Dobry, nie bez wad
Mimo że BDI nic nie kosztuje, w niektórych aspektach warunki usługi są lepsze niż w przypadku ofert komercyjnych. Przede wszystkim nie ma limitu pobierania danych. Dlatego, korzystając z BDI, nawet bardzo intensywnie, nie musisz się martwić , że w pewnym momencie prędkość pobierania spadnie poniżej zapisanych w regulaminie 512 Kb/s (wysyłanie – 256 Kb/s).
W sieci Aero2 są dostępne wszystkie usługi transmisji danych. Zablokowane są jedynie połączenia przychodzące, które nie są zainicjowane przez użytkownika. W związku z tym na komputerze czy smartfonie podłączonym przez Aero2 nie można uruchomić serwera. Nie ma jednak większych problemów z takimi usługami, jak VoIP czy P2P.
BDI nie jest bez wad. Poza dość wolnym transferem system co 60 min. zrywa połączenie, zablokowane są połączenia głosowe, a dostęp działa tylko w zasięgu sieci Aero2, który w porównaniu do 4 głównych operatorów jest niewielki. Przed zamówieniem karty warto sprawdzić, czy miejsca, w których planujesz używać internetu, są w zasięgu.
Musisz się także przygotować na niemal całkowity brak wsparcia technicznego. W zgodnej opinii użytkowników biuro obsługi klienta działa fatalnie, trudno się tam dodzwonić. Firma Aero2 tłumaczy się, że jest operatorem infrastrukturalnym, poza BDI nie świadczy usług konsumentom, więc nie ma rozbudowanego działu obsługi klientów. Dlatego najlepiej nastawić się na szukanie pomocy na forach internetowych, np. http://aero2forum.pl/.
Jeszcze długo będzie za darmo
Bezpłatny dostęp do internetu będzie aktywny dłużej niż do podawanego powszechnie dnia 22 grudnia 2014 roku. W tym dniu wygaśnie tylko bezpłatny dostęp w sieci UMTS, w pasmie 900 MHz (HSPA+). Dlaczego? Zgodnie z koncesją Aero2 musi bezpłatnie dostarczać internet przez 36 miesięcy, mając w zasięgu min. 75 proc. populacji. Choć BDI działa od maja 2011, zobowiązanie dotyczące zasięgu bezpłatnego internetu zostało spełnione dopiero
22 grudnia 2011 i od tego dnia zaczęło się odliczanie 36 miesięcy dostępności bezpłatnego internetu.
Jednak Aero2 musi przez taki sam okres świadczyć bezpłatne usługi w sieci LTE, w pasmie 2600 MHz, które otrzymało na mocy koncesji. Tutaj naliczanie 36 miesięcy jeszcze się nie rozpoczęło, bo operator nie osiągnął objęcia zasięgiem 50 proc. ludności, co jest warunkiem koncesyjnym. Dlatego, jeśli zaopatrzysz się w modem zgodny z LTE, twój bezpłatny dostęp do sieci będzie działał dużo dłużej niż do końca 2014 roku, bo rozbudowa sieci LTE w Aero2 posuwa się wolno.
Zasięg bezpłatnego internetu
W zasięgu sieci Aero2 HSPA+ jest 76 proc. ludności i 54 proc. terytorium Polski. Bardziej szczegółową mapę znajdziesz na stronie Cyfrowego Polsatu, który korzysta z infrastruktury Aero2. Po wejściu na stronę www.pcformat.pl/u/317 musisz odznaczyć opcję LTE. Po wejściu na stronę http://mapa.btsearch.pl BTS Search zobaczysz mapę rozmieszczenia stacji bazowych. Aby zostały na niej tylko maszty Aero2, wybierz tę nazwę z listy Filtr sieci. Jeśli twoja lokalizacja znajduje się daleko od stacji bazowej, bezpieczniej wybrać modem, który pozwala na podłączenie anteny zewnętrznej.
Aero2 ze smartfonu
Kartę BDI można włożyć do smartfonu lub tabletu pod warunkiem, że urządzenie obsługuje połączenia w technologii UMTS 900 MHz. Nie ma możliwości wykonywania połączeń głosowych, ale transmisja danych przebiega bez problemów. Komórkę można łatwo przekształcić w punkt dostępowy Wi-Fi i udostępnić sygnał dla laptopa czy tabletu. Do tego celu świetnie się nadają tanie komórki z Androidem, np. Samsung Galaxy Y. W Androidzie punkt dostępowy włączysz, klikając w menu Ustawienia, Komunikacja, Udostępnianie internetu. Zaznacz opcję Router Wi-Fi, a następnie kliknij Ustawienia routera Wi-Fi i wprowadź hasło zabezpieczające. Komórka błyskawicznie przywraca połączenie, więc zmniejsza niedogodność BDI, jaką jest rozłączanie co 60 min.
BDI w pigułce
Operator: Aero2
Technologia dostępu: UMTS/HSPA+ (900 MHz), LTE (2600 MHz)
Szybkość transmisji: 512/256 Kb/s
Zasięg: 76 proc. ludności, 54 proc. obszaru (HSPA+)
Usługi sieciowe: tylko transmisja danych
PLUSY:
- Darmowy
- Stabilne połączenia
- Brak limitu danych
MINUSY:
- Brak zasięgu na słabo zaludnionych obszarach
- Rozłączanie co 60 min
- Fatalna obsługa klienta
Konfiguracja połączenia BDI
Konfiguracja połączenia z bezpłatnym internetem jest prosta, ale w przeciwieństwie do komercyjnych usług nie jest automatyczna. W ustawieniach nadajemy połączeniu nazwę, np. Aero2. W telefonie ręcznie wybieramy operatora Aero2, w modemie wpisujemy numer dostępowy *99#. Następnie w opcjach połączenia wprowadzamy:
APN: darmowy
Użytkownik: [nic nie wpisuj]
Hasło: [nic nie wpisuj]
Ustawienia sieci: [wszystkie parametry z serwera, zazwyczaj opcja domyślna]