Informacje pod ręką
Program OneNote to najmniej chyba znany składnik pakietu biurowego MS Office. Warto go poznać lepiej, ponieważ jest doskonałym narzędziem do tworzenia podręcznych notatek, gromadzenia informacji i zarządzania nimi.
OneNote na komputerze typu tablet PC
Zdajemy sobie sprawę, że laptopy z dotykowym ekranem – tzw. komputery typu tablet PC – stanowią niewielki odsetek wszystkich komputerów, jednak jeżeli jesteś posiadaczem tego typu sprzętu, to tym bardziej zachęcamy do korzystania z programu OneNote. Program ten ma wbudowane funkcje rozpoznawania pisma ręcznego, umożliwia wprowadzanie ręcznych notatek, poprawek, zaznaczeń itp. Korzystając z OneNote’a na komputerze tablet PC, masz do dyspozycji zestaw biurowych wirtualnych narzędzi do pisania – flamaster, długopis, gumkę, nożyczki do „wycinania” ilustracji np. ze stron WWW i wklejania do własnych notatek itp. Komputera tablet PC z programem OneNote można swobodnie używać jako wirtualnego zeszytu, w którym zapiszesz wszystkie wykłady, który nigdy się nie podrze, wirtualny papier nie wyblaknie, a przepisanie rocznej pracy będzie polegało po prostu na skopiowaniu pliku. Nawet jeżeli nie masz komputera typu tablet PC, możesz korzystać z możliwości programu związanych z ręcznym pismem i edycją – wystarczy, że doposażysz swój komputer w tabliczkę graficzną. Najtańsze tego typu urządzenia (mają nieco zbyt niską rozdzielczość do profesjonalnej grafiki, ale do sporządzania notatek powinny w zupełności wystarczyć), oferujące obszar roboczy odpowiadający kartce formatu A6, można nabyć już za 60–70 zł.
OneNote wchodzi w skład najtańszej edycji pakietu MS Office – MS Office 2007 dla użytkowników domowych. Program ten umożliwia bardzo łatwe opracowywanie podręcznych, multimedialnych notatek. W jednym miejscu możesz zgromadzić wycinki interesujących artykułów z internetu, wzbogacić je ilustracjami, odręcznymi adnotacjami oraz własnym komentarzem, i to zarówno tekstowym, jak i głosowym (OneNote umożliwia bezpośrednie nagrywanie dźwięku). Baza zgromadzonych danych może być następnie dowolnie przeszukiwana pod kątem wystąpienia np. interesującej cię frazy, zdania, poruszanego zagadnienia. A hierarchiczna struktura notatek bardzo ułatwia zapanowanie nad bogatym zbiorem informacji.
Skąd pobrać próbną wersję programu OneNote
Jeżeli jeszcze nie masz OneNote’a, wypróbuj go, korzystając z udostępnionej przez Microsoft próbnej edycji. W warsztacie pokazujemy, jak ją uzyskać. Pamiętaj: żeby pobrać paczkę instalacyjną, musisz się wcześniej zarejestrować w serwisie Microsoftu. Masz już konto w tym serwisie, jeżeli korzystasz choćby z jednej usługi w ramach serwisu Windows Live albo np. z Messengera.
Krok 1
Uruchom przeglądarkę WWW (komputer musi być oczywiście podłączony do internetu). Następnie na pasku adresu wpisz: http://office.microsoft.com/pl-pl/onenote/default.aspx. Gdy zostanie wczytana główna strona serwisu poświęconego programowi OneNote, kliknij widoczny na pierwszym planie odsyłacz Pobierz bezpłatną wersję próbną. Uwaga! Jeżeli nie chcesz instalować programu w systemie, możesz wybrać odsyłacz Przetestuj wersję próbną w trybie online, co spowoduje uruchomienie internetowej wersji programu OneNote. Jednak nasz artykuł dotyczy bogatszej w funkcje wersji offline, dlatego założyliśmy, że wybrałeś pobranie wersji próbnej.
Krok 2
Na kolejnej stronie zobaczysz listę różnych wersji pakietów MS Office 2007 do pobrania (oczywiście w wersjach próbnych). Nie musisz jednak pobierać całego pakietu, aby wypróbować OneNote’a . Jest on dostępny w postaci odrębnej paczki instalacyjnej. Przewiń stronę w dół i kliknij przycisk Pobierz widoczny obok zapisu: Microsoft Office System.
Krok 3
Następna strona umożliwia wybór wersji językowej 60-dniowej edycji programu OneNote. Z rozwijanej listy wybierz Polski i kliknij przycisk Download Now.
Krok 4
Teraz zaloguj się do serwisu pobierania za pomocą posiadanego identyfikatora Windows Live ID (jeżeli nie masz konta Windows Live, możesz je utworzyć, uaktywniając procedurę rejestracyjną kliknięciem przycisku Create new Account). Zakładamy jednak, że masz już odpowiedni identyfikator. Wpisz właściwe dane i kliknij Sing In.
Krok 5
Po zalogowaniu się musisz jeszcze wypełnić formularz rejestracyjny (zwłaszcza pola wyróżnione pogrubioną czcionką). Po wypełnieniu formularza kliknij Continue.
Krok 6
Na kolejnej stronie zostaniesz poinformowany, że 60-dniowa wersja została dla ciebie przygotowana. W ramce odnajdziesz unikatowy kod produktu. Zapisz go (oprócz tego otrzymasz go e-mailem na wskazany w poprzednim formularzu adres). Zwróć uwagę na wielkość pliku – 182 MB. Kliknij przycisk Download now, by uruchomić pobieranie pliku instalacyjnego programu Microsoft Office OneNote 2007.
Pierwsze kroki w OneNote – notesy, zakładki i strony
Zakładamy, że proces instalacji domowej edycji pakietu MS Office, w skład której wchodzi program OneNote, masz już za sobą. Poniższy przewodnik ułatwi orientację w układzie okna głównego i najbardziej istotnych elementów interfejsu programu.
Krok 1
Jeżeli nigdy wcześniej nie uruchamiałeś OneNote’a, znajdź w menu Start ikonę skrótu do tego programu Microsoft Office OneNote 2007 i kliknij. Jeżeli jednak choć jeden raz program ten był uruchomiony, to w zasobniku systemowym na pasku zadań (obok zegarka) znajdziesz ikonkę tego programu
. Jeżeli taka ikona faktycznie się w zasobniku systemowym znajduje, program uruchomisz skrótem klawiszowym [Windows]+[Shift]+[N].
Krok 2
Podczas pierwszego uruchomienia programu w oknie głównym automatycznie zostanie otwarty notes zawierający przewodnik po programie, a w obszarze roboczym wyświetli się notatka zatytułowana: Podstawowe informacje o programie OneNote. Wbudowany w OneNote’a przewodnik oraz dokumentacja są bardzo dobrze opracowane i bogate w przydatne porady. Jednak naszym celem było zgromadzenie w krótkim artykule najbardziej potrzebnych informacji o programie.
Krok 3
Zwróć uwagę na rozmieszczenie elementów okalających główny obszar roboczy (w którym widzisz treść notatki). Po lewej stronie są widoczne przyciski notesów (domyślnie w OneNote są trzy notesy: przewodnik, notes osobisty oraz notes zawodowy). Notesy są nadrzędnymi elementami w strukturze informacyjnej programu. Z pewnością zauważyłeś, że aktualnie aktywnym notesem jest Przewodnik po programie OneNote 2007.
Krok 4
Ponad obszarem roboczym są widoczne zakładki – to tzw. sekcje. Każda z zakładek odpowiada innej sekcji. Sekcje mogą być łączone w grupy. Z kolei po prawej stronie obszaru roboczego widzisz kolejny typ zakładek. To już są tzw. strony, czyli poszczególne notatki przypisane do aktywnej sekcji, która z kolei znajduje się w aktualnie aktywnym notesie. Zatem struktura hierarchiczna dokumentów w One- Note jest następująca. Głównym elementem jest notes, wewnątrz którego znajdują się sekcje bądź grupy sekcji. Każda sekcja może mieć praktycznie dowolną liczbę notatek, czyli tzw. stron. Widocznych na samej górze pasków narzędziowych (jak choćby dobrze znanego np. z Worda paska formatowania) nie będziemy opisywać, zakładając, że posługiwanie się nim w celu np. pogrubienia czcionki czy zmiany kroju bądź wielkości liter jest czytelnikom znane.
Kopia zapasowa wszystkich notatek
OneNote to program, w którym nie musisz korzystać z komendy Zapisz, by zaktualizować zmiany w jakimkolwiek edytowanym dokumencie czy notatce. Wszelkie modyfikacje są natychmiast zapisywane na dysku – w czasie rzeczywistym. Dzięki temu nawet przypadkowa awaria zasilania, zawieszenie się systemu czy inny problem skutkujący zamknięciem aplikacji nie spowoduje utraty żadnych danych. Powstaje jednak pytanie. Skoro nie ma komendy Zapisz, to gdzie faktycznie OneNote przechowuje tworzone przez użytkownika notatki? Domyślnie są one zapisywane w podfolderze wewnątrz folderu z danymi aktualnie zalogowanego użytkownika. Przykładowo dokładna ścieżka do plików OneNote’a dla użytkownika, którego nazwa konta brzmi Tester, przedstawia się następująco:
w Windows XP:
C:\Documents and Settings\Tester\Moje dokumenty\Notesy programu OneNote.
w Windows Vista:
C:\Users\Tester\Documents\Notesy programu OneNote
Gdy będziesz chciał wykonać kopię zapasową wszystkich notatek zgromadzonych w programie OneNote, wystarczy, że skopiujesz na płytę CD/DVD lub pendrive cały folder Notesy programu OneNote. To nie wszystko, program OneNote sam troszczy się o automatyczne tworzenie kopii zapasowych wszystkich twoich notatek. Domyślna lokalizacja kopii zapasowych (wykonywanych przy standardowych ustawieniach programu raz dziennie) to folder (odpowiednio dla Windows XP):
C:\Documents and Settings\Tester\AppData\Local\Microsoft\OneNote\12.0\Kopia zapasowa
oraz w Windows Vista:
C:\Users\Tester\AppData\Local\Microsoft\OneNote\12.0\Kopia zapasowa
Tworzenie pierwszej notatki w OneNote
Skoro już znasz rozmieszczenie podstawowych elementów interfejsu programu, czas podjąć próbę utworzenia własnej notatki.
Krok 1
Kliknij Notes osobisty. Następnie kliknij prawym klawiszem pierwszą z domyślnych sekcji (zakładek ponad obszarem roboczym) o nazwie Książki i z menu kontekstowego wybierz pozycję Nowa sekcja.
Krok 2
Pojawi się zakładka nowej sekcji z aktywnym polem nazwy. Wprowadź własną nazwę utworzonej sekcji.
Krok 3
Gdy tylko wpiszesz nazwę nowo dodanej sekcji, kursor ustawi się w polu tytułowym automatycznie tworzonej strony w nowej sekcji. Zwróć uwagę, że wpisany tytuł notatki będzie widoczny także na bocznej (z prawej strony) zakładce strony.
Krok 4
Treść do utworzonej strony wpiszesz bez problemu. Jeśli natomiast chcesz wstawić dowolny element ze strony WWW, włącz okno przeglądarki, zaznacz interesujący cię fragment, skopiuj do schowka (skrótem [Ctrl]+[C]), a następnie wróć do okna OneNote i wciśnij skrót [Ctrl]+[V], żeby wkleić skopiowaną zawartość do strony. Wklejona zawartość znajduje się w specjalnej ramce obiektu. Każdy obiekt w OneNote możesz dowolnie przenosić, zmieniać jego wielkość itp.
Krok 5
Podczas tworzenia notatki wymagającej prostych obliczeń nie musisz w ogóle uruchamiać wbudowanego w Windows kalkulatora. Wystarczy, że wpiszesz działanie bezpośrednio do notatki, dodasz znak równości i wciśniesz spację – wynik pojawi się automatycznie. Wypróbuj sam – wpisz: 6,50*12=[spacja]. Za znakiem równości pojawi się wynik.
Krok 6
Skoro mowa o obliczeniach, OneNote potrafi znacznie więcej niż tylko dodawanie czy mnożenie – możesz w taki sam sposób jak powyżej obliczać np. wartości prostych funkcji trygonometrycznych (np. sin(90)=), potęgi czy pierwiastki. W przypadku tych ostatnich trzeba wpisać słowo sqrt. Zatem, aby OneNote policzył np. pierwiastek kwadratowy z 49, należy wpisać: Sqrt(49)= .
Krok 7
Wiesz już, jak tworzyć notatki. Możesz zacząć gromadzić przydatne informacje i grupować je w tematyczne kategorie w odpowiednich notesach.