Gustowna przeglądarka
|
|
Uruchom Firefoksa i odwiedź stronę www.getpersonas.com/pl/#plus celem pobrania niezbędnego do naszych działań dodatku Personas Plus. Kliknij widoczny na wczytanej stronie przycisk Zainstaluj Personas Plus, następnie w oknie Instalacja oprogramowania kliknij przycisk Zainstaluj. Po zainstalowaniu uruchom ponownie przeglądarkę.
Uruchom program graficzny. Wczytaj do niego obrazek, który ma być podstawą twojego minimotywu, następnie „wykrój” z niego – najlepiej za pomocą narzędzia do kadrowania lub narzędzia do selekcji – obszar o wielkości 3000x200 pikseli. Obszar ten stanowić będzie nagłówek twojego mini-
motywu. Przykładowo w programie Paint .NET wybierz najpierw z przybornika Tools narzędzie do selekcji i po zaznaczeniu obszaru o wymaganej wielkości wybierz z menu Image opcję Crop to selection. Uzyskany pasek nagłówka zapisz w formacie PNG lub JPG (nie nadpisując oryginalnego pliku!). Zwróć uwagę, by wynikowy plik nie był większy niż 300 KB.
W analogiczny sposób wytnij z wybranej ilustracji źródłowej pasek o wielkości 3000x 100 pikseli. Będzie on graficzną stopką w tworzonym minimotywie. Również i ten plik zapisz w formacie PNG lub JPG, oczywiście nie nadpisując oryginalnego pliku. Pamiętaj też o ograniczeniu wielkości pliku (maks. 300 KB). Jeżeli w programie Paint .NET zapisujesz plik w formacie JPG, wyświetla się okno Save Configuration, w którym za pomocą suwaka Quality możesz wpływać na wielkość pliku (przewidywany rozmiar wynikowego pliku jest wyświetlany także w tym oknie obok zwrotu Preview, file size).
W oknie przeglądarki kliknij widoczną w dolnym lewym rogu ikonkę liska i z rozwiniętego w ten sposób menu wybierz Ustawienia.
W oknie Minimotywy - ustawienia zaznacz widoczne w sekcji Zaawansowane pole wyboru Wyświetlaj w menu element "Prywatny minimotyw" i kliknij OK.
Ponownie kliknij ikonę z liskiem i z menu wybierz widoczną już teraz pozycję Prywatny minimotyw oraz Edytuj. Zostanie otwarta nowa karta przeglądarki, w której wyświetli się prosty formularz. Wypełnij go, wskazując w polach Nagłówek i Stopka zapisane wcześniej pliki graficzne. Pamiętaj o wybraniu odpowiedniego koloru tekstu (jeżeli tło motywu jest ciemne, wybierz jasny kolor dla tekstu). Zwróć uwagę, że grafiki bezpośrednio po ich wskazaniu zostaną zaaplikowane. Pozwoli to ocenić, jak trzeba zmienić barwę tekstu w celu poprawienia jego czytelności. Po dobraniu barw tekstu kliknij OK. Gotowe!
Aby zaaplikować minimotyw, wystarczy kliknąć ikonę z liskiem, następnie wybrać z menu pozycję o nazwie takiej, jaką nadałeś minimotywowi, w naszym przykładzie Mój minimotyw, a następnie kliknąć Zastosuj. Od tej pory Firefox wygląda dokładnie tak, jak chciałeś.