Foto/Audio/WideoHurtowa edycja zdjęć

    Hurtowa edycja zdjęć

    Chcesz uprzątnąć rodzinne fotoarchiwum i przyspieszyć pracę ze zdjęciami? Sięgnij po program, który umożliwia obróbkę wielu obrazów naraz.

    Hurtowa edycja zdjęć

    Wbrew nazwie aplikacja pozwala zrobić dużo więcej, niż tylko zmienić rozmiary fotografii. Dzięki FastStone Photo Resizerowi program można pobrać stąd błyskawicznie zmienisz nazwy wielu plików graficznych, zmienisz ich format, automatycznie przytniesz zdjęcia, poprawisz ich kontrast czy opatrzysz fotografie znakiem wodnym, by nikt nie mógł przypisać sobie ich autorstwa.

    Korzystanie z programu i podstawowa konwersja zdjęć

    Zainstaluj program – proces ten przebiega zupełnie standardowo. Po uruchomieniu aplikacja jest od razu gotowa do pracy – nie ma tu ogólnych opcji konfiguracyjnych. Jeśli chcesz, możesz co najwyżej zmienić wygląd programu, wybierając inną skórkę np. MacX, z menu Skin.

    Krok 1

    Za pomocą zakładki Batch Convert możesz modyfikować wygląd zdjęć. Zacznij od odnalezienia w lewym menu plików, na których chcesz pracować – wykorzystaj do tego celu przycisk .... Pliki możesz oglądać w formie tradycyjnego spisu, wybierając widok listy, lub w postaci miniatur. Interesujące cię pliki zaznaczaj i przenoś do obszaru roboczego za pomocą przycisku Add. Przycisk Add All umieści tam wszystkie pliki graficzne znalezione w aktualnie wyświetlonym folderze oraz jego podfolderach.

    Obraz

    Krok 2

    Zacznij od wybrania z listy formatu, w jakim zostaną zapisane konwertowane pliki, np. JPEG Format. Następnie kliknij Settings, aby dostosować ustawienia powiązane z formatem. W przypadku JPEG-ów wskażesz jakość obrazu (wpłynie na rozmiar plików wynikowych, nie warto schodzić poniżej 85) lub pozostaniesz przy jakości wyjściowej, jeśli plik pierwotny też był tym formacie, zaznaczając: Use JPEG quality from the original file if possible. Możesz tu ustawić intensywność wygładzania – Smoothing – i zdecydować o pozostawieniu w pliku metadanych, np. o aparacie, którym było wykonane zdjęcie – Keep EXIF / IPTC Data. Kliknij OK.

    Obraz

    Krok 3

    Wykorzystanie funkcji dostępnych po zaznaczeniu Use Advanced Options opisujemy w kolejnej części artykułu.

    Obraz

    Krok 4

    Zaznacz pole Output folder i korzystając z przycisku Browse, wskaż miejsce, w którym zostaną umieszczone nowe wersje plików. Jeśli pozostawisz pole niezaznaczone, nowe wersje plików zostaną wymieszane ze starymi, co w wypadku tych samych nazw i różnych formatów wprowadzi spory bałagan.

    Krok 5

    Zaznacz pole Rename, by „inteligentnie” zmienić nazwy plików. Fraza, którą wpiszesz w polu obok, np. Rakieta, pojawi się w każdej nazwie pliku, a w miejscach znaków # będą umieszczane kolejne liczby, począwszy od wskazanej po prawej. Możesz też wykorzystać metadane pliku, np. wprowadzając do nazwy $Y sprawisz, w nazwie znajdzie się rok wykonania fotografii. Przykłady tworzenia nazw znajdziesz po kliknięciu przycisk ?.

    Krok 6

    Kolejne dwie opcje sprawią, że w metadanych pliku zostaną zachowane pierwotne informacje o czasie powstania, a program uprzedzi, jeśli w miejscu zapisu nowego pliku wykryje tak samo nazwany obraz w tym samym formacie.

    Krok 7

    Naciśnij przycisk z symbolem kartki z lupką, by podejrzeć efekt, jaki zmiany wywrą na kolejnych obrazach. Jeśli jesteś zadowolony, zamknij podgląd przyciskiem Close, wciśnij Convert i zaczekaj na ukończenie procesu. W oknie Conversion Preview zobaczysz m.in., ile miejsca zaoszczędziłeś dzięki konwersji.

    Obraz

    Krok 8

    Zakładka Batch Rename działa podobnie, jak funkcja opisana wcześniej w kroku 5. Różnicą jest obecność alternatywnej opcji Search and Replace. Jej zaznaczenie spowoduje, że zamiast nazywać wszystkie umieszczone na liście pliki zgodnie z szablonem, program odszuka w ich nazwach określone fragmenty, np. DSC, i zamieni je na inny ciąg znaków, np. Zdjecie. Nieco inny będzie również efekt naciśnięcia przycisku Rename. Wykorzystanie funkcji podglądu w tej zakładce sprawi, że zostanie ci zaprezentowana lista samych zmienionych nazw – trwa to dużo szybciej, niż generowanie podglądu zmodyfikowanych obrazów, a potrafi oszczędzić nerwów związanych z pomyłkami.

    Obraz

    Ustawienia zaawansowanej konwersji zdjęć

    PhotoResizer ujawnia swoje możliwości dopiero po zaznaczeniu pola Use Advanced Options i kliknięciu Advanced Options. Ujrzysz okno Advanced options, a w nim dziesięć zakładek – w każdej z nich możesz skorzystać z innej modyfikacji. By użyć wybranej funkcji, otwórz zakładkę, np. Resize, i zaznacz pole obok nazwy narzędzia, np. Resize. Jeśli stworzysz zestaw ustawień, który może przydać ci się w przyszłości, kliknij przycisk Save Options to File. Zapisany w ten sposób zestaw możesz wczytać, klikając Load Options from File i odnajdując na dysku plik z ustawieniami.

    Obraz

    Krok 1

    W zakładce Resize określ, jaki ma być nowy rozmiar zdjęć – możesz zmienić wielkość procentowo In Percentage lub ustawić rozciągnięcie do określonej rozdzielczości In Pixels. W drugim wypadku zaznaczenie Preserve Aspect Ratio sprawi, że zdjęcie nie zostanie zdeformowane i zachowa proporcje krawędzi, ale jeden z wymiarów może wówczas odbiegać od wskazanego. Naprawisz to używając: Smart-Cropping albo Smart-Filling. Zamiast rozciągać fotografie, program dopasuje je, przycinając brzegi lub wypełniając pustą przestrzeń po bokach wybranym kolorem.

    Krok 2

    Zakładka Rotate pozwala odbić zdjęcie w pionie Flip Vertically lub poziomie Flip Horizontally albo je odwrócić (Rotate).

    Obraz

    Krok 3

    W zakładce Crop możesz przyciąć fotografię do określonego rozmiaru w pikselach In Pixels, np. 1366x768, rozmiarach fizycznych wydruku In Print Size albo dopasować do wybranych proporcji In Aspect Ratio.

    Obraz

    Krok 4

    Funkcje dostępne w zakładce Canvas umieszczają obraz pośrodku tła o rozmiarach określonych w pikselach In Pixels lub wskazanych procentowo In Percentage i wybranym kolorze Background color. Jeśli tło ma mieć określoną szerokość przy wybranych brzegach obrazu, użyj opcji Expand Mode.

    Obraz

    Krok 5

    Zakładka Color Depth zmienia liczbę barw na obrazie. Mniejsza głębia barw oznacza mniejszy rozmiar plików, ale dużo i gorszą jakość.

    Obraz

    Krok 6

    W zakładce Adjustments zmodyfikujesz typowe ustawienia graficzne – jasność obrazu, kontrast czy nasycenie kolorów. Ustawisz również stopień wyostrzenia niewyraźnych zdjęć, korzystając z pola Sharpen i zaznaczając USM.

    Obraz

    Krok 7

    Zaznaczając kolejne pola uzyskasz: obrazek czarno-biały Greyscale, sepię Sepia albo zmienisz zdjęcie w negatyw Negative. Zakładka Adjustments jest bardzo użyteczna, jednak pamiętaj, że w wypadku pracy na fotografiach z różnych źródeł warto skorzystać z przycisku Design and Preview, który pozwoli ocenić efekty zmian przed ich wprowadzeniem, np.:

    Obraz

    Krok 8

    Użyj zakładki DPI, jeśli zostałeś poproszony np. o dostarczenie zestawu plików do druku o określonej rozdzielczości DPI.

    Obraz

    Krok 9

    Zakładka Text umożliwia doklejenie tekstu w wybranym miejscu, np. Bottom-Right. Możesz wstawiać zawsze ten sam wpisany tekst albo pozwolić programowi modyfikować napis automatycznie w zależności od zmiennych, dzięki czemu np. na każdym zdjęciu pojawi się data jego wykonania. Zmienne wstawisz do pola tekstowego za pomocą przycisku Insert a Variable. Możesz zmienić czcionkę Font, dodać cień Shadow i tło Background, zmniejszyć przezroczystość Opacity i ustawić położenie napisu Offset.

    Obraz

    Krok 10

    Za pomocą zakładki Watermark nałożysz na zdjęcie dodatkowy obraz, tzw. znak wodny. Najlepszy efekt uzyskasz korzystając z pliku wykorzystującego przezroczystość, np. zapisanego w formacie PNG. Możesz też zmienić widoczność obrazka (Opacity) i jego pozycję względem brzegów fotografii (XY Offset).

    Obraz

    Krok 11

    Zakładka Border pozwala dodać ramkę złożoną z maksymalnie trzech elementów, wykorzystać cień Shadow i uzyskać efekt „ramki wewnętrznej” Inner Frame. Dostosujesz kolor Color i szerokość ramek Width.

    Obraz

    Wybrane dla Ciebie