Idealnie namalowany
Wykonanie fotografii, która wygląda jak realistyczny portret wykonany przez malarza, nie wymaga zdolności artystycznych i umiejętnego operowania wirtualnym pędzlem. Wystarczy dobry kadr, odpowiednie filtry i odrobina czasu.
Zamówienie portretu u artysty to całkiem spory wydatek – obraz może kosztować kilkaset złotych. O wiele tańszym rozwiązaniem jest przekształcenie gotowej fotografii odpowiednimi filtrami w programie graficznym i wydrukowanie jej na płótnie.
W tej części kursu pokazujemy, jak przekształcić zdjęcie portretowe w realistycznie wyglądające dzieło sztuki, które wyróżnia się szczególną dbałością o szczegóły. Cyfrowo malowany obraz nie wymaga zdolności artystycznych ani nie zmusza do precyzyjnego operowania wirtualnym pędzlem. W warsztacie pokazujemy sposoby użycia podstawowych narzędzi GIMP-a oraz dodatkowych filtrów graficznych, które wykonają za ciebie większość pracy potrzebnej do uzyskania zadowalającego efektu. Zdjęcie przekształcone zgodnie z naszymi poradami może być prezentem na dowolną okazję – urodziny, chrzciny lub komunię. W internecie znajdziesz wiele firm oferujących wydruki zdjęć na płótnie. Tego typu usługi świadczą m.in. www.cewe-fotoksiazka.pl i www.empikfoto.pl, gdzie kosztuje to ok. 49 złotych. Taniej jest na Allegro – już od 16 zł za pracę o wymiarach 40x30 cm.
Realistyczny malowany portret
Do wykonania tego ćwiczenia potrzebujesz dowolnej fotografii portretowej. Jeśli chcesz komuś sprawić prezent, poproś o odpowiednie zdjęcie lub wykonaj je samodzielnie na potrzeby tego warsztatu. Jeśli nie dysponujesz idealnym ujęciem, postaraj się uzyskać podobny efekt, wykorzystując narzędzie do kadrowania.
Nakładanie filtru HighPass
Zanim uruchomisz program GIMP i rozpoczniesz ćwiczenie, z adresu http://pcformat.pl/u/1796 pobierz dodatkowy skrypt pełniący rolę filtra, High Pass Filter. Wykorzystasz go w tym warsztacie. Pobrany plik ma nazwę high-pass.scm. Skopiuj go kombinacją klawiszy Ctrl+C. Następnie otwórz lokalizację, w której przechowywane są skrypty programu GIMP. Domyślnie jest to lokalizacja C:\Users\NazwaUzytkownika\.gimp-2.8\scripts, gdzie NazwaUzytkownika jest nazwą twojego konta w systemie Windows. Po otwarciu folderu scripts przekopiuj do niego skopiowany wcześniej skrypt – użyj kombinacji Ctrl+V.
Krok 1
Uruchom program GIMP i z menu Plik wybierz opcję Otwórz. W otwartym oknie Otwarcie obrazu wybierz z dysku zdjęcie, np. portret.jpg, i kliknij przycisk Otwórz.
Krok 2
W okienku warstw kliknij prawym przyciskiem warstwę źródłową i z menu kontekstowego wybierz Duplikuj warstwę.
Krok 3
Na początku wykonaj podstawową obróbkę kolorystyczną, wykorzystując wiedzę zdobytą dzięki poprzednim częściom kursu. Do tego celu wykorzystaj takie narzędzia jak Krzywe, Poziomy, Barwa i nasycenie, Balans kolorów. Są one dostępne po rozwinięciu menu Kolory. W naszym przykładzie wykorzystaliśmy narzędzie Krzywe, modyfikując krzywą w taki sposób jak poniżej. Po wykonaniu prostej obróbki portret wygląda tak jak na obrazku.
Krok 4
Teraz wykonaj duplikat warstwy z ulepszoną kolorystyką, a następnie z menu Filtry wybierz kolejno Ogólne i High Pass Filter. Jeżeli filtr nie jest dostępny, spróbuj odświeżyć listę skryptów, wybierając z menu Filtry kolejno opcje Script-Fu i Odśwież skrypty. Jeżeli ten zabieg nie pomoże, upewnij się, czy pobrany plik high-pass.scm umieściłeś w dobrej lokalizacji.
Krok 5
W okienku High Pass Filter ustaw suwak Filter Radius na wartości np. 25 przy zdjęciu źródłowym o szerokości minimum 2500 pikseli (w przypadku mniejszych zdjęć wybierz wartość z przedziału 10–20). Następnie rozwiń listę Mode i wybierz z niej opcję Greyscale. Kliknij OK.
Krok 6
Powiększ obszar roboczy do takiego stopnia, aby wyraźnie widzieć twarz postaci. W naszym przykładzie efekt wygląda tak jak na poniższym obrazku. Teraz zmień Tryb warstwy na Twarde światło. Od razu zauważysz, że zdjęcie zostało bardzo mocno wyostrzone. Dla porównania niżej zdjęcia przed i po zastosowaniu filtra.
Krok 7
Kliknij prawym przyciskiem na warstwie z użytym filtrem High Pass i wybierz opcję Połącz w dół.
Zmiękczenie i wygładzenie twarzy
W tej części warsztatu opisujemy sposób wykorzystania dodatkowej wtyczki G’MIC, której wybrane filtry opisywaliśmy już w kilku poprzednich częściach kursu. Jeżeli jeszcze nie masz tej wtyczki, najnowszą wersję pobierzesz z adresu http://pcformat.pl/u/944. Po wejściu na stronę wybierz wersję odpowiednią dla twojego GIMP-a oraz systemu operacyjnego (32- lub 64-bitową) i zainstaluj aplikację. Proces instalacji przebiega standardowo, a wtyczka zostanie automatycznie zainstalowana w odpowiednim katalogu.
Krok 1
Na początku wykonaj duplikat warstwy z kroku 6. Następnie z menu Filtry wybierz G'MIC i w oknie wtyczki, w sekcji Available Filters, znajdź i rozwiń kategorię Repair, a następnie wybierz Smooth [antisotropic].
Krok 2
W sekcji Smooth [antisotropic] ustaw położenie suwaków tak jak w naszym przykładzie. Pamiętaj jednak, że modyfikowane parametry należy dopasować indywidualnie do zdjęcia źródłowego i jego rozmiarów, dlatego operację wykonuj metodą prób i błędów aż do uzyskania zadowalającego efektu. Po ustawieniu suwaków kliknij Apply. Nakładanie efektów może potrwać nawet około minuty. Następnie wróć do okna głównego i sprawdź uzyskane rezultaty. Obraz może wyglądać np. tak jak poniżej.
Krok 3
Aby wyrównać niedoskonałości efektu, warto nałożyć go raz jeszcze na obraz obrócony o 90 stopni. W tym celu z menu Obraz wybierz kolejno Przekształcenie i Obróć o 90 stopni w prawo, a następnie powtórz nałożenie filtra kombinacją klawiszy Ctrl+F lub wybierając z menu Filtry opcję Powtórz G'MIC.
Krok 4
Teraz w menu Obraz wybierz kolejno Przekształcenie i Obróć o 180 stopni i ponownie użyj efektu G’MIC, wciskając Ctrl+F. Po użyciu tej kombinacji obróć obraz o 90 stopni w lewo, powracając do pierwotnego położenia. W tej chwili efekt wygląda tak jak na przykładzie:
Rozmywanie obrazu
Na koniec musisz delikatnie rozmyć obraz, aby pozbyć się ostrych szczegółów. Do tego celu wykorzystaj filtr Wybiórcze rozmycie Gaussa.
Krok 1
Utwórz duplikat warstwy, którą zmiękczyłeś i wygładziłeś w krokach 1 - 4 poprzedniego warsztatu. Potem z menu Filtry wybierz kolejno Rozmycie i Wybiórcze rozmycie Gaussa.
Krok 2
W otwartym okienku ustaw MPromień rozmycia o wartości 50, a suwak Maksymalna delta przesuń na 25 i kliknij OK. Zachowaj cierpliwość, bo proces może potrwać nawet kilka minut. Jeżeli efekt rozmycia jeszcze nie będzie zadowalający, użyj go ponownie, wciskając Ctrl+F. Efekt rozmycia powinien być już bardzo wyraźny. Jeśli uważasz, że rozmycie jest zbyt mocne, w okienku warstw przesuń suwak parametru np. do wartości 70.
Krok 3
Na koniec dodaj delikatne wyostrzenie. W tym celu z menu Filtry wybierz Uwydatnianie i Maska wyostrzająca. W okienku o tej samej nazwie ustaw położenie trzech suwaków tak jak w naszym przykładzie i kliknij OK. Efekt końcowy wygląda tak jak na obrazku końcowym.