A A A

Idealny prezent

PC Format 6/2017
Smartfon jest najpopularniejszym gadżetem, bez którego wielu młodych ludzi nie wyobraża sobie życia. Z naszym poradnikiem wybierzesz najlepszy model bez nadmiernego obciążania kieszeni. Mamy także wiele innych ciekawych propozycji. gRZEGORZ łUKASIK

Dużo pamięci

Nawet wśród smartfonów kosztujących mniej niż 1000 zł można znaleźć modele z 3 GB pamięci RAM. Taka ilość przyda się w przypadku uruchamiania dużej liczby aplikacji oraz korzystania z zaawansowanych gier.

Równie istotna jest pojemność pamięci flash, w której będą instalowane wszystkie aplikacje i przechowywane pliki. Sam system potrafi pochłonąć od 4 do 10 GB, dlatego minimum pamięci w telefonie to obecnie 16 GB. Możesz ją rozszerzyć za pomocą karty microSD, ale weź pod uwagę, że nie wszystkie smartfony pozwalają instalować aplikacje na karcie. Bez problemu będzie za to można przechowywać na niej pliki muzyczne, filmowe i zdjęcia.

Na czas pracy smartfonu bez ładowania największy wpływ ma częstotliwość włączania ekranu. Dlatego im większy jest wyświetlacz i im wyższą ma rozdzielczość, tym bardziej obciąża baterię. Duże znaczenie ma też procesor – bardziej energooszczędne są chipsety z architekturą big.Little i wykonane w niskim procesie technologicznym, między 10 nm a 20 nm.

O wydajności akumulatora informuje jego pojemność, którą znajdziesz w specyfikacji. Najczęściej wynosi od 2500 do 3000 mAh, ale nawet w tanich smartfonach spotkasz modele o baterii powiększonej do 4000 mAh. Czas pracy bez ładowania wzrasta wówczas z dwóch do nawet czterech dni. Takie urządzenia ma w ofercie np. LG (model X Power) oraz Xiaomi, m.in. model Redmi 4X.

Mocny głośnik

Pod względem jakości dźwięku emitowanego przez głośnik najlepiej wypadają drogie modele smartfonów. Tańsze urządzenia potrafią grać bardzo głośno, ale niekoniecznie czysto.

Bez względu na cenę urządzenia oprócz jakości dźwięki powinna zainteresować cię lokalizacja głośnika. Najlepiej, jeśli znajduje się on na panelu przednim – nie będą go zasłaniać dłonie trzymające smartfona. Często dochodzi do tego w urządzeniach, które głośnik maja na dolnej bocznej krawędzi obudowy. Lokalizacja na tylnej ściance jest najmniej fortunna, bo smartfon leżący „na plecach” może tłumić dźwięk z głośnika, szczególnie jeśli obudowa nie ma specjalnej wypustki, która zapobiega ścisłemu przyleganiu do podłoża.

Głośniki stereofoniczne są rzadkim, ale pożądanym dodatkiem. Ma je np. Lenovo K4 Note.

Dobry aparat

Możliwości fotograficzne zależą od parametrów matrycy i obiektywu oraz kilku dodatkowych elementów. Sensor powinien mieć rozdzielczość przynajmniej 13 Mpix. Możesz dodatkowo zwrócić uwagę na jego fizyczne rozmiary (podawane w ułamkach cala) oraz średnicę piksela. W obu przypadkach większe elementy oznaczają lepsze zdjęcia. Istotnym parametrem obiektywu jest jasność maksymalna – najlepsze charakteryzuje wartość f/1.7.

Wspomniane dodatki to laserowy autofocus wspomagający główny mechanizm ustawiania ostrości, optyczna stabilizacja obrazu i dodatkowa lampa doświetlająca. Ten ostatni element można spotkać także na przednim panelu telefonu, obok kamery do zdjęć selfie. Rozdzielczość matrycy kamery przedniej to zazwyczaj 5 Mpix, ale bywa też wyższa.

Wersja systemu

System zainstalowany we wszystkich tanich smartfonach i w większości tych ze średniej i wysokiej półki to Android. Konkurencyjny iOS dostępny jest tylko w iPhone’ach, a Windows Mobile lepiej zupełnie zignorować. Problem Androida stanowi zróżnicowanie wersji – smartfony wyposażone w aktualną wersję 7.0 to wciąż mniejszość. Nie należy się tym jednak zrażać, bo dodatkowe aplikacje pobierane z sieci i instalowane w telefonie są zazwyczaj wstecznie kompatybilne – nawet do wersji 4.4. Wybrane gry i programy mogą nie uruchamiać się na urządzeniach z Androidem 5 i starszym. Z wersją 6 zgodne są niemal wszystkie aplikacje.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (2)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2025
  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto