Jak przechwycić okno
Podany w poprzednim warsztacie sposób dla Windows XP działa również w nowszych wersjach Windows, ale w Windows Vista oraz Windows 7 masz do dyspozycji również inne oprogramowanie dostarczane wraz z systemem – Narzędzie Wycinanie. Najprostszy sposób uruchomienia tego programu to rozwinięcie menu Start i wpisanie w polu wyszukiwania słowa wycinanie. Już po wpisaniu pierwszych kilku liter zobaczysz pozycję o nazwie Narzędzie Wycinanie. Kliknij ją.
Zawartość ekranu zostanie jakby przysłonięta mleczną poświatą i jedynym normalnie widocznym obiektem na ekranie pozostanie niewielkie okno. Zgodnie z sugestią wyrażoną w oknie programu oznacz prostokątny obszar ekranu, który chcesz przechwycić (w naszym przykładzie jest to fragment paska zadań). Zobaczysz, że zaznaczany obszar będzie pozbawiony wspomnianej poświaty.
Gdy puścisz lewy przycisk myszy po zaznaczeniu fragmentu ekranu, wyróżniony obszar pojawi się w oknie Narzędzie Wycinanie. Kliknij ikonę Zapisz wycinek.
W oknie dialogowym Zapisywanie jako, które się teraz pojawi , wpisz nazwę pliku.Narzędzie Wycinanie zapisuje plik od razu w zalecanym formacie PNG – lista Zapisz jako typ. Kliknij przycisk Zapisz.
W stosunku do metody kopiowania ekranu bądź okna do schowka systemowego Narzędzie Wycinanie ma dodatkowe zalety. Po pierwsze możesz zapisywać dowolny fragment ekranu w postaci pliku. Po drugie, kształt wycinanego fragmentu wcale nie musi być prostokątny. Domyślnie program pracuje w trybie Wycinek prostokątny, ale wystarczy rozwinąć listę opcji, klikając strzałkę w dół widoczną obok przycisku Nowy, by dokonać wyboru między trzema możliwościami: zrzutem aktywnego okna – Wycinek okna, zrzutem całego ekranu – Wycinek pełnoekranowy, a wycięciem fragmentu ekranu do pliku graficznego o dowolnym, nakreślonym odręcznie, kształcie – Wycinek dowolny.
Oprócz tego Narzędzie Wycinanie pozwala na nanoszenie graficznych wskazówek na przechwycony obraz pulpitu (bądź jego fragmentu). Zwróć uwagę na pasek narzędziowy widoczny w oknie Narzędzie Wycinanie po przechwyceniu dowolnego fragmentu ekranu. Ikonę zapisu przechwyconego fragmentu do pliku już znasz. Oprócz niej, po prawej stronie masz jeszcze do dyspozycji inne ikony. Kopiowanie - Kopiuje przechwycony obraz do schowka systemowego; dzięki temu możesz wkleić obraz w dowolnym programie graficznym, poddać obróbce i dopiero zapisać jako plik.
Wysyłanie e-mailem - Jeżeli masz skonfigurowany program do odbioru i wysyłki elektronicznej korespondencji, ta ikona pozwala na wysłanie przechwyconego obrazu e-mailem; do dyspozycji masz dwie opcje: wysyłkę bezpośrednio w treści e-maila (opcja Adresat poczty e-mail) lub wysyłkę obrazu jako załącznika do e-maila (opcja Adresat poczty e-mail (jako załącznik)).
Zaznaczanie - Zaznacza konkretny obiekt wirtualnym długopisem; za pomocą opcji dostępnych w menu tej ikonki możesz dobrać m.in. kolor oraz rozmiar wirtualnego pióra.
Marker - Odpowiednik wirtualnego markera pozwalającego wyróżnić kolorem fragment przechwyconego obrazu, bez zamazywania wyróżnianego obiektu.
Gumka - Pozwala usunąć z przechwyconego obrazu naniesione wcześniej za pomocą wirtualnego pióra bądź markera notatki i wyróżnienia, jednak bez usuwania fragmentów samego zrzutu ekranu czy okna.