Działaj w dobrej wierze
|
Nieautoryzowane włamanie do komputera za pomocą przedstawionej w artykule metody łatwo wykryć, gdyż dostęp do systemu jest odzyskiwany poprzez usunięcie lub zastąpienie starego hasła do konta administratora nowym hasłem. Taka zmiana hasła zostanie natychmiast zauważona przez uprawnioną osobę – właściciela komputera. Przypominamy, że nieautoryzowany dostęp do danych i ich zmiana mogą być uznane za przestępstwo. Włamanie do cudzego komputera i wprowadzenie w nim zmian może zostać uznane za oszustwo komputerowe, które zgodnie z art. 287 kodeksu karnego jest zagrożone karą nawet 5 lat pozbawienia wolności. Działasz na własną odpowiedzialność.
|
Musisz mieć czystą płytę CD, płytę dołączoną do bieżącego wydania PC Formatu, narzędzie do nagrywania płyt z plików obrazów w formacie ISO (jeżeli masz w komputerze zainstalowaną nagrywarkę, to z pewnością dysponujesz także oprogramowaniem dodawanym do niej i umożliwiającym nagrywanie płyt, także z plików ISO). Proponowane przez nas rozwiązanie bazuje na programie Offline NT Password & Registry Editor. Program ten należy uruchomić ze specjalnie przygotowanej płyty startowej, z której uruchomisz komputer. Następnie musisz wykonać kilka prostych kroków zmierzających do wykasowania zapomnianego hasła administracyjnego, po czym restartujesz komputer i już uzyskasz dostęp do systemu.
Nasze porady nie służą do włamywania się na cudze komputery, choć za ich pomocą możesz przejąć konto administratora (czyli z pełnym zestawem uprawnień) na dowolnym komputerze PC pracującym pod kontrolą Windows 2000, XP lub Vista. Mamy nadzieję, że wykorzystasz nasze porady w dobrej wierze, np. odzyskując dostęp do zapomnianego konta w twoim komputerze lub pomagając osobie bliskiej, która zapomniała hasła logowania do systemu Windows w wersji XP lub Vista.
Przygotowanie nośnika startowego
Pierwszy etap działań polega na utworzeniu płyty startowej zawierającej program Offline NT Pass-
word & Registry Editor. Operacja ta wymaga dostępu do komputera z nagrywarką i zainstalowanym na nim oprogramowaniem do nagrywania płyt z plików obrazów ISO. W warsztacie pokazujemy proces nagrywania płyty na przykładzie programu Ultra ISO, jednak operację tę wykonasz także za pomocą innego oprogramowania.
Obraz ISO płyty startowej zawierającej program Offline NT Password & Registry Editor jest umieszczony w spakowanym (w formacie ZIP) pliku cd080802.
Rozpakuj ten plik do dowolnego folderu na dysku twardym.
Uruchom program do nagrywania płyt (w naszym przykładzie UltraISO, w wersji 8.6.6 – program ten dołączaliśmy w pełnej wersji do wydania 9/2008 PC Formatu; wersję testową można pobrać z witryny producenta www.ultraiso.com). W oknie głównym programu UltraISO kliknij ikonę Otwórz.
W oknie Otwórz plik ISO wskaż plik obraz ISO z rozpakowanego w kroku 1 pliku ZIP i kliknij Otwórz.
Plik obraz ISO zostanie wczytany do programu. W oknie głównym zobaczysz listę plików, która zostanie nagrana na płycie. Umieść czystą płytę CD w nagrywarce i kliknij ikonę Wypal obraz CD.
W oknie Wypal obraz nie musisz zmieniać domyślnych ustawień. Program sam rozpoznaje nagrywarkę i automatycznie ustawia takie parametry jak np. prędkość nagrywania. Kliknij przycisk Wypal. Rozpocznie się proces nagrywania. Powinien się dość szybko zakończyć, gdyż na płycie zostanie nagranych niewiele danych. Po zakończeniu zapisu tacka z nagraną płytą wysunie się automatycznie. Możesz już wyłączyć program do nagrywania.
Poprawne wyłączenie Windows
Program Offline NT Password & Registry Editor zadziała, pod warunkiem że system Windows został poprawnie zamknięty. W przeciwnym wypadku nie nadpisze w rejestrze wartości odpowiedzialnych za hasło i w rezultacie usunięcie zapomnianego hasła się nie powiedzie. W takim przypadku uruchom system, a następnie wyłącz go poprawnie, korzystając z kontrolek wyłączania umieszczonych na ekranie logowania. Nie musisz się logować, więc fakt, że nie znasz hasła logowania, nie przeszkadza w przywróceniu stanu prawidłowego wyłączenia systemu.