Jak robić dobre zdjęcia smartfonem
Aparaty fotograficzne nie najlepiej radzą sobie ze zdjęciami o nierównomiernie oświetlonym kadrze – to dlatego na zdjęciach pejzażowych niebo jest wyblakłe, a nie soczyście błękitne. W uzyskaniu żywych kolorów i dynamicznych przejść między elementami oświetlonymi i zacienionymi pomaga tryb HDR. Aparat pozwala sobie na sztuczkę polegającą na wykonaniu kilku zdjęć tej samej sceny, ale z różnymi parametrami naświetlania. Następnie tych kilka fotek jest błyskawicznie składanych w jedną, bardzo dynamiczną widokówkę. Tryb HDR najlepiej sprawdza się w przypadku fotografowania żywych kolorów i przyrody. Należy stosować go z umiarem, bo efekty bywają nienaturalne.
Zapobiega prześwietleniu lub niedoświetleniu fragmentów zdjęcia, które zawiera duże obszary o zróżnicowanej jasności. Jeśli fotografujesz osobę stojącą na tle białego muru (lub ciemnego pasa na śniegu) musisz skorygować ekspozycję o pół lub całą wartość przysłony w górę (EV +1). Inaczej twarz modela będzie zbyt ciemna. W przypadku, gdy fotografowany obiekt jest bardzo jasny i znajduje się na ciemnym tle, korekta ekspozycji powinna obniżyć wartość przysłony (EV -1), aby wydobyć szczegóły tła.
Za pomocą korekty ekspozycji możesz uzyskać też efekt błękitnego nieba na zdjęciach pejzażowych. Czasami wystarczy do tego celu tylko lekka zmiana wartości przysłony (EV – 0,3).
Aparat smartfona mierzy ostrość na kilka sposobów. Metoda detekcji kontrastu polega na znalezieniu obiektu o największym kontraście w wybranym fragmencie kadru. W przypadku detekcji fazy mierzona jest różnica parametrów promieni światła rejestrowanych przez skrajne sektory matrycy. A metoda laserowa polega na mierzeniu czasu odbicia światła lasera od obiektu i na tej podstawie wyznaczeniu odległość do niego. Aparat korzysta z jednej lub kombinacji kilku metod, ale użytkownik nie ma wpływu na ich wybór. Może za to wskazać na ekranie miejsce ostrzenia inne niż domyślnie ustawione przez smartfona – wystarczy stuknąć w wyświetlacz. Automatyka aparatu zazwyczaj ustawia ostrość na środek kadru lub pierwszy plan.
Za pomocą korekty ekspozycji możesz uzyskać też efekt błękitnego nieba na zdjęciach pejzażowych. Czasami wystarczy do tego celu tylko lekka zmiana wartości przysłony (EV – 0,3).
Dodatkowe soczewki montowane na obiektywie smartfona pozwalają zmienić właściwości optyczne aparatu, np. wydłużając ogniskową, by przybliżyć dalszy plan lub poszerzyć kąt widzenia obiektywu dzięki zastosowaniu efektu rybiego oka.
Robienie zdjęć „z ręki” jest trudne, jeśli chcesz uzyskać idealnie ostry kadr. Rozwiązaniem jest użycie statywu i funkcji wyzwalania migawki głosem. Umocowanie aparatu nawet w nietypowym miejscu jest możliwe dzięki statywom o giętkich nogach.
Dodatkowe oświetlenie przyda się np. przy kręceniu filmów. Lampa składająca się z 21 diod LED czerpie zasilanie
z gniazdka słuchawkowego.
8-megapiskelowa kamera w postaci klipsa na ubranie potrafi zrobić do 4000 zdjęć lub nakręcić film
o długości 80 minut.