A A A

Idealne zdjęcia z wakacji

PC Format 09/2015
Wakacje na półmetku, czas więc zadbać o uchwycone na fotografiach wspomnienia. Pokażemy, jak dzięki darmowemu programowi PhotoDemon poprawić ich jakość, a później wydrukować najlepsze fotki na domowej drukarce lub wywołać w fotolabie. Maciej Piotrowski, grzegorz ŁUKASIK

Lato sprzyja fotografowaniu. Niezapomniane chwile z rodzinnych wyjazdów, przygody na szlaku podczas leśnego wypadu z przyjaciółmi, wycieczka rowerowa za miasto czy nawet wyjście z dziećmi do zoo – wszystko to aż chce się zatrzymać w kadrze. Niestety nie zawsze wychodzi to idealnie, a nikt nie lubi mieć na dysku tysięcy byle jakich zdjęć.

Zamiast jednak wydawać kilkaset złotych na profesjonalny program do retuszu, możesz z powodzeniem wykorzystać darmowego PhotoDemona. Nie tylko pomoże ci on dopasować kolory, poprawić kontrast i jasność fotografii, ale także odpowiednio je wykadrować, a nawet nałożyć ciekawe filtry bądź efekty graficzne.

Wywołanie lub wydrukowanie setek zdjęć z wakacyjnych wyjazdów może być trudne i kosztowne, ale warto pokusić się o uwiecznienie przynajmniej kilku najciekawszych. Papierowe zdjęcia są odporne na typowe problemy elektronicznych odpowiedników, nie straszne im awarie komputera czy karty pamięci, nie musisz ich szukać na dyskach czy pendrive’ach i czasem po prostu dobrze móc je wziąć do rąk. Dlatego zachęcamy do druku fotografii, bo przy niewielkiej ich liczbie kosztuje to naprawdę niewiele.

Kadrowanie i dostrajanie obrazu

Właściwa kompozycja jest sprawą kluczową. Czasami niezbyt udane ujęcie da się uratować za pomocą prostego przycięcia zdjęcia i przesunięcia kadru. Przy okazji można też dokonać korekcji ekspozycji, koloru i kontrastu.


Program PhotoDemon nie wymaga instalacji. Wystarczy rozpakować zawierające go archiwum do wybranego katalogu, a następnie, korzystając z systemowego eksploratora, wejść do otrzymanego folderu PhotoDemon i dwukrotnym kliknięciem pliku PhotoDemon uruchomić aplikację.



Gdy na ekranie pojawi się już główny panel programu, kolejnym krokiem będzie załadowanie zdjęcia, które ma zostać poddane korekcie. Zgodnie z wyświetlanym w oknie komunikatem Drag an image onto this space możesz to zrobić na dwa sposoby – albo klikając ikonę z symbolem folderu i za pomocą systemowego eksploratora wybierając interesującą cię fotografię, albo przeciągając ów plik graficzny z lokalizacji źródłowej prosto do okna programu.


Chwilę później wybrane zdjęcie wyświetli się w obszarze podglądu. Jego rozmiary zostały automatycznie dopasowane do wielkości okna. Świadczy o tym ikona ze strzałeczkami umieszczona przy dolnej krawędzi głównego panelu. Aby powiększyć lub pomniejszyć oglądany obszar, możesz posłużyć się narzędziami (1). Wyświetlana jest też aktualna rozdzielczość korygowanej fotografii (2).



Aby przyciąć i wykadrować obraz, przy okazji pozbywając się z niego niepotrzebnych elementów, naciśnij widoczną w lewym pasku narzędziowym ikonę zaznaczania, po czym, upewniwszy się, że wybraną opcją prezentacji jest Lightbox, wciśnij lewy klawisz myszki i zaznacz interesujący cię wycinek zdjęcia. Zawsze możesz poprawić zaznaczenie, chwytając myszką jedną z jego krawędzi i przeciągając ją wedle uznania.


Do ustawienia odpowiadającej ci kompozycji zdjęcia potrzebujesz jedynie myszki. Ustaw jej kursor nad stworzoną ramką i, przytrzymując lewy klawisz, tak manipuluj zaznaczonym obszarem, by nowe ujęcie nabrało nieco dynamiki. Na koniec pozostało już tylko wycięcie wskazanego fragmentu fotografii za pomocą rozwijanego menu Image i ukrytej tam opcji Crop to selection.


Wykadrowane przed chwilą ujęcie możesz jeszcze lekko podrasować przed zapisaniem. Służące do tego celu narzędzia pojawią się u dołu okna po kliknięciu widocznej w lewym zasobniku ikony z suwakami. Manipulując umieszczonymi tu suwakami, dokonasz korekcji ekspozycji (4), poprawisz kontrast (5), wyostrzysz obraz (6), wzmocnisz kolory (7), a także ręcznie ustawisz balans bieli (8). Pamiętaj, że jeśli nie jesteś zadowolony z efektów tych modyfikacji, w każdej chwili możesz przywrócić neutralne ustawienia wszystkich suwaków. Wystarczy kliknąć przycisk z niebieskimi strzałeczkami.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2025
  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto