Internetowe animacje
Po standardowej instalacji uruchom program za pomocą ikony widocznej na pulpicie. W centralnej części okna zobaczysz białą kartę – jest to obszar roboczy. Standardowo ma on rozdzielczość SVGA, ale zmiana formatu wymaga tylko dwóch kliknięć myszą.
Odszukaj po prawej stronie okna panel Properties. Kliknij przycisk Project i przejdź do sekcji Scene size. Z menu Templates wybierz pożądany format. Własne rozmiary obszaru określisz za pomocą pól Width i Height widocznych poniżej.
Zacznij od umieszczenia w projekcie pliku graficznego. Przejdź do lewej części okna, chwyć myszą przycisk Image widoczny w zasobniku Objects i przeciągnij go do obszaru roboczego. Otworzy się okno wyboru pliku: Otwieranie. Wskaż na dysku dowolny plik graficzny i kliknij Otwórz.
Chwytając myszą narożniki obrazka, możesz zmienić jego rozmiar. Chwyć obrazek, by umieścić go w dowolnym miejscu projektu. Jeżeli podczas zmieniania rozmiarów pliku będziesz trzymał wciśnięty klawisz Shift, zachowasz oryginalne proporcje boków.
Teraz dodaj kolejny element – tekst. Chwyć przycisk Text widoczny w zasobniku Objects i przeciągnij go na pulpit roboczy. Następnie wprowadź tekst, jaki ma być wyświetlany.
W widocznym po prawej panelu formatowania Properties wybierz kartę Text. Za pomocą listy pierwszej od góry określisz rodzaj używanej czcionki, obok zmienisz jej rozmiar, a z listy poniżej wybierzesz jej kolor.
Widoczne w górnej części panelu przyciski, służą między innymi do pogrubiania i pochylania tekstu, jego centrowania czy justowania. Za pomocą listy Character spacing określisz wielkość odstępów między znakami, a dzięki Word spacing – przerw pomiędzy wyrazami. Line height oznacza wysokość linii tekstu.
W sekcji B<>Shadow włączysz wyświetlanie cienia pod tekstem oraz określisz jego kolor i parametry. Na koniec za pomocą myszki powiększ ramkę z tekstem i umieść ją w wybranym miejscu obszaru roboczego.