A A A

Idealne zdjęcia z wakacji

PC Format 09/2015
Wakacje na półmetku, czas więc zadbać o uchwycone na fotografiach wspomnienia. Pokażemy, jak dzięki darmowemu programowi PhotoDemon poprawić ich jakość, a później wydrukować najlepsze fotki na domowej drukarce lub wywołać w fotolabie. Maciej Piotrowski, grzegorz ŁUKASIK

Druk we własnym zakresie

Samodzielne drukowanie zdjęć daje możliwość dowolnego eksperymentowania z formatami, kolorami, nośnikami itd. Większość drukarek obsługuje format A4, ale są i takie, które pozwalają drukować w formacie A3. Możesz sprawdzić, jak wygląda druk czarno-biały czy sepia, robić wydruki na papierze błyszczącym lub matowym.

Samodzielne przygotowywanie zdjęć do druku i samo drukowanie jest niestety czasochłonne. Jest też drogie, wydruk zdjęcia 10x15 cm może kosztować około złotówki, natomiast A4 – kilka złotych. Większość kosztów generuje atrament, więc jeśli myślisz poważnie o druku zdjęć, zwróć uwagę na niestandardowe rozwiązania.

Tani atrament od Epsona

Producentem, który wychodzi naprzeciw potrzebom osób drukujących naprawdę dużo, jest Epson. Rozwiązanie Ink Tank System jest stosowane w kilkunastu obecnie sprzedawanych modelach drukarek, a polega na zasilaniu drukarki tuszami lanymi z buteleczek o pojemności 70 ml. Cena każdego z czterech kolorów to około 30 zł, a zestaw wystarcza na wydruk około 1000 zdjęć 10x15 cm, co oznacza koszt rzędu kilkunastu groszy za zdjęcie. Używasz oryginalnego tuszu, a rozwiązanie jest bardzo proste w eksploatacji.

Ceny drukarek z ITS nie są niskie – najsłabsza z nich (L130) kosztuje około 500 zł, a najtańsza sześciokolorowa (L800) – nieco ponad 1000 zł. Niestety, jeśli chcesz drukować tanio, powinieneś zainwestować w droższy sprzęt.

CISS do każdej drukarki

Rozwiązaniem podobnym, ale dostępnym dla urządzeń wszystkich producentów, są systemy stałego zasilania tuszem, tzw. CISS. Można montować je samodzielnie – artykuł na ten temat znajdziesz pod adresem http://pcformat.pl/u/2236. Zestawy CISS kosztują od 50 do kilkuset złotych, 100 ml atramentu kosztuje około 10 zł. Jest to więc rozwiązanie tanie w zakupie, ale także w eksploatacji, bo pojedyncze zdjęcie 10x15 cm może kosztować kilka groszy.

Niestety uzyskany efekt zależy od jakości tuszu (na pewno nie jest to jakość Epsona), a całość bywa kłopotliwa w eksploatacji. Rurki zapowietrzają się albo tusz wylewa się do drukarki. Trzecim rozwiązaniem, które być może okaże się wystarczająco tanie i wystarczająco wygodne, są zamienniki oryginalnych kartridżów. Pojedyncze zdjęcie 10x15 cm nie będzie kosztować 1,50 zł, lecz ułamek tej kwoty. Dlatego już na etapie zakupu drukarki warto zastanowić się nad możliwością wykorzystywania alternatywnych materiałów – pod tym względem nadal najlepszym wyborem są urządzenia firmy Brother, mimo że kartridże do nich mają mniejszą pojemność niż kiedyś, a producent stosuje w zabezpieczenia elektroniczne.

Dobrze przygotuj sprzęt

Nawet bardzo dobra drukarka i najlepszy tusz nie potrafi zapewnić tak szerokiej palety barw jak monitor. To samo dotyczy kontrastu, czyli różnicy między bielą a czernią. Zwróć uwagę, że nawet biel papieru fotograficznego jest inna niż biel ekranu. Dlatego wydruk nigdy nie będzie wyglądał tak samo, jak zdjęcie na monitorze, a tym bardziej jak rzeczywisty obraz – nie ma na to najmniejszych szans.

Jednak dysponując profilem kolorystycznym urządzenia, na którym będziesz drukować zdjęcia, możesz zobaczyć, jak będą one wyglądały na papierze. Więcej informacji na ten temat znajdziesz pod adresem http://pcformat.pl/u/2238.

W przypadku monitora w zasadzie wymagana jest kalibracja urządzenia, ale w warunkach domowych jest ona trudna, bo trzeba dysponować kosztownym zestawem do kalibracji za 500–1000 zł. Tyle samo kosztuje dobry monitor z matrycą IPS, który cechuje się minimalnym, prawie zerowym błędem odwzorowania barw, dlatego lepiej pomyśl właśnie o takim urządzeniu – kalibracja nie będzie potrzebna.

Warto jednak pamiętać, by po zakupie nie korzystać ze standardowych, fabrycznych ustawień monitora – musi być on skonfigurowany w odpowiedni sposób. W większości modeli najlepszą wierność barw uzyskasz, ustawiając jasność na 20–30 proc. skali, a kontrast na około 50 proc. skali. Tryb wyświetlania obrazu powinien być ustawiony na sRGB (lub Standardowy czy Normalny), a temperatura barwowa na 6500 K. Nie w każdym monitorze da się to ustawić, ale generalnie trzeba wystrzegać się jaskrawych, zimnych kolorów. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach http://pcformat.pl/u/2237 oraz http://pcformat.pl/u/2238.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2025
  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto