Intensywność barw
Dodatkowo przyglądamy się technice HDR (High Dynamic Range image), która charakteryzuje się mocną i żywą kolorystyką. W celu uzyskania tego efektu najczęściej wykonuje się trzy zdjęcia o różnej ekspozycji. Jednak nie wszyscy pracują na statywie i wykonują aż trzy identyczne ujęcia. Jest to szczególnie uciążliwe podczas wakacyjnych upałów. Dlatego w drugim warsztacie pokazujemy, jak uzyskać efekt symulujący HDR tylko z jednego zdjęcia. Posłużymy się metodą pracy na warstwach i korekcji kolorystycznej.
Uruchom GIMP-a i z menu Plik wybierz opcję Otwórz. W oknie Otwarcie obrazu wskaż na dysku plik ze zdjęciem lub obrazem, w naszym przykładzie dom.jpg, i kliknij przycisk Otwórz.
Zrób kopię warstwy ze źródłowym zdjęciem. W tym celu kliknij prawym przyciskiem myszy na warstwie i z menu kontekstowego wybierz Duplikuj warstwę.
Z menu Kolory wybierz opcję Krzywe i w okienku o tej samej nazwie zmodyfikuj linię wykresu w podobny sposób, jak w naszym przykładzie. Prosta linia powinna przybrać delikatny kształt litery S. Po ustawieniu krzywej kliknij OK.
Utwórz duplikat warstwy, której przed chwilą zmieniłeś kolorystykę w sposób analogiczny do kroku 2, a następnie z menu Kolory wybierz Desaturacja.
W okienku Desaturacja pozostaw domyślnie zaznaczoną opcję Jasność i kliknij przycisk OK.
Ponownie otwórz z menu Kolory narzędzie Krzywe i zmodyfikuj linię w taki sposób, aby wzmocnić widoczność i szczegóły mało wyraźnych elementów fotografii. W naszym przykładzie poprawiamy chmury, które mają być intensywniejsze. W tym przypadku linia krzywa wygląda tak jak na poniższym obrazku. Kliknij OK.
Z przybornika wybierz narzędzie Ścieżki i obrysuj kontur obiektu na fotografii, który nie wymaga poprawy kolorystyki. W naszym przykładzie obrysujemy dom i drzewa. Dla wygody pracy zwiększ widoczność obszaru roboczego, zmieniając procent powiększenia, np. na 200 proc. Efekt zaznaczenia wygląda tak:
Kliknij prawym przyciskiem na czarno-białej warstwie i z menu kontekstowego wybierz Dodaj maskę warstwy. W okienku dodawania maski zaznacz Biała i kliknij OK. Mając zaznaczoną ścieżkę, kliknij w zakładce Opcje narzędzia przycisk Zaznaczenie ze ścieżki.
W oknie warstw zaznacz kwadracik maski na czarno-białej warstwie. Z menu Zaznaczenie wybierz opcję Odwróć i z przybornika wybierz Wypełnienie kubełkiem. Upewnij się, że masz zaznaczony kolor czarny, i kliknij w obszarze roboczym na fragmencie, który ma być kolorowy (w naszym przykładzie dom i drzewa):
Z menu Zaznaczenie wybierz Brak i na koniec, posługując się zwykłym pędzlem w kolorze białym, zamaluj fragmenty, które powinny być w czarno-białej tonacji.