Dotykowy i z touchtrackiem
Telefon Motoroli Backflip wykorzystuje nietypowe rozwiązania konstrukcyjne. Gdy jest złożony, klawiatura znajduje się z tyłu. Aby móc z niej skorzystać, trzeba rozłożyć telefon jak książkę. Obrotowa klawiatura może być też używana jak podstawka, na której stawia się telefon na stoliku, by kilka osób mogło oglądać np. filmiki. Ciekawym pomysłem jest umieszczony z tyłu ekranu touchtrack – tak jak touchpad w notebooku służy do nawigacji po zawartości ekranu. Dzięki temu nie zasłania się palcem przewijanych stron, e-maili, kontaktów. Backflip wykorzystuje też program Motoblur do synchronizowania m.in. kontaktów, e-maili czy zdjęć z serwisów społecznościowych i automatycznego wyświetlania ich na ekranie.
Dane techniczne: Motorola Backflip – ekran 3,1” multi-touch, rozdzielczość 320x480, klawiatura QWERTY, aparat 5 Mpix, autofokus, lampa błyskowa LED, łączność 3G, Wi-Fi, bluetooth, GPS, system Android, pamięć wbudowana 2 GB, wymiary 53x108x15,3 mm
Cena: nieustalona
www.motorola.com
Elastyczny i uniwersalny
Pierwszy przymiotnik odnosi się do ekranu czytnika Que (czytaj: Q) firmy Plastic Logic, wykonanego ze specjalnego giętkiego plastiku. Uniwersalność zaś dotyczy obsługiwanych formatów plików. Que proReader ma służyć do czytania elektronicznych wersji pism i gazet, e-booków (w sklepie Que Store jest ich ponad milion), otwierania plików GIF, JPEG, PNG, BMP, ePub, TXT, PDF. Po konwersji za pomocą programu Que w pececie proReader odczyta również pliki MS Office, HTML (np. mapy) i inne. Urządzenie może więc służyć do przeglądania dokumentów, które do tej pory drukowało się w tym celu. Zwłaszcza że ma duży i dotykowy ekran, pozwalający na robienie notatek. Czytnik jest wyposażony w moduł Wi-Fi. Jest też wersja z dodatkowym modułem 3G, działającym w sieci komórkowej AT&T.
Dane techniczne: QUE proReader – ekran dotykowy 10,5”, 944x1264, łączność GSM, Wi-Fi, USB, bluetooth 2.0; pamięć 4 GB/8 GB, wymiary 21,59x27,94x0,76 cm, waga ok. 480 g
Cena: ok. 1820 zł (4 GB, Wi-Fi), 2240 zł – 8 GB, Wi-Fi, 3G
www.QUEreader.com
Dwa nagrania
Ion Twin Video to kamerka, którą kręcisz tradycyjny film, a jednocześnie rejestrujesz swoją twarz i reakcję na to, co się dzieje. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu dwóch obiektywów – na przedniej i tylnej ściance. Użytkownik może na bieżąco wybierać, z którego obiektywu obraz będzie rejestrowany. Może też uruchomić oba obiektywy naraz i wybrać sposób montażu nagrań – jedno ujęcie obok drugiego lub jeden obraz w drugim. Ułatwi to przygotowanie nagrań z komentarzami do publikacji np. na YouTube czy Facebooku.
www.ionaudio.com
Zajrzyj do sąsiada
Sprawdź, co się dzieje w okolicy, nie ruszając się z miejsca. Pomoże ci w tym AR.Drone – helikopterek z czterema śmigłami, sterowany zdalnie za pomocą iPhone’a lub iPoda touch i łącza Wi-Fi. Pojazd jest wyposażony w 2 kamerki wideo, z których jedna nagrywa obraz z pozycji pilota i przesyła go prosto do iPhone’a. Przede wszystkim jednak chodzi o zabawę. Można np. zorganizować pojedynek drone’ów. Gadżecik ma być też elementem gier wideo, wykorzystujących tzw. poszerzoną rzeczywistość (augmented reality).
Obsługa jest intuicyjna. Gdy przechylisz iPhone w przód – helikopter leci naprzód, przechylanie iPhone’a na boki spowoduje zmianę kierunku lotu. Naciskanie przycisków sterujących telefonu wymusi wznoszenie się lub opadanie pojazdu, a przesuwanie palcem po ekranie zmusi go do obracania się wokół własnej osi. Utrzymanie położenia podczas lotu jest możliwe dzięki wbudowanemu żyroskopowi. Na AR.Drone można nałożyć osłonkę (patrz zdjęcie), która będzie go chronić, gdy trafi na przeszkodę. Urządzenie ma się pojawić na rynku w tym roku.
Dane: Parrot AR.Drone – procesor ARM RISC 32 bit 468 MHz, DDR RAM 128 MB, łączność 802.11 b/g, bateria 1000 MAh LiPO – wystarcza na 15 minut, prędkość 5 m/s, waga 360 g (400 g z osłonką), wymiary 45x29 cm (52,5x51,5 cm – z osłonką)
Cena: nieustalona
http://ardrone.parrot.com
Czytaj i pisz
Pierwsze czytniki e-booków Samsunga – E6 (ekran 6”) i E101(10”) – to modele z dotykowym ekranem. Umożliwiają więc rysowanie i robienie notatek. E6 i E101 mają też wbudowany moduł Wi-Fi i bluetooth do pobierania plików internetu bądź z innych urządzeń. Bez doładowania działają do 2 tygodni. Są jednak drogie. Kosztują 400 dol. (E6) i 700 dol. (E101).
www.samsung.com/newsroom
Do grania na notebooku
AMD przedstawiło 4 procesory graficzne do notebooków, z obsługą bibliotek DirectX11. Dzięki temu mogą zapewnić ciekawsze wrażenia wizualne i większą wydajność w grach. Modele ATI Mobility Radeon HD 5800, HD 5700, HD 5600 i HD 5400 umożliwią podłączenie do notebooka nawet 6 monitorów (technologia ATI Eyefinity), by zapewnić więcej zabawy podczas grania.
Procesory są wytwarzane w procesie 40 nm.
www.amd.com
Wideorozmowy HD w telewizorze
W kilkudziesięciu modelach telewizorów firm LG i Panasonic z dostępem do internetu widzowie będą mogli prowadzić rozmowy głosowe lub wideo w jakości HD przy użyciu Skype’a. Niezbędny będzie tylko zakup kamerki i innych urządzeń.
www.lge.com
www.panasonic.com
Doceniona hybryda
Lenovo IdeaPad U1 na pierwszy rzut oka to po prostu elegancki notebook w szkarłatnej obudowie. W rzeczywistości są to dwa komputery w jednym urządzeniu, z których każdy ma własny procesor i system operacyjny. Mogą działać razem jako notebook z niskonapięciowym procesorem Intela i Windows 7. Druga możliwość to wyjęcie ekranu i używanie go jako wielodotykowego tabletu. Wykorzystuje on procesor Qualcomm i oparty na linuksie system Skylight.
Innowacyjną konstrukcję docenili redaktorzy CNET (partner prasowy CES), przyznając jej nagrodę Best of CES 2010 w kategorii „Komputery i sprzęt”.
Dane techniczne: Lenovo IdeaPad U1 – ekran HD LED 11,6”, waga 0,7 kg, procesor Qualcomm Snapdragon ARM, notebook – waga 1,7 procesor CULV Intel Core 2 Duo
Cena: ok. 1000 dol. (2800 zł)
www.lenovo.com