniczną. Po infekcji kod rozsyłał swoje kopie do pierwszych 50 adresów z Outlooka.
2000 - Grasuje robak Loveletter, rozsyłający swoje kopie do wszystkich odbiorców w kontaktach Outlooka; infekuje 50 mln komputerów. Nie wytrzymują systemy pocztowe Pentagonu, Parlamentu Wielkiej Brytanii i wielkich korporacji.
2003 - SQL Slammer – najszybciej rozprzestrzeniający się wirus w historii; infekuje 75 tys. ważnych serwerów, doprowadzając do spowolnienia internetu, opóźnień komunikacyjnych oraz miliardowych strat w korporacjach.
2005 - Pojawia się pierwszy wirus na telefony komórkowe, który atakuje urządzenia z Symbianem S60. Commwarrior-A nie ma dużego zasięgu, ale pokazuje niezbicie, że można stworzyć złośliwy kod rozprzestrzeniający się na tym typie urządzeń. Pojawia się także Koobface, robak rozprzestrzeniający się przez Facebook.
2007 - Robak internetowy Storm pobiera i instaluje trojana, który podłącza komputer do botnetu (sieci kontrolowanej przez przestępców). Infekuje kika milionów maszyn. Odtąd przejęcie kontroli nad komputerem i przyłączenie do botnetu to główny cel twórców malware.
2010 - Zostaje wykryty Stuxnet, pierwszy wirus komputerowy użyty jako broń. Ma zastąpić bombowce jako narzędzia do spowolnienia programu nuklearnego Iranu. Stopień komplikacji kodu i przeznaczenie sugeruje, że za jego powstaniem stoi jakieś państwo.