SoftwareIntensywność barw

    Intensywność barw

    Opracowujesz wakacyjne zdjęcia? Sprawdź, jakie efekty można osiągnąć, operując tylko intensywnością barw. Pokazujemy, jak na pogodnej fotografii uzyskać mroczny, przedburzowy klimat i jak wzmocnić kolorystykę na wzór zdjęć HDR.

    Intensywność barw

    Zanim zarchiwizujesz wakacyjne zdjęcia lub przekażesz je do laboratorium, warto poświęcić trochę czasu na obróbkę kolorystyczną. W poprzednich odcinkach pokazywaliśmy, w jaki sposób pracować na warstwach i jak wykonać podstawowy retusz. Tym razem nadamy zwykłemu zdjęciu mroczny klimat, który całkowicie odmieni ujęcie. W sposób analogiczny do przedstawionego w warsztatach, możesz uatrakcyjnić swoje wakacyjne kadry.

    Dodatkowo przyglądamy się technice HDR (High Dynamic Range image), która charakteryzuje się mocną i żywą kolorystyką. W celu uzyskania tego efektu najczęściej wykonuje się trzy zdjęcia o różnej ekspozycji. Jednak nie wszyscy pracują na statywie i wykonują aż trzy identyczne ujęcia. Jest to szczególnie uciążliwe podczas wakacyjnych upałów. Dlatego w drugim warsztacie pokazujemy, jak uzyskać efekt symulujący HDR tylko z jednego zdjęcia. Posłużymy się metodą pracy na warstwach i korekcji kolorystycznej.

    Dom grozy pod mrocznym niebem

    Przygotuj dowolną fotografię, której chcesz nadać mroczny charakter. Poszukaj zdjęcia w internecie lub zasobach lokalnego dysku. W naszym przykładzie pokazujemy, jak słoneczną fotografię domu w ogrodzie zmienić w zdjęcie domu grozy.

    Krok 1

    Uruchom GIMP-a i z menu Plik wybierz opcję Otwórz. W oknie Otwarcie obrazu wskaż na dysku plik ze zdjęciem lub obrazem, w naszym przykładzie dom.jpg, i kliknij przycisk Otwórz.

    Krok 2

    Zrób kopię warstwy ze źródłowym zdjęciem. W tym celu kliknij prawym przyciskiem myszy na warstwie i z menu kontekstowego wybierz Duplikuj warstwę.

    Krok 3

    Z menu Kolory wybierz opcję Krzywe i w okienku o tej samej nazwie zmodyfikuj linię wykresu w podobny sposób, jak w naszym przykładzie. Prosta linia powinna przybrać delikatny kształt litery S. Po ustawieniu krzywej kliknij OK.

    Krok 4

    Utwórz duplikat warstwy, której przed chwilą zmieniłeś kolorystykę w sposób analogiczny do kroku 2, a następnie z menu Kolory wybierz Desaturacja.

    Krok 5

    W okienku Desaturacja pozostaw domyślnie zaznaczoną opcję Jasność i kliknij przycisk OK.

    Obraz

    Krok 6

    Ponownie otwórz z menu Kolory narzędzie Krzywe i zmodyfikuj linię w taki sposób, aby wzmocnić widoczność i szczegóły mało wyraźnych elementów fotografii. W naszym przykładzie poprawiamy chmury, które mają być intensywniejsze. W tym przypadku linia krzywa wygląda tak jak na poniższym obrazku. Kliknij OK.

    Obraz

    Krok 7

    Z przybornika wybierz narzędzie Ścieżki i obrysuj kontur obiektu na fotografii, który nie wymaga poprawy kolorystyki. W naszym przykładzie obrysujemy dom i drzewa. Dla wygody pracy zwiększ widoczność obszaru roboczego, zmieniając procent powiększenia, np. na 200 proc. Efekt zaznaczenia wygląda tak:

    Obraz

    Krok 8

    Kliknij prawym przyciskiem na czarno-białej warstwie i z menu kontekstowego wybierz Dodaj maskę warstwy. W okienku dodawania maski zaznacz Biała i kliknij OK. Mając zaznaczoną ścieżkę, kliknij w zakładce Opcje narzędzia przycisk Zaznaczenie ze ścieżki.

    Obraz

    Krok 9

    W oknie warstw zaznacz kwadracik maski na czarno-białej warstwie. Z menu Zaznaczenie wybierz opcję Odwróć i z przybornika wybierz Wypełnienie kubełkiem. Upewnij się, że masz zaznaczony kolor czarny, i kliknij w obszarze roboczym na fragmencie, który ma być kolorowy (w naszym przykładzie dom i drzewa):

    Obraz

    Krok 10

    Z menu Zaznaczenie wybierz Brak i na koniec, posługując się zwykłym pędzlem w kolorze białym, zamaluj fragmenty, które powinny być w czarno-białej tonacji.

    Obraz

    Wzmocnienie kolorów

    Teraz w kilku krokach wzmocnimy kolorystykę fotografii przez dodanie kilku warstw z różnym trybem i poziomem krycia.

    Krok 1

    Powiel warstwę tła, tworząc duplikat dolnej warstwy, i przesuń ją na samą górę w okienku warstw. Zmień jej Tryb na Pokrywanie.

    Obraz

    Krok 2

    Następnie z menu Kolory wybierz opcję Barwa i nasycenie i w otwartym oknie dostosuj położenie suwaków: Jasność oraz Nasycenie, w naszym przykładzie wartości odpowiednio 15 i 50. Kliknij OK.

    Obraz

    Krok 3

    Kliknij prawym przyciskiem na masce czarno-białej warstwy, a potem wybierz z menu opcję Maska na zaznaczenie. Następnie wybierz z menu Zaznaczenie opcję Odwróć.

    Krok 4

    Teraz kliknij prawym przyciskiem na górnej warstwie i wybierz Dodaj maskę warstwy. W otwartym oknie dodawania maski zaznacz opcję Zaznaczenie. Kliknij OK. Możesz usunąć zaznaczenie. Efekt powinien być taki:

    Obraz

    Krok 5

    Ponownie powiel warstwę tła i przesuń ją na samą górę w okienku warstw. Zmień jej parametry na następujące:

    Obraz

    Krok 6

    Z menu Kolory wybierz Desaturacja i pozostaw domyślne opcje, potwierdzając wybór przyciskiem OK.

    Krok 7

    Na koniec dodaj maskę warstwy – taką samą, jaką ma warstwa czarno-biała. Efekt powinien być taki, i okienko warstw powinno wyglądać tak, jak poniżej.

    Obraz

    Krok 8

    Następnie powiel warstwę utworzoną w kroku 5 i usuń jej maskę warstwy. Zmień jej Tryb na Pokrywanie, a Krycie na wartość 100.

    Obraz

    Krok 9

    W tym kroku z menu Kolory wybierz opcję Krzywe i w otwartym oknie ustaw krzywą w taki sposób, jak w naszym przykładzie. Kliknij OK. Efekt końcowy wygląda tak jak na obrazku poniżej.

    Obraz

    Dodawanie sepii i gradientu

    Ostatnim etapem przygotowania tego projektu jest dodanie dwóch warstw, pierwszej z jednolitym kolorem sepii i drugiej z ciemnym gradientem przy krawędziach ujęcia.

    Krok 1

    Utwórz nową warstwę, posługując się skrótem klawiszowym [Ctrl]+[Shift] +[N]. Teraz w oknie Nowa warstwa zaznacz opcję Przezroczysta i kliknij przycisk OK.

    Obraz

    Krok 2

    Z przybornika wybierz Wypełnienie kubełkiem i jako pierwszoplanowy wybierz kolor #423d11<. Wypełnij nową warstwę tym kolorem. Zmień Tryb na Kolor, a suwak Krycie na wartość 30.

    Krok 3

    Dodaj kolejną warstwę jak w kroku 1. Z przybornika wybierz Gradient, ustaw kolor czarny jako pierwszoplanowy. Kliknij kwadracik i z rozwijanej listy wybierz piątą pozycję z przenikaniem do przezroczystości. Teraz wykonaj cztery gradienty od każdej krawędzi do środka obrazu (przytrzymaj klawisz [Ctrl] dla utrzymania równości linii). Efekt powinien być taki:

    Obraz
    Obraz

    Krok 4

    Na koniec zmień Tryb warstwy z gradientem na Pokrywanie. Efekt końcowy powinien być taki jak w naszym przykładzie.

    Obraz

    Efekt HDR tylko z jednej fotografii

    Obrazy HDR charakteryzują się żywymi kolorami, niestety żaden aparat nie jest w stanie wykonać fotografii, na której widoczny będzie stosunek najjaśniejszych punktów do punktów najciemniejszych. W technice tworzenia obrazu HDR najczęściej wykorzystuje się 3 zdjęcia z różnymi stopniami ekspozycji (można użyć zdjęcia w formacie RAW). Nie każdy jednak wykonuje trzy identyczne ujęcia. Pokazujemy, jak za pomocą GIMP-a uzyskać efekt fotografii HDR na przykładzie modyfikacji jednego wakacyjnego zdjęcia:

    Obraz

    Krok 1

    Uruchom GIMP-a i z menu Plik wybierz opcję Otwórz. W oknie Otwarcie obrazu wskaż na dysku plik ze zdjęciem lub obrazem, w naszym przykładzie wakacje.jpg, i kliknij przycisk Otwórz.

    Krok 2

    Utwórz duplikat warstwy, klikając na niej prawym przyciskiem i wybierając z menu Duplikuj warstwę. Następnie z menu Kolory wybierz opcję Desaturacja i w otwartym oknie zaznacz opcję Średni. Kliknij OK. Na koniec zmień Tryb warstwy na Pokrywanie, a suwak Krycie ustaw na wartość 70.

    Krok 3

    Z menu Kolory wybierz opcję Krzywe, ustaw krzywą w taki sposób, jak w naszym przykładzie, i kliknij OK.

    Obraz

    Krok 4

    Powiel warstwę tła (tę na samym dole) i przesuń ją na samą górę w okienku warstw. Z menu Kolory wybierz Barwa i nasycenie i przesuń suwak Nasycenie np. na wartość 50. Kliknij OK. Zmień Tryb tej warstwy na Mnożenie, a Krycie ustaw na wartość 70.

    Obraz

    Krok 5

    Jeszcze raz powiel warstwę tła i przesuń ją na górę w oknie warstw. Z menu Kolory wybierz opcję Krzywe i ustaw krzywą tak, jak w naszym przykładzie, aby zdjęcie stało się ciemne. Zmień Tryb na Mnożenie, a suwak Krycie przesuń na wartość 10.

    Obraz

    Krok 6

    Ponów krok 5, ale tym razem ustaw krzywą w odwrotnym kierunku, tak aby zdjęcie było bardzo jasne. Zmień jeszcze Tryb warstwy na Mnożenie.

    Obraz

    Krok 7

    Teraz powiel warstwę czarno-białą, którą utworzyłeś w kroku 2, i przesuń ją na samą górę. Z menu Kolory wybierz Krzywe i ustaw ją w taki sposób, jak w naszym przykładzie. Zmień Tryb na Mnożenie, a Krycie na 12.

    Obraz

    Krok 8

    Pracując na czarno-białej warstwie, z menu Kolory wybierz Jasność i kontrast i ustaw suwaki Jasność i Kontrast na wartości odpowiednio 30 i 80. Kliknij OK. Efekt powinien być taki jak poniżej.

    Obraz
    Obraz

    Krok 9

    Zapisz projekt i wyeksportuj plik do formatu JPEG.

    Szybki retusz wakacyjnych zdjęć

    Możliwości retuszu w GIMP-ie rozszerza dodatkowy plugin G’MIC. Wtyczka zawiera ponad 450 filtrów przetwarzania obrazów i gotowych efektów. Dzięki predefiniowanym ustawieniom za pomocą kilku kliknięć zmienisz swoje dotychczasowe zdjęcia w artystyczne prace lub przeprowadzisz szybką korekcję kolorystyczną. Najnowszą wersję dodatku pobierzesz z adresu http://pcformat.pl/u/703. Po wejściu na stronę wybierz odpowiednią wersję 32- lub 64-bitową dla twojego GIMP-a i zainstaluj aplikację. Proces instalacji przebiega standardowo, a wtyczka zostanie automatycznie zainstalowana w odpowiednim katalogu. Plugin uruchomisz bezpośrednio z GIMP-a, z menu Filtry.

    Wybrane dla Ciebie