Windows 8 ma przeglądarkę Internet Explorer w dwóch wersjach: do interfejsu kafelkowego i do zwykłego. Windows 7 wyposażono tylko w drugą wersję, co znaczy, że wizualnie przeglądarka nie różni się niczym od wersji 9.
Lepsza wydajność
Poza stroną wizualną jest sporo zmian na lepsze. Nowa wersja Explorera jest szybsza od poprzedniej. Według Microsoftu strony ładują się ok. 20 proc. krócej, co jest efektem szybszego renderowania HTML i zastosowania ulepszonego silnika Java Script. Potwierdzają to wyniki testu Peacekeeper (http://peacekeeper.futuremark.com), który wszechstronnie sprawdza możliwości przeglądarki. Liczba punktów w benchmarku wzrosła w stosunku do wcześniejszej wersji o ponad 10 proc. i jest porównywalna z wynikami najnowszego Firefoksa. Ocena zgodności z HTML 5 nie zmieniała się w stosunku do poprzedniej wersji i jest oceniana przez Peacekeepera na 3/9. Google Chrome notuje w tej kategorii 5/9 punktów.
Wsparcie dla HTML 5
IE 10 ma lepsze wsparcie dla standardu HTML 5 – o 60 proc. w porównaniu do IE 9. Z nowości można wymienić: cieniowanie tekstu, przekształcenia, animacje, gradienty, transformacje 3D za pomocą CSS3. Dodano także filtrowanie grafik SVG, obsługę zaawansowanych formularzy oraz technologii przeciągnij i upuść, wszystko zdefiniowane w HTML 5. Jest także cache dla aplikacji internetowych oraz API do odczytywania plików z dysku. Ulepszenia te przełożą się na łatwiejszą obsługę zaawansowanych aplikacji w chmurze, takich jak pakiety biurowe czy programy pocztowe. Poprawiona obsługa standardów nieco zmniejsza różnicę możliwości między Explorerem a Google Chrome, który uchodzi za program najlepiej przygotowany do obsługi serwisów wykorzystujących HTML 5.
Kilka ciekawych funkcji
W przeglądarce jest także kilka nowych ciekawych rozwiązań, np: ulepszony tryb piaskownicy, wbudowany Plugin Flash czy domyślnie włączony mechanizm utrudniający monitorowanie aktywności internautów w sieci. Przeglądarka ma też wbudowany interfejs obsługi wielu zdarzeń jednocześnie, co umożliwia korzystanie z internetowych aplikacji wielodotykowych.
Konkurencja
Czy rozszerzenie bazy użytkowników IE 10 odwróci trend spadkowy (Internet Explorer spadł już poniżej 30 proc.)? Microsoft nie ma zamiaru kusić użytkowników nowymi funkcjami, co wymagałoby częstszego wydawania nowych wersji przeglądarki oraz udostępnienia wersji na starsze systemy, przede wszystkim Windows XP, który w Polsce działa wciąż na co trzecim pececie. IE jest adresowany obecnie głównie do użytkowników korporacyjnych, dla których najważniejsza jest stabilność i integracja z systemem operacyjnym, także w zakresie narzędzi do zdalnego zarządzania.