Idealny do filmów i muzyki
- Zwiększona wydajność dekodowania obrazu wideo na procesorach wielordzeniowych
- Wielowątkowe dekodowanie kodeków H.264, WebM oraz MPEG‑4/Xvid
- Obsługa kodeków 10-bitowych
- Eksperymentalne wsparcie dla dysków blu-ray – w tym wydaniu programu zostały wyłączone plansze menu, które jednak mają wkrótce powrócić. Ze względów licencyjnych zrezygnowano także, przynajmniej na razie, z obsługi materiałów zabezpieczonych specjalnymi systemami DRM – AACS (Advanced Access Content System) i BD+ DRM
- Nowe filtry wideo
- Nowe rodzaje efektów dźwiękowych
- Poprawione, czytelniejsze napisy
Proces instalacji programu przebiega standardowo. Po wyborze wersji językowej upewnij się jednak, że w komponentach instalacji została zaznaczona wtyczka Mozilla. Jeśli zaś korzystałeś wcześniej z innej wersji programu VLC, koniecznie wybierz jeszcze opcję Wyczyść pamięć podręczną i usunąć ustawienia, która usunie z ustawień i pamięci podręcznej pozostałości poprzednich instalacji.
Po uruchomieniu odtwarzacza wyświetli się jego okno główne. Standardowy widok zmienisz, wybierając z menu Widok opcję Lista odtwarzania.
Lista odtwarzania pozwala na szybkie zarządzanie umieszczonymi na niej plikami multimedialnymi. Aby dodać do niej dowolny plik, kliknij prawym przyciskiem myszki na polu Tytuł i z otwartego menu wybierz jedną z opcji. Możesz się też posłużyć techniką „przeciągnij i upuść”.
Aplikacja rozpozna i wyszuka okładki albumów dodanych do listy utworów. Widok listy odtwarzania możesz zmienić, kliknąwszy przycisk Zmień widok.
Rozpoczęcie odtwarzania nastąpi po kliknięciu przycisku Play. Co ciekawe, aby uruchomić bądź zatrzymać odtwarzanie lub przeskoczyć do poprzedniego albo następnego pliku, nie musisz klikać na zminimalizowany program znajdujący się na pasku zadań. Wystarczy, że naprowadzisz na niego kursor, a otworzy się odpowiednie menu kontekstowe.
Jeśli w czasie oglądania filmu przełączysz się na widok listy odtwarzania, w lewym dolnym rogu pojawi się zamiast okładki okno podglądu filmu „na żywo”. Opcja ta została dodana w najnowszej wersji VLC Media Playera.
Jedną z najważniejszych funkcji odtwarzacza VLC jest możliwość wykorzystania protokołów transmisji strumieniowej do słuchania radia czy oglądania telewizji internetowej. Aby uruchomić tę opcję, z menu Plik wybierz Otwórz strumień w sieci, po czym w polu Protokół sieci wpisz adres URL wybranej stacji radiowej. Teraz wystarczy kliknąć przycisk Odtwarzaj, i popłynie muzyka.
Jeśli jednak nie dysponujesz adresem radia czy telewizji internetowej, możesz skorzystać z opcji Internet, w której znajdziesz mnóstwo predefiniowanych adresów, od list hitów, przez stacje radiowe, na podcastach kończąc: