Na co zwrócić uwagę
Podstawowe parametry nie powinny być jednak czynnikiem decydującym o wyborze serwera. Koniecznie należy przejrzeć parametry i limity związane z bezpieczeństwem, które nie zawsze widoczne są na pierwszy rzut oka. Z pozoru nielimitowany serwer bardzo często ma wiele ograniczeń, na które warto zwrócić uwagę, bo mogą od nich zależeć płynność i nieprzerwane działanie twojej witryny.
W zależności od firmy limity bezpieczeństwa mają różną postać. Jedni usługodawcy podają dopuszczalne limity obciążenia CPU (procesora), które mogą być rozliczane w cyklu dziennym lub miesięcznym, inni zaś wskazują limity pamięci, maksymalny czas wykonywania skryptu lub maksymalne chwilowe użycie procesora. Lista ograniczeń często jest bardzo długa, dlatego jeśli nie jest jawnie widoczna na stronie firmy, warto wcześniej wysłać zapytanie z prośbą o przedstawienie szczegółowych limitów bezpieczeństwa. Ich przekroczenie może skutkować wolniejszym działaniem strony, a w niektórych przypadkach nawet jej tymczasową niedostępnością.
Okres testowy i pomoc techniczna
Wszystkie firmy oferują bezpłatny 14-dniowy okres próbny. Warto skorzystać z tej dogodności, dzięki temu możesz bowiem testować jakość hostingu oraz sprawdzić jego poszczególne parametry bez żadnych zobowiązań. W ten sposób najskuteczniej przekonasz się, czy oferta spełnia twoje oczekiwania jakościowe i finansowe.
Choć niemal każda firma gwarantuje całodobową pomoc techniczną, w praktyce może okazać się, że gdy staniesz w obliczu prawdziwej awarii, w nocy nie uzyskasz wsparcia, a jedynie możliwość zgłoszenia awarii, którą technicy zajmą się w biurowych godzinach pracy. Dlatego w okresie testowym warto sprawdzić skuteczność działu technicznego, wysyłając kilka zgłoszeń o różnych porach dnia i nocy. Ceniąca się firma udzieli odpowiedzi w ciągu kilkunastu minut, niezależnie od pory.
Rozwiązania dla wymagających
Dla wymagających użytkowników, których strony odwiedzane są przez dziesiątki tysięcy internautów każdego dnia, najlepszym rozwiązaniem będzie wybór VPS-a (Virtual Private Server) – serwera dedykowanego lub hostingu w chmurze, rozliczanego według rzeczywistego zużycia zasobów.
Zasoby serwera VPS dzielone są pomiędzy kilku lub maksymalnie kilkunastu klientów. W przypadku serwera współdzielonego, czyli zwykłego hostignu, zasobami dzieli się kilkuset użytkowników. Łatwo zatem wyobrazić sobie, jak wygląda podział jednej maszyny i jej mocy obliczeniowej. W przypadku serwerów VPS miesięczny koszt utrzymania wyniesie zazwyczaj od kilkudziestu do ponad 100 złotych.
Inaczej jest w przypadku serwerów dedykowanych, których cała moc obliczeniowa przeznaczona jest dla jednego użytkownika. To rozwiązanie gwarantuje niezawodność i niezależność, choć konfiguracje serwerów również można dostosować do indywidualnych wymagań klienta. Na ten cel trzeba jednak przeznaczyć znacznie większy budżet – pochłonie to co miesiąc od około 200 do nawet tysiąca złotych.
Ciekawym rozwiązaniem są serwery działające na zasadzie chmury, które działają w tzw. modelu pay-per-use lub pay-as-you-go, oznaczającym płatność jedynie za wykorzystane zasoby. Ta technologa pozwala na błyskawiczne dostosowanie konfiguracji serwera (zwiększenia lub zmniejszenia zasobów) w zależności od aktualnych potrzeb witryny. Aby porównać elastyczność rozwiązań, można wyobrazić sobie sytuację, w której witryna na skutek nieoczekiwanego wzrostu oglądalności powoduje nadmierne użycie zasobów serwera, któremu zaczyna brakować pamięci lub mocy. W efekcie może dojść do tymczasowej awarii serwera. W przypadku tradycyjnych serwerów w takiej sytuacji rozbudowa zasobów może zająć wiele czasu. Zupełnie inaczej jest w przypadku hostingu w chmurze, którego zasoby przydzielane są automatycznie i nie jest to zauważalne dla odbiorcy.
Aktualne promocje i prezenty
Największe rabaty dla nowych klientów zapewniają AZ.pl i strefa.pl, które oferują pakiet o pojemności 50 GB bez limitu transferu danych w promocyjnej cenie wynoszącej 14,76 zł za rok. W podobnej cenie można też kupić serwer w home.pl, jednak ma on znacznie mniejszą pojemność wynoszącą 10 GB i jest obłożony rocznym limitem transferu danych (6000 GB). Decydując się na promocyjne oferty, koniecznie zapoznaj się z cennikiem przedłużeń, ponieważ po pierwszym roku cena może być nawet kilkanaście razy wyższa.
Osobom, które nie lubią ograniczeń, serwery bez limitów pojemności i transferu danych oferują uwzględnione w naszym zestawieniu firmy 1and1.pl oraz Zenbox.pl.
Jeżeli zależy ci na prezentach od firm, najbogatszy pakiet bonusów zgarniesz na stronie AZ.pl, które do każdego konta dodaje sześć darmowych domen .pl, kupon na reklamę w Google AdWords o wartości 250 zł, kupon na księgowość online oraz zniżkę na pozycjonowanie stron. Dla użytkowników ceniących bezpieczeństwo przydatnym prezentem może być trzymiesięczna licencja na antywirus G Data, którą znajdziesz w ofercie firmy cal.pl.
Ciekawą propozycję ma Zenbox.pl, którego oferta skierowana jest do klientów posiadających serwer w innej firmie. Jeżeli zdecydujesz się na migrację do Zenboxa, otrzymasz nawet dziewięć miesięcy hostingu za darmo. Aby skorzystać z oferty, musisz posiadać hosting w innej firmie od co najmniej trzech miesięcy – za potwierdzenie służy faktura od dotychczasowej firmy.