Jak się przesiąść?
W przypadku peceta wymiana HDD na SSD nie powinna nastręczać trudności. W typowej obudowie jest na tyle dużo miejsca, że można zainstalować kilka dysków, a na płycie znajdują się przynajmniej cztery porty SATA, zatem dyski mogą pracować jednocześnie, co ułatwia sklonowanie systemu albo zainstalowanie go od podstaw i przeniesienie danych.
W przypadku laptopa jest trudniej, bo zwykle do wykorzystania jest tylko jeden port SATA i jedna wnęka na dysk 2,5”. Trzeba więc pokombinować, by przenieść dane z jednego dysku na drugi – dobrym sposobem jest obudowa USB na dysk. Oczywiście problem przestaje istnieć, jeśli laptop ma miejsce na dwa dyski 2,5” (albo jeden 2,5” oraz jeden M.2).
Nowy dysk SSD włóż do kieszeni USB (w naszym przypadku jest to kieszeń oferowana w niektórych zestawach Kingston):
Podłącz dysk do portu USB laptopa. Jeśli masz obudowę USB 3.0, warto ją podłączyć również do portu USB 3.0.
Przeprowadź klonowanie dysku, np. tak, jak opisaliśmy to w poradniku na dalszych stronach, po czym wyjmij SSD z obudowy.
Rozkręć laptopa, aby dostać się do dysku. W każdym laptopie jest na to inny sposób – w naszym przykładzie (Lenovo Y700) wystarczy odkręcić kilka śrubek od spodu i zdjąć całą pokrywę:
Odkręć ramkę z dyskiem od obudowy laptopa:
Odłącz kabel SATA od dysku znajdującego się w laptopie:
Następnie odkręć kolejne śrubki i wymontuj dysk z ramki:
Teraz wykonaj wszystkie czynności w odwrotnej kolejności, montując SSD. Umieść go w ramce, następnie całość w obudowie, a także podłącz kabel SATA: