Foto/Audio/WideoIrfanView - edytor zdjęć

    IrfanView - edytor zdjęć

    Darmowy IrfanView to nie tylko szybka przeglądarka obrazków. Ma wiele funkcji mniej znanych, które pozwalają użyć tego programu w roli edytora zdjęć, także ich dużych zbiorów, z czym radzi sobie nie gorzej od zaawansowanych programów graficznych.

    IrfanView - edytor zdjęć

    Edytor graficzny o dużych możliwościach

    W IrfanView są ukryte liczne funkcje edycyjne, np. pełnowartościowy edytor bitmap, o większych możliwościach niż Paint w systemie Windows.

    Krok 1

    Edytor uruchamiasz poleceniami: Edycja, Funkcje malowania i rysowania. Obok okna pojawi się paleta narzędzi podobna do tej z GIMP-a czy Photoshopa. Po wybraniu z niej narzędzia będziesz mógł nanosić zmiany na obrazie wyświetlonym w głównym oknie Irfana.

    Krok 2

    Poza standardowymi funkcjami, jak rysowanie linii (1), kształtów (2) czy wypełnianie kolorem (3) za pomocą edytora możesz np. klonować piksele z wykorzystaniem stempla (4). Przydatną funkcją jest tworzenie strzałek, co w połączeniu z dodawaniem tekstu (5) umożliwia przygotowanie ilustracji do prezentacji w Power Poincie bez uruchamiania edytora zdjęć.

    Obraz

    Krok 3

    Aby dodać strzałkę, wybierz narzędzie dostępne pod literką A, które znajdziesz na palecie Paint. Następnie musisz określić kolory oraz grubość obwódki i wypełnienia. W tym celu kliknij na palecie narzędzie z pędzlem i czerwonym zaznaczeniem, co spowoduje włączenie okna dialogowego, w którym określisz kolory oraz grubość obwódki strzałki.

    Obraz

    Krok 4

    W oknie Ustawienia ołówka i pędzla są dwie zakładki: Kolor główny, gdzie ustawiasz kolor obwódki, oraz Tło, gdzie ustawiasz kolor wypełnienia. W celu zmiany koloru głównego lub tła znajdź w sekcji Pędzel opcję Kolor. Kliknij czarny prostokąt myszą i wybierz z palety nową barwę. Jeśli chcesz użyć obwódki grubszej niż domyślny 1 piksel, zmodyfikuj opcję Szer. pędzla w zakładce Kolor główny.

    Obraz

    Krok 5

    Po powrocie do głównego okna możesz narysować strzałkę. Opcje w opisanym oknie dialogowym decydują także o działaniu innych narzędzi do rysowania. Aby opuścić moduł Paint i powrócić do standardowego trybu działania IrfanView, po prostu zamknij paletę z narzędziami.

    Obraz

    Obrazki do PDF

    Jeśli chcesz wysłać przez internet zdjęcia z imprezy lub wyjazdu, jednym z najwygodniejszych sposobów jest osadzenie ich w PDF-ie. Dzięki temu nie musisz wysyłać wielu plików, a odbiorca otrzyma wygodny do przeglądania album.

    Krok 1

    Kliknij w menu: Opcje, Obrazy wielostronicowe, Utwórz wielostronicowy PDF. W oknie dialogowym: Tworzenie wielostronicowego PDF, które się pojawi, kliknij Dodaj obrazy i wskaż na dysku folder zawierający kolekcję zdjęć. Następnie kliknij Sortuj pliki i w oknie Opcje sortowania określ, w jakiej kolejności mają zostać ułożone w albumie, np. wg Daty.

    Obraz
    Obraz
    Obraz

    Krok 2

    Teraz kliknij Utwórz plik PDF, by przejść do ustawienia opcji typowych dla tego formatu. Jeśli chcesz skompresować plik, tak by łatwo przeszedł przez skrzynkę e-mailową, przejdź do zakładki Compression, z listy True Color Images wybierz gorszą jakość niż domyślna. Następnie kliknij zakładkę Security.

    Obraz

    Krok 3

    IrfanView domyślnie proponuje utworzenie albumu chronionego hasłem. Jeśli nie chcesz takiego zabezpieczenia, odznacz opcję Activate Security. Przejdź do zakładki Open. Tutaj sprecyzujesz, jak album ma działać po otwarciu. Jeśli chcesz, by włączył się automatyczny pokaz slajdów, zaznacz in Fullscreen View as Presentation.

    Obraz

    Znak wodny

    W IrfanView znajdziesz narzędzie do tworzenia znaków wodnych na zdjęciach.

    Krok 1

    Przygotuj plik z logo (najlepiej PNG). Może to być nawet zrzut ekranowy z Worda, a jeśli chcesz bardziej wyszukane logo, utworzysz je w jednym z generatorów online, np. Cool Text (www.cooltext.com). Następnie wczytaj do Irfana zdjęcie, które chcesz oznaczyć, i kliknij Edycja, Nałóż obraz/znak wodny.

    Obraz

    Krok 2

    Pojawi się okno dialogowe Nakładanie obrazu/znaku wodnego. Kliknij przycisk Wybierz i wskaż na dysku plik z logotypem. W polu Przezroczystość nakładanego obrazu możesz określić, w jakim stopniu wyraźny ma być logotyp. Domyślna wartość jest nieco zbyt duża jak na potrzeby Allegro. Zmniejsz ją do ok. 50 proc. Na końcu w sekcji Narożnik bazowy wskaż miejsce, w którym na zdjęciu ma być nałożone logo, np. Lewy dolny.

    Obraz

    Edycja wsadowa

    Gdy chcesz wprowadzić identyczną zmianę w wielu plikach graficznych, najlepiej posłużyć się narzędziem, które automatyzuje tę czynność.

    Krok 1

    Aby uruchomić moduł przetwarzania wsadowego, kliknij Plik, Przetwarzanie wsadowe. Następnie w oknie z drzewem katalogów zaznacz pliki do przetworzenia i kliknij przycisk Dodaj. Jeśli chcesz skorzystać z większej liczby funkcji niż tylko zamiana typu pliku, zaznacz Użyj opcji zaawansowanych, a następnie naciśnij przycisk Opcje zaawansowane.

    Obraz
    Obraz

    Krok 2

    W oknie dialogowym, które się pojawi, możesz skorzystać z szeregu funkcji edycyjnych. Na przykład, jeśli chcesz zmienić wielkość obrazków, aktywuj stosowny moduł, zaznaczając opcję ZMIANA ROZMIARU. Następnie zaznacz Ustaw dłuższy bok na i podaj w polu rozmiar obrazu w pikselach. Na końcu kliknij OK, a gdy wrócisz do głównego okna, kliknij Start.

    Obraz

    Tworzenie efektów specjalnych

    IrfanView ma m.in. filtry efektowe. Można skorzystać z wbudowanych, a także ładować filtry zgodne z formatem filtrów programu Adobe Photoshop (*.8BF).

    Krok 1

    Z wbudowanymi filtrami najprościej się zapoznać za pośrednictwem przeglądarki filtrów. Uruchomisz ją, klikając kolejno: Obraz, Efekty, Przeglądarka Efektów. W oknie dialogowym zobaczysz podgląd wczytanego do programu zdjęcia oraz listę efektów. Jeśli chcesz zobaczyć podgląd, wybierz interesujący cię filtr. Aby nadać filtr, kliknij Apply to original image.

    Obraz
    Obraz

    Krok 2

    Wśród filtrów obok efektów specjalnych znajdziesz także narzędzia potrzebne w przygotowywaniu zdjęć do publikacji w internecie i drukowaniu, np. maskę wyostrzającą Unsharp mask. Natężenie efektu dobierasz za pomocą suwaka w sekcji Filter settings.

    Obraz

    Krok 3

    Aby załadować filtr z pliku, kliknij: Obraz, Efekty, Filtry Adobe 8BF. Teraz kliknij przycisk Add 8BF filters i wskaż na dysku katalog z zapisanym filtrem. Po chwili pojawi się on na liście. Zaznacz go myszą i kliknij Start selected filter.

    Obraz
    Obraz

    Prosta zmiana nazw wielu plików

    Do zmiany nazw wielu plików najlepiej użyć modułu przetwarzania wsadowego.

    Krok 1

    Kliknij Plik, Przetwarzanie wsadowe. W nowym oknie w sekcji Wykonuj zaznacz Wsadowa ZMIANA NAZW. Następnie z prawej strony okna wskaż katalog zawierający pliki do przetworzenia i kliknij Dodaj wszyst. Jeśli chcesz, by konwersja objęła także zdjęcia znajdujące się w podkatalogach, zaznacz opcję Uwzględnij podkatalogi.

    Obraz
    Obraz

    Krok 2

    Znajdź sekcję Ustawienia wsadowej zmiany nazw i kliknij znajdujący się tam przycisk Opcje. W polu Wzorzec nazwy wpisz słowo, które ma być w nazwie skonwertowanego pliku. Za nazwą wstaw trzy znaki #, które zostaną zastąpione numerem seryjnym.

    Obraz

    Krok 3

    Po powrocie do głównego okna konwertera, możesz przetestować operację, klikając Podgląd zmiany nazw, a gdy wszystko wypadnie dobrze, kliknij Start. Gotowe pliki znajdziesz w folderze wpisanym w polu.

    Obraz

    Tworzenie pokazu slajdów

    W Irfanie łatwo przekształcisz kolekcję zdjęć w plik, który może działać jako wygaszacz ekranu albo prezentacja w pliku wykonywalnym (EXE), która do odtworzenia nie potrzebuje dodatkowej przeglądarki plików graficznych.

    Krok 1

    Po uruchomieniu IrfanView kliknij Plik, Pokaz automatyczny. Pojawi się okno dialogowe, w którym zobaczysz osadzone okienko Eksploratora. Znajdź w nim katalog ze zdjęciami, jakie chcesz mieć w pokazie. Po zaznaczeniu kliknij przycisk Dodaj. Jeśli chcesz dodać całą zawartość katalogu, kliknij Dodja wszyst.

    Obraz
    Obraz

    Krok 2

    Znajdź sekcję Wyświetlaj obrazy w lewym górnym narożniku okna. Tam możesz określić częstotliwość wyświetlania w przypadku pokazu automatycznego albo zdecydować, że slajdy mają być zmienianie ręcznie – opcja Kolejno, po wciśnięciu klawisza. Jeśli chcesz, by pokaz był prezentowany w oknie, zaznacz w oknie o rozmiarach i określ wielkość okna w pikselach.

    Obraz

    Krok 3

    Teraz pora na wygenerowanie pokazu. Gdy chcesz slideshow obejrzeć od razu, kliknij Uruchom Pokaz. Jeśli ma być użyty w roli wygaszacza ekranu lub samodzielnej prezentacji, kliknij Zapisz jako plik EXE/SCR. W kolejnym oknie będziesz mógł wybrać, który z tych dwóch plików utworzyć i nadać nazwę pokazowi. Plik eksportujesz, naciskając przycisk Utwórz.

    Wybrane dla Ciebie