Popularne układy klawiszy
Układ klawiszy, jaki jest używany w Polsce, to QWERTY – nazwa pochodzi od pierwszych sześciu liter. Jest to najpopularniejszy układ klawiatury, ale np. Niemcy używają QWERTZ, a Francuzi AZERTY. Taki a nie inny układ klawiszy miał na celu wymuszenie wolniejszego pisania. Układ pochodzi bowiem z mechanicznych maszyn do pisania, gdzie każda literka umieszczona jest na osobnej dźwigni. Zbyt szybkie wciskanie leżących obok siebie liter w maszynach o alfabetycznym układzie klawiatury powodowało blokowanie się dźwigni i zacinanie maszyn. Rozwiązaniem było odsunięcie możliwie daleko do siebie często używanych (w języku angielskim) liter. Dokonał tego amerykański dziennikarz i wynalazca Christopher Latham Sholes w roku 1868. Był on twórcą pierwszej maszyny do pisania, która odniosła komercyjny sukces.
Wraz z końcem ery urządzeń mechanicznych układ QWERTY stracił rację bytu. Powstały znacznie bardziej ergonomiczne układy, jak np. klawiatura Dvoraka (z roku 1936) i układ Colemaka, który jest połączeniem QWERTY i proponowanego przez Dvoraka. Jednak przyzwyczajenie jest drugą naturą człowieka i układy te, mimo swych niezaprzeczalnych zalet, nigdy nie zdobyły popularności.
Przełączniki Cherry MX
Najpopularniejsze przełączniki do klawiatur mechanicznych produkuje firma Cherry. Z ośmiu typów dziś najczęściej spotykane są cztery, dwa sporadycznie. Wszystkie mają skok 4 mm, a punkt aktywacji umieszczony jest w połowie skoku. Nie trzeba więc „dobijać” klawisza do końca podczas pracy.
- Czerwone – przełączniki liniowe, na długości całego skoku wymagana jest taka sama siła nacisku 0,45 N. Są to przełączniki najczęściej wykorzystywane przez graczy tam, gdzie trzeba bardzo szybko wciskać przyciski. Brak sygnału zwrotnego o naciśnięciu klawisza poza „dobiciem” go do oporu.
- Czarne – przełączniki liniowe, twardsze od czerwonych. Siła wymagana do naciśnięcia klawisza to 0,6 N. Również są to przełączniki bardzo chętnie wykorzystywane przez graczy.
- Brązowe – przełączniki z wyczuwalnym punktem aktywacji. Siła niezbędna do wciśnięcia klawisza to 0,45 N, w połowie skoku zwiększa się ona do 0,55 N i choć tego praktycznie nie słychać, pod palcami wyczuwa się coś w rodzaju kliku. Udany kompromis pomiędzy oczekiwaniami graczy i osób dużo piszących na klawiaturze.
- Przezroczyste (clear) – sztywniejszy odpowiednik przełączników brązowych – siła potrzebna do nacisku to 0,55 N, w połowie skoku zwiększa się do 0,65 N. Ciężko dostępne w Polsce.
- Niebieskie – przełączniki ze słyszalnym „klikiem”. Siła niezbędna do wciśnięcia klawisza to 0,5 N, w połowie skoku zwiększa się do 0,6 N i aktywuje się mechanizm klawisza odpowiedzialny za klik. Klawiatura polecana tym, którzy przede wszystkim dużo piszą.
- Zielone – sztywniejszy odpowiednik niebieskich przełączników – siła potrzebna do nacisku to 0,7 N, w połowie skoku zwiększa się do 0,8 N. Ciężko dostępne.