A A A

Informatyka w biznesie

PC Format 3/2008
Marzeniem domowego użytkownika komputera jest czterordzeniowy procesor i 2 GB RAM-u, w nowoczesnym biznesie zaś maszyny liczące mają po kilkaset rdzeni, a ilość pamięci kilkaset razy przekracza zasoby najszybszych pecetów. Dzięki temu możemy szybko i bezpiecznie kupować przez internet czy korzystać z portali społecznościowych.

Laboratorium Technologii Informacyjnych firmy World IT Systems

Firma specjalizuje się w dostarczaniu zaawansowanych technologii i rozwiązań informatycznych dla polskiego biznesu. W jej Laboratorium Technologii Informacyjnych klienci mogą przetestować oferowane przez firmę rozwiązania, zanim zdecydują się na ich zakup. Laboratorium służy także do przeprowadzania konferencji i szkoleń dla pracowników firm klientów. Wnętrze laboratorium to nowoczesne pomieszczenia o szklanych rozsuwanych ścianach. oświetlenie, zasłony, rzutnik oraz ekran sterowane są bezprzewodowo za pomocą pilota z dotykowym ekranem.

Użytkownicy takich portali, sklepów internetowych czy systemów bankowości internetowej oczekują niezawodnego i szybkiego działania tych serwisów oraz maksymalnego bezpieczeństwa danych. Takie technologie zapewnia im m.in. World IT Systems. Odwiedziliśmy nowo otwarte Laboratorium Technologii Informacyjnych tej firmy, w którym klienci biznesowi mogą przetestować najnowsze rozwiązania wprost z Doliny Krzemowej.

Wydajne serwery

Ogromna ilość przetwarzanych danych to dziś problem nie tylko instytucji finansowych, ale także np. dużych portali internetowych – szczególnie serwisów społecznościowych, które gromadzą informacje o każdym z użytkowników. O tym, jakie mogą być skutki niewystarczającej ilości mocy obliczeniowej serwerów, miały okazję się przekonać w ostatnich miesiącach osoby odwiedzające serwis Nasza- -klasa.pl (zarejestrowało się w nim ponad 6 mln osób) – w godzinach największej aktywności internautów korzystanie z portalu było prawie niemożliwe.

Jednym z rozwiązań oferowanych przez firmę World IT Systems są wydajne serwery Azul przystosowane do działania z aplikacjami pisanymi w środowisku Java. Pojedynczy serwer Azul jest wyposażony w 48- -rdzeniowe procesory (maksymalnie może ich mieć 16) o nazwie Vega oraz pamięć RAM o pojemności do 512 GB. Po zainstalowaniu i podłączeniu serwera Azul jako nowego dodatkowego elementu istniejącej infrastruktury sieciowej oraz wgraniu odpowiedniego oprogramowania Azul przejmuje funkcje obliczeniowe od innych serwerów w sieci. Najwydajniejszy serwer Azul – z 16 procesorami, czyli 768 rdzeniami – wykonuje 900 tys. operacji na sekundę!

Dodatkowo serwery Azul stosują zaawansowane algorytmy czyszczenia pamięci. Tradycyjnie, aby ponownie można było wykorzystać zapełnioną pamięć, która nie jest już wykorzystywana, należy zatrzymać aplikację, która z niej korzystała. Zabiera to dużo czasu – mniej więcej tyle, ile defragmentacja dysku. Urządzenia Azul potrafią „zebrać” małe fragmenty nieużywanej pamięci w większą strukturę, a następnie wyczyścić jej zawartość i przeznaczyć do ponownego wykorzystania, bez wstrzymywania działania aplikacji.

Ponieważ na serwerach działa zawsze kilka aplikacji równocześnie, administrator Azula może zdecydować, jak duże zasoby urządzenia (liczba rdzeni i ilość pamięci) mają obsługiwać każdą z aplikacji – podział zasobów można uzależnić np. od pory dnia.

Dane, dane, dane

Oprócz przetwarzania danych w rozwiązaniach do obsługi licznych użytkowników równie ważne jest przechowywanie informacji, czyli tzw. system pamięci masowych. Powinien on przede wszystkim zapewniać nieprzerwany dostęp do krytycznych danych.

W World IT Systems takim rozwiązaniem jest Pillar, składający się z trzech urządzeń: pilot służy do zarządzania całością i jest narzędziem administratora, slammer (coś w rodzaju zaawansowanych kart sieciowych) odpowiada za komunikację użytkownika z trzecim elementem, którym jest brick – system dysków twardych o pojemności 6 terabajtów każdy.

Pillar można prosto rozbudować. Jeśli potrzebna jest większa ilość pamięci, dokładane są kolejne bricki, czyli dyski twarde. A jeśli system nie radzi sobie z obsługiwaniem rosnącej liczby połączeń sieciowych od użytkowników, montuje się więcej kontrolerów sieciowych slammer, co zwiększa przepustowość systemu.

Posługując się interfejsem Pilota, administrator może określić jakość usług, czyli szybkość dostępu do konkretnych danych i aplikacji zapisanych na dyskach twardych. Dzięki temu – podczas odczytywania danych z dysków i wysyłania ich do użytkownika – krytyczne dla funkcjonowania firmy informacje będą miały pierwszeństwo przed danymi o niższym priorytecie.

Nowoczesny system magazynowania danych, taki jak Pillar, potrafi także diagnozować poprawność swojego działania. Gdy wykryje jakieś nieprawidłowości, instruuje administratora, jakie zmiany ma wprowadzić w ustawieniach czy konfiguracji urządzeń. Diagnostyka Pillara potrafi wykryć nawet takie niuanse, jak błędne podłączenie kabli dysków twardych.

W pełni zautomatyzowany jest także system wykonywania kopii bezpieczeństwa. Do przechowywania backupów służy dodatkowa przestrzeń dyskowa.


Tagi: nauka firma
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2025
  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto