CES w liczbach
|
2500 wystawców
w tym 330 nowych
20 000
nowych produktów na stoiskach
120 000
uczestników profesjonalistów, w tym 1000 z zagranicy
5000
dziennikarzy i blogerów,
relacjonujących wydarzenie
|
Targi elektroniki konsumenckiej CES w Las Vegas (7–10.01) należą do największych na świecie. To tu można się dowiedzieć, jakie produkty pojawią się na rynku w ciągu roku. Tym razem dominowała telewizja 3D, a obok niej pojawiły się odtwarzacze blu-ray, projektory i zestawy kina domowego z obsługą technologii 3D – więcej na 100. Standardem staje się dostęp z telewizora do wybranych usług internetowych, różniących się w zależności od producenta. Wyświetlacze LED wypierają tradycyjne LCD z lampami fluorescencyjnymi.
Wprowadza się też nowe rozwiązania, mające poprawić wrażenia wizualne. Sharp do standardowego systemu składania barw z trzech kolorów RGB dołożył czwarty
Y- Yellow (żółty), a Toshiba zaprezentowała pierwsze telewizory z procesorem Cell, zapewniającym znacznie szybsze przetwarzanie obrazu niż procesory pecetowe.
Czeka nas wysyp czytników e-booków różnej wielkości, z dotykowym ekranem, z łączem Wi-Fi lub modemem 3G. Pojawi się sporo notebooków i tabletów, ale uwagę zwraca nietypowy notebookotablet Lenovo.
Wybrane najciekawsze produkty prezentujemy na kolejnych czterech stronach oraz w innych działach.
Kable głośnikowe zbędne
Panasonic przedstawił swój pierwszy bezprzewodowy zestaw audio do kina domowego, który umożliwia transmisję sygnału w jakości Full HD 3D pomiędzy odtwarzaczem blu-ray a telewizorem bez użycia kabli głośnikowych. Zestaw SC-ZT2 zapewnia też dźwięk w jakości Dolby TrueHD oraz DTS-HD – słowem, pozwala cieszyć się przestrzennym 7,1-kanałowym dźwiękiem, mimo że generują go tylko 2 kolumny, a nie subwoofer i 7 satelitek. Jednak każda z tych kolumn została wyposażona w cztery 1-calowe głośniki wysokotonowe umieszczone pionowo jeden nad drugim. Emitują one dźwięk równolegle do płaszczyzny podłogi, tak że słychać go z każdego miejsca w pomieszczeniu. Ponadto kolumny mają zintegrowane po jednym głośniku niskotonowym o średnicy 5” (znajdują się w cylindrycznych podstawkach kolumn). Zastępują one subwoofer i dbają o dostarczenie bogatych dźwięków basowych.
W skład SC-ZT2 oprócz dwóch kolumn wchodzi odbiornik, który zapewnia komunikację zestawu. Produkt trafi do sprzedaży w czerwcu 2010 roku. Ceny jeszcze nie podano.
www.panasonic.pl
Duża matryca, szybki autofokus
Na rynku jest już kilka kompaktów z wymiennym obiektywem. Samsung NX10, który wiosną do nich dołączy, został jednak wykonany w innym systemie. Wykorzystuje dużą matrycę 14,6 Mpix CMOS APS-C, stosowaną w popularnych lustrzankach. Wyposażono go w elektroniczny wizjer, duży ekran AMOLED, ultradźwiękowy system usuwania kurzu z matrycy. Autofokus aparatu ma być jednym z najszybszych w tej klasie urządzeń. Zadba o to nowy procesor graficzny i zaawansowany algorytm strojenia ostrości. NX10 umożliwia też nagrywanie filmów w jakości HD. Razem z aparatem pojawią się trzy obiektywy i adapter umożliwiający korzystanie z optyki Pentaksa.
Dane techniczne: Samsung NX10 – matryca 14,6 Mpix APS-C CMOS, wyświetlacz 3” AMOLED, ISO 100–3200, wideo 720p HD (H.264), optyczna stabilizacja obrazu, wymiary 123x87x39,8 mm, waga 353 g (bez baterii)
Cena: nieustalona
www.samsung.pl
Tablety dostają kopa
Układ Nvidia Tegra 2 został zaprojektowany specjalnie dla tabletów o wysokiej rozdzielczości i przekątnej ekranu 5–15 cali. Dzięki niemu tablet ma umożliwiać m.in. płynne odtwarzanie wideo HD przez kilkanaście godzin bez doładowania czy uruchamianie gier 3D. Układ tworzy 8 procesorów, które mogą być wykorzystywane niezależnie lub jednocześnie. To pozwala dostosować pobór energii do wykonywanych zadań.
Tegrę 2 wykorzystuje pokazany na CES tablet Ultra (projekt firmy ICD i partnerów). Wbudowany w tablet modem 4G Motoroli umożliwił przeglądanie internetu w rozdzielczości Full HD przez sieć komórkową. Pierwsze urządzenia z Tegra 2 mają trafić na rynek w tym roku.
www.nvidia.co.uk
Cienki telewizor i pilot z ekranem
Wśród anonsowanych telewizorów LED HDTV Samsunga uwagę zwraca Seria 9000. Należą do niej supercienkie wyświetlacze LED 3D – mają ok. 7–8 mm grubości, ale producent nie podaje danych (konkurencyjny telewizor LG ma 6,9 mm). Ciekawostką jest pilot – wyposażony w łączność Wi-Fi oraz ekran dotykowy, służy nie tylko do sterowania telewizorem, ale też innymi urządzeniami audio- -wideo. Na ekranie pilota można np. oglądać programy telewizyjne, gdy na odbiorniku TV wyświetlane są obrazy z innych źródeł.
Telewizory Serii 9000 oraz 8000 i 7000 umożliwią oglądanie obrazów trójwymiarowych. Co więcej, materiały 2D będzie można automatycznie konwertować na 3D, ale Samsung nie zdradził, jak to ma się odbywać.
Większość pokazywanych telewizorów trafi też na polski rynek jeszcze w tym półroczu.
www.samsung.com/newsroom
Więcej aktualności i nowinek technologicznych z targów Consumer Electronics Show 2010 znajdziesz w najnowszym numerze PC Format 03/2010