A A A

Hoverboardem przez świat

PC Format 4/2019
Moda na segwaye i hoverboardy rośnie w ostatnich latach lawinowo. Dlatego też postanowiliśmy przetestować kilka tego typu pojazdów, by raz na zawsze rozstrzygnąć czy mają one rację bytu w miejskiej dżungli? TOMASZ LUBCZYŃSKI

WYPOŻYCZ HULAJNOGĘ

W największych miastach w Polsce coraz powszechniejsze są nie tylko wypożyczalnie rowerów, ale także elektrycznych hulajnóg. Za niewielką opłatą początkową oraz dodatkową za każdą rozpoczętą minutę jazdy, możemy wsiąść na jednoślad i przejechać obraną trasę. A co kiedy znajdziemy się już u celu? Wystarczy zaparkować maszynę w dowolnym miejscu i ruszyć w swoją drogę. Jeśli inny użytkownik nie zdecyduje się na wykorzystanie hulajnogi po nas, to w nocy zostanie ona zebrana przez pracowników wypożyczalni. Jest to możliwe dzięki wbudowanym nadajnikom GPS. Za pełną dowolnością zakończenia jazdy idą także minusy – hulajnogi często porzucone zostają na środku chodników czy tuż przy jezdni.

TRYB BEZPIECZEŃSTWA

Przed pozwoleniem dziecku na samodzielną jazdę hoverboardem należy koniecznie poświęcić kilka godzin na wspólną naukę sterowania pojazdem. Najniebezpieczniejszym momentem jest bowiem ten, gdy już opanujemy podstawy i wydaje się, że nawet szybka jazda nie stanowi wyzwania. Wówczas najłatwiej o wypadki i kontuzje, dlatego nawet jeśli zdecydujemy się na pozostawienie pociechy bez opieki podczas jazdy (co stanowczo odradzamy), to uprzednio należy wyposażyć je w ochraniacze i kask. Warto także sprawdzić, czy dany jeździk nie ma wbudowanego trybu bezpiecznego, ograniczającego prędkość maksymalną.

A MOŻE NA JEDNYM KOLE?

Choć wśród urządzeń testowanych na następnej stronie nie znajdzie się ani jeden, to nie sposób nie wspomnieć o istnieniu monocykli elektrycznych. Działają one na tej samej zasadzie co hoverboardy, jednak deska została w nich zniwelowana do dwóch pedałów po bokach koła, na których staje użytkownik. Różnica między jeździkami a hoverboardami jest jednak taka, że na tych drugich nie można stać w miejscu, a w dodatku pozwalają one na osiąganie zdecydowanie większych prędkości (nawet 50 km/h).

HOVERBOARDY A PRAWO POLSKIE

Uczestnicy ruchu poruszający się za pomocą jeździków, hulajnóg elektrycznych czy segwayów są przez polskie prawo traktowani w identyczny sposób co osoby jeżdżące na rolkach. Oznacza to, że mają identyczne prawa, co pieszy – mogą poruszać się jedynie po chodniku. Jazda po drodze rowerowej jest możliwa jedynie w momencie, gdy chodnika w danym miejscu nie ma. W innym wypadku grozi za to mandat w wysokości 50 złotych. Inna sprawa, że za stwarzanie zagrożenia dla innych uczestników ruchu na chodniku może grozić nawet 500 złotych kary (minimum to 20 zł). W przepisach ma jednak dojść do zmiany – drogi rowerowe mają zostać udostępnione tzw. małym pojazdom transportu osobistego, do których zaliczać będą się m.in. hoverboardy.

Podsumowanie testu

Wszystkie przetestowane sprzęty okazały się proste w opanowaniu – choć na dobrą sprawę każdy miał nieco inny model jazdy. Najbardziej zbliżone do siebie okazały się dwa hoverboardy. Kawasaki to klasa sama w sobie – świetnie spasowane plastiki i doskonała responsywność sprawiły, że to jeden z najlepszych tego typu sprzętów, na jakich przyszło nam stawać. Oczywiście ze względu na 6,5-calowe koła nie sprawdza się w terenie, jednak można było się tego spodziewać. Dodatkowo deska jest naprawdę przyjaźnie wyceniona, choć wciąż droższa od drugiej propozycji. UGO HD-1135 jest jednak kwintesencją tego, czego w hoverboardach nie chcemy. Tandetny wygląd to wprawdzie kwestia indywidualna, ale już sama jazda jest nieprzyjemna. Choć to model 8-calowy, to wrażenia z użytkowania są gorsze niż w przypadku Kawasaki. W dodatku model ten miewa problemy z równomiernym rozłożeniem mocy obu silników – lewa strona była dużo mocniejsza. Gwoździem do trumny okazał się natomiast brak jakiegokolwiek ostrzeżenia przed rozładowaniem baterii – dwukrotnie z deski po prostu spadliśmy po jej nagłym wyłączeniu. To całkowicie dyskwalifikuje urządzenie w kwestiach bezpieczeństwa. Sporym zgrzytem w przypadku Kawasaki była natomiast ładowarka – bardzo kapryśna, często odmawiająca posłuszeństwa.

Wszystkie sprzęty miały główny problem z czasem jazdy. W tej kwestii zdecydowanie najlepiej wypadł segway od Xiaomi najlepiej, a przy tym może pochwalić się naprawdę komfortową jazdą nawet przy dużej prędkości. Przy tym trzeba zaznaczyć, że idą za tym spore rozmiary pojazdu, w kompaktowości prym wiedzie natomiast Kawasaki. Nie zmienia to jednak faktu, że i tak waży ponad dziewięć kilogramów, na co też trzeba zwrócić uwagę przy zakupie sprzętu dla dziecka. Koniec końców trwające ponad miesiąc testy wszystkich pojazdów elektrycznych okazały się świetną przygodą i przekonały wiele osób w redakcji PC Formatu, że tego typu sprzęty mają rację bytu. Jeśli nie na chodnikach i drogach rowerowych, to przynajmniej w obrębie domu czy miejsca pracy.

Segway Ninebot S


To bardzo nietypowy sprzęt – łączący cechy hoverboarda z segwayem. Z jednej strony jest dość kompaktowy, z drugiej jednak twórcy zachowali kierownicę znaną z pełnoprawnych modeli. Tyle tylko, że ograniczyli ją do kikuta, którym sterujemy za pomocą… kolan. Stąd też do manewrowania Ninebotem trzeba się przyzwyczaić. Kiedy już minie etap nauki, okazuje się, że projekt Xiaomi to doskonały pomysł – jeździ się bardzo wygodnie, pojazd jest stabilny, w dodatku nie sposób zaliczyć na Ninebocie upadek. To możliwe nie tylko dzięki szerokiej, komfortowej desce, ale także procesorowi, który, cytujemy producenta, „uczy się” ruchów użytkownika! Nic więc dziwnego, że segway jako jedyny sprzęt tego typu w testach nadaje się do jazdy po mieście, jak również w terenie. Wszystko za sprawą 10,5-calowych kół, które nieźle radzą sobie z krawężnikami. Mało tego, Ninebot spisał się bez zarzutu też na żwirze czy nieutwardzonej nawierzchni. Za możliwością jazdy po mieście przemawia sensowna szybkość maksymalna oraz droga hamowania, jak również światła, które umożliwiają poruszanie się po zmroku. Wspomniane zalety przekładają się na cenę – za Ninebota zapłacimy niemal 2000 zł. Trzeba też pamiętać, że jak każdy sprzęt tego typu polega na energii elektrycznej, a po jej wyczerpaniu zmuszeni jesteśmy urządzenie nieść, a waży niemało. Na szczęście segway ma bardzo dobry system ostrzegania o rozładowaniu akumulatora, a także aplikację, która podaje liczbę pozostałych do przejechania kilometrów na jednym ładowaniu. Ponadto osoby ważące powyżej 85 kilogramów nie powinny stawać na Ninebocie. Przynajmniej teoretycznie, bo sprawdziliśmy to w praktyce i segway radzi sobie także z cięższymi kierowcami.

PLUSY:
  • jakość wykonania
  • niezła bateria
  • wygodna jazda w terenie
  • świetna aplikacja
  • tryb dla początkujących
MINUSY:
  • cena
  • rozmiary
  • stosunkowo niewielki udźwig

Kawasaki KX-PRO 6,5D


Na pierwszy rzut oka nie wygląda na tak dobry sprzęt, jakim okazał się w rzeczywistości. Głównie ze względu na błyszczące plastiki, z których został wykonany – przy bliższych oględzinach wychodzi jednak ich jakość. Nic tutaj nie trzeszczy, nie wygina, ani nie łamie. Co więcej, nawet bliskie spotkanie ze ścianą KX-PRO 6,5D przetrwało właściwie bez szwanku, skończyło się jedynie na „zadrapaniach”. To tym bardziej zaskakujące, że mówimy o hoverboardzie za 900 złotych. W tej cenie rzadko można liczyć na wysoką jakość wykonania, a  niemal nigdy nie idzie ona w parze z wygodą jazdy. Kawsaki jest tutaj chlubnym wyjątkiem, bo na lepszej pod względem balansu i sterowności desce nie stałem nigdy, a zdarzyło mi się testować także o wiele droższe egzemplarze. Dość napisać, że KX-PRO 6,5D okazało się absurdalnie wręcz zwrotne, w dodatku nieźle radziło sobie z utrzymywaniem stabilności nawet przy maksymalnej dozwolonej prędkości. Szkoda tylko, że niewielkie, 6,5-calowe koła dyskwalifikują ten hoverboard w roli sprzętu do poruszania się po mieście. Przeszkodą nie do pokonania dla modelu Kawasaki okazuje się bowiem nawet niewielki krawężnik. Wśród minusów należy natomiast wymienić bodaj największy problem – ładowarkę. Kapryśną, okropnie się przegrzewającą i ładującą jeździk do pełna w około trzy godziny. W zamian możemy pojeździć do 90 minut. Nie brzmi zbyt zachęcająco, ale jest to standard wśród tego typu sprzętów. Poza tym jedno ładowanie wystarcza na 10–15 kilometrów jazdy, choć zależne jest od ciężaru użytkownika. Teoretyczny maksymalny udźwig wynosi bowiem 100 kilogramów. Przekraczanie dozwolonej wagi wpływa na wytrzymałość hoverboardu i może znacznie skrócić jego żywotność.

PLUSY:
  • wykonanie
  • doskonała zwrotność
  • świetna stabilność
  • bezpieczna jazda
MINUSY:
  • kapryśna ładowarka
  • niewielkie rozmiary kół
  • akumulator mógłby być wydajniejszy

Tagi: sprzęt testy
Ocena:
Oceń:
Komentarze (4)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto