Płyta wykorzystana w naszym przykładzie okazała się najlepsza w teście płyt dla graczy, zaprezentowanym na 14. Nie jest to model o maksymalnie dużych możliwościach, bo np. płyty dla overclockerów mają więcej opcji związanych z podkręcaniem – te w płycie MSI są raczej typowe. Oczywiście w systemie UEFI ma ona własny układ poszczególnych sekcji oraz ustawień, ale wiele z nich nosi standardowe nazwy, więc artykuł przyda się również posiadaczom płyt innych producentów. Dlatego pozostajemy przy anglojęzycznej wersji interfejsu, chociaż akurat ten model ma również UEFI w języku polskim.
BIOS a UEFI
Starsze płyty główne były wyposażone w BIOS, czyli Basic Input/Output System. To podstawowe oprogramowanie płyty głównej, którego rolą była inicjacja urządzeń i przekazanie kontroli nad nimi do systemu operacyjnego. Rola stosowanego w najnowszych płytach systemu UEFI (Unified Extensible Firmware Interface) jest podobna, tyle że jest to oprogramowanie znacznie bardziej rozbudowane i skomplikowane. Z punktu widzenia użytkownika ważne jest to, że zawsze ma graficzny interfejs, choć nie zawsze równie wygodny. Obsługuje duże dyski twarde (dzięki GPT, czyli GUID Partition Table), umożliwia uruchamianie sterowników urządzeń lub dodatkowych modułów oprogramowania. Mimo że wszystkie współczesne płyty są wyposażone w UEFI, wiele osób nadal nazywa ten system BIOS-em.
Przyspieszanie pracy komputera
W pierwszej kolejności trzeba zwrócić uwagę na ustawienia pamięci RAM, bo standardowo pracuje ona z najniższą możliwą częstotliwością – zwykle 1066 lub 1333 MHz.
Automatyczne podkręcanie
Wiele płyt głównych ma funkcje wspomagające podkręcanie, należy do nich również MSI Z97 Gaming 7. Wszystkie ustawienia są dostępne z poziomu UEFI, choć część z nich da się również zmienić za pomocą aplikacji dołączonych do płyty głównej.
Podczas uruchamiania komputera naciśnij klawisz Del, by przejść do UEFI.
W lewym górnym rogu ekranu znajduje się m.in. przycisk XMP (1). Jego włączenie spowoduje, że system wykorzysta tzw. profil XPM (Extended Memory Profile) zapisany w modułach pamięci RAM. To funkcja bezpieczna i skuteczna, jeżeli pamięć ma przynajmniej jeden taki profil.
Przycisk obok to OC GENIE (2). Oprócz ustawienia wyższej częstotliwości pracy pamięci podkręca także inne komponenty – producent nie podaje, w jaki sposób. Dlatego po użyciu tego przycisku lepiej już nie zmieniać ręcznie żadnych ustawień.
Po włączeniu odpowiedniego trybu pracy kliknij sekcję Settings (3), następnie Save&Exit (możesz też wyjść z UEFI, naciskając F10). Potwierdź wyjście z UEFI, klikając Yes.