Hurtowa edycja zdjęć
Za pomocą zakładki Batch Convert możesz modyfikować wygląd zdjęć. Zacznij od odnalezienia w lewym menu plików, na których chcesz pracować – wykorzystaj do tego celu przycisk .... Pliki możesz oglądać w formie tradycyjnego spisu, wybierając widok listy, lub w postaci miniatur. Interesujące cię pliki zaznaczaj i przenoś do obszaru roboczego za pomocą przycisku Add. Przycisk Add All umieści tam wszystkie pliki graficzne znalezione w aktualnie wyświetlonym folderze oraz jego podfolderach.
Zacznij od wybrania z listy formatu, w jakim zostaną zapisane konwertowane pliki, np. JPEG Format. Następnie kliknij Settings, aby dostosować ustawienia powiązane z formatem. W przypadku JPEG-ów wskażesz jakość obrazu (wpłynie na rozmiar plików wynikowych, nie warto schodzić poniżej 85) lub pozostaniesz przy jakości wyjściowej, jeśli plik pierwotny też był tym formacie, zaznaczając: Use JPEG quality from the original file if possible. Możesz tu ustawić intensywność wygładzania – Smoothing – i zdecydować o pozostawieniu w pliku metadanych, np. o aparacie, którym było wykonane zdjęcie – Keep EXIF / IPTC Data. Kliknij OK.
Wykorzystanie funkcji dostępnych po zaznaczeniu Use Advanced Options opisujemy w kolejnej części artykułu.
Zaznacz pole Output folder i korzystając z przycisku Browse, wskaż miejsce, w którym zostaną umieszczone nowe wersje plików. Jeśli pozostawisz pole niezaznaczone, nowe wersje plików zostaną wymieszane ze starymi, co w wypadku tych samych nazw i różnych formatów wprowadzi spory bałagan.
Zaznacz pole Rename, by „inteligentnie” zmienić nazwy plików. Fraza, którą wpiszesz w polu obok, np. Rakieta, pojawi się w każdej nazwie pliku, a w miejscach znaków # będą umieszczane kolejne liczby, począwszy od wskazanej po prawej. Możesz też wykorzystać metadane pliku, np. wprowadzając do nazwy $Y sprawisz, w nazwie znajdzie się rok wykonania fotografii. Przykłady tworzenia nazw znajdziesz po kliknięciu przycisk ?.
Kolejne dwie opcje sprawią, że w metadanych pliku zostaną zachowane pierwotne informacje o czasie powstania, a program uprzedzi, jeśli w miejscu zapisu nowego pliku wykryje tak samo nazwany obraz w tym samym formacie.
Naciśnij przycisk z symbolem kartki z lupką, by podejrzeć efekt, jaki zmiany wywrą na kolejnych obrazach. Jeśli jesteś zadowolony, zamknij podgląd przyciskiem Close, wciśnij Convert i zaczekaj na ukończenie procesu. W oknie Conversion Preview zobaczysz m.in., ile miejsca zaoszczędziłeś dzięki konwersji.
Zakładka Batch Rename działa podobnie, jak funkcja opisana wcześniej w kroku 5. Różnicą jest obecność alternatywnej opcji Search and Replace. Jej zaznaczenie spowoduje, że zamiast nazywać wszystkie umieszczone na liście pliki zgodnie z szablonem, program odszuka w ich nazwach określone fragmenty, np. DSC, i zamieni je na inny ciąg znaków, np. Zdjecie. Nieco inny będzie również efekt naciśnięcia przycisku Rename. Wykorzystanie funkcji podglądu w tej zakładce sprawi, że zostanie ci zaprezentowana lista samych zmienionych nazw – trwa to dużo szybciej, niż generowanie podglądu zmodyfikowanych obrazów, a potrafi oszczędzić nerwów związanych z pomyłkami.